Bez większego rozgłosu Sejm podwyższył budżet na biura poselskie. Po raz drugi o tysiąc złotych. Pensja posłów od tego nie rośnie, dlatego posłowie przekonują, że nie ma o czym mówić. To komu przybywa pieniędzy? Skąd ta podwyżka i jaki jest jej cel?
Jeszcze rok temu kwota dla jednego posła na biuro wynosiła 12 tys. 150 złotych miesięcznie. W ciągu roku zwiększono ją najpierw o 1 050 złotych, a ostatnio o kolejny tysiąc złotych. Teraz na swoje biura każdy poseł dostaje 14 tys. 200 złotych.
Jak pracują biura
Żeby dowiedzieć się jak pracują biura poselskie reporter "Faktów" TVN odwiedził z kamerą kilkanaście z nich w pięciu dużych miastach Polski. Należących do polityków różnych opcji. Od pracowników usłyszał, że "przyjmują interesantów, porządkują dokumenty, prowadzą sprawy poselskie, zajmują się kalendarzem". Że pracują po "osiem godzin dziennie". W trzech przypadkach zastał zamknięte drzwi.
Jakie biura poselskie mają koszty? - To są wynagrodzenia pracowników, to są porady prawne, to są świadczenia - wymienia Anna Kuhn z Biura Poselskiego Małgorzaty Gosiewskiej.
PiS i Nowoczesna chwalą, PO i Kukiz nie
Co o podwyżkach sądzą sami politycy? - Zaskoczę pana, ale uważam że słusznie została zwiększona kwota na biura poselskie. Przypominam, że to nie są pieniądze dla nas - komentuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - My, jako parlamentarzyści, chcemy, żeby te biura żyły, żeby byli w nich przyjmowani interesanci - dodaje Joachim Brudziński z PiS.
Nowoczesna potrzebuje tych pieniędzy, bo straciła subwencję budżetową. PO nie straciła. - Są inne, chyba ważniejsze, problemy w kraju i ważniejsze potrzeby - ocenia Marcin Kierwiński z PO. Jak jednak zdradza wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15, nikt za bardzo nie protestował tej decyzji. - To jest kolejna podwyżka, był też podwyższony fundusz remontowy. Nie rozumiem, jakie jest uzasadnienie - tłumaczy Tyszka.
100 milionów złotych rocznie
Biura poselskie to miejsca zatrudnienia dla ponad ośmiuset osób w całym kraju. I to tylko na etatach, bo na umowach zlecenie pracuje znacznie więcej. Posłom nie wolno zatrudniać rodziny, ale znajomych, sympatyków albo członków partii - już tak. Pracownicy biur w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN nie kryli swoich afiliacji politycznych. Część z nich pracuje dla partii na kilku frontach.
Zdarza się, że posłowie organizują kilka biur poselskich. Im więcej filii, tym lepsze dotarcie do wyborcy, zwłaszcza poza dużymi miastami. Z pieniędzy na biura można, oprócz czynszu i opłat za usługi komunalne, opłacić też przejazdy i podróże, kupić materiały biurowe, jedzenie, a nawet kwiaty. Rocznie na biura posłów i senatorów wydajemy prawie sto milionów złotych. Parlamentarzyści podkreślają jednak, że to nie są pieniądze dla nich.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN