100 milionów dla fundacji o. Rydzyka? Poseł pyta, ministerstwo nie komentuje

14.06.2018 | 100 milionów dla fundacji o. Rydzyka? Poseł pyta, ministerstwo nie komentuje
14.06.2018 | 100 milionów dla fundacji o. Rydzyka? Poseł pyta, ministerstwo nie komentuje
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.06.2018 | 100 milionów dla fundacji o. Rydzyka? Poseł pyta, ministerstwo nie komentujeKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Pytanie do ministra kultury o 100 milionów dla fundacji ojca Rydzyka. Zdaniem posła PO Arkadiusza Myrchy, resort Piotra Glińskiego planuje przekazać pieniądze na budowę muzeum Jana Pawła II. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawy nie chcę komentować, ale politycy PiS mówią, że "dobrych muzeów mamy w Polsce za mało".

Toruński poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha dowiedział się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje wesprzeć fundację ojca Tadeusza Rydzyka kwotą 100 milionów złotych na budowę muzeum Jana Pawła II, które miałoby się znaleźć między Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu a Kościołem NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Arkadiusz Myrcha zapytał ministra kultury o szczegóły. - Czekam z niecierpliwością na odpowiedź, ale wydaje się, że kolejne miliony z pieniędzy podatników wpłyną na rachunki bankowe ojca Rydzyka - mówi.

Ministerstwo kultury, na pytania "Faktów" TVN w tej sprawie, odpowiada tylko, że "nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł". Z kolei wiceminister Magdalena Gawin zapewnia, że nie zna szczegółów, ale promocja muzealnictwa jest istotna. - Polska jest tak strasznie zantagonizowana, że nawet dobre inicjatywy odbiera się od razu jako złe - przekonuje.

Blisko związana z ojcem Rydzykiem posłanka PiS Anna Sobecka potwierdza, że są plany budowy takiego muzeum. - Powstanie muzeum "Pamięć i tożsamość". To jest bardzo dobry pomysł - dodaje.

"PiS będzie spłacał swój dług"

Do Urzędu Miasta w Toruniu 30 kwietnia wpłynął wniosek Fundacji Lux Veritatis o pozwolenie na budowę "zespołu zabudowy muzealno-audytoryjnej i naukowo-twórczej". Nazwa muzeum nie pada. Wniosek jest rozpatrywany. - Do nas został złożony tylko projekt architektoniczny, my tutaj nie wnikamy w szczegóły tego - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia.

Politycy PiS nie kryją entuzjazmu. - Dobrych muzeów mamy w Polsce za mało, więc jeśli minister kultury i dziedzictwa narodowego widzi potrzebę, aby powstawały nowe, wartościowe placówki muzealne, to bardzo dobrze - komentuje Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Uważam, że (Jan Paweł II - przyp. red.) jest to najwybitniejszy Polak w historii Polski - dodaje Bartosz Kownacki, poseł PiS.

Ten zachwyt PiS-u opozycja doskonale rozumie. - PiS będzie spłacał swój dług za kampanię wyborczą - ocenia Sławomir Neumann, poseł PO.

Poseł Neumann założył stronę internetową, na której podlicza wszystkie dotacje, granty i darowizny płynące do instytucji stworzonych przez ojca Tadeusza Rydzyka od początku kadencji PiS. Rachunek wynosi już ponad 90 milionów złotych.

Na stronie można szczegółowo sprawdzić, jak hojne było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej czy Środowiska, które przekazało 20 milionów złotych na rozwój geotermii. Można też dowiedzieć się, ile publicznych pieniędzy trafiło do mediów i uczelni ojca Rydzyka.

- (Ojciec Rydzyk - przyp. red.) był raczej prześladowany za poprzedniej koalicji - usprawiedliwia Adam Bielan, wicemarszałek Senatu (PiS). - Dyrektor Tadeusz Rydzyk nie dostał ani jednej złotówki, jeśli to już, to dostały instytucje i fundacja - tłumaczy Anna Sobecka.

Sprzeczne z nauczaniem papieża?

Na antenach Radia Maryja i Telewizji Trwam od lat promują się politycy tylko jednej opcji politycznej. - Dzisiaj ojciec Rydzyk "cashuje" to, że (politycy PiS - przyp. red.) mieli czas antenowy, że mogli sobie gadać tak naprawdę, co chcieli, że mogli na antenie radia i w studiu telewizyjnym uprawiać normalną, regularną politykę - uważa Arkadiusz Myrcha.

- Propaganda polityczna mediów religijnych bardzo się, widać, opłaca - dodaje Artur Sporniak, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego".

Opozycja nie ma wątpliwości, że kolejny strumień pieniędzy dla mediów ojca Rydzyka ma związek z nadchodzącymi wyborami. I że rząd woli płacić, niż zadzierać z potężnym redemptorystą.

- To jest kamienny, bezlitosny rząd, który finansuje swoich - komentuje poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski. - To jest sprzeczne, moim zdaniem, z nauczaniem Świętego Jana Pawła II - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pochodzący z Krakowa przewodniczący PSL przypomina, że Jan Paweł II nie tolerował angażowania się księży w politykę. I podkreśla, że właśnie w Krakowie działa ogromne centrum "Nie lękajcie się", stworzone przez osobistego sekretarza papieża, kardynała Dziwisza. Zdaniem polityka zamiast tworzyć nowe muzea, można wesprzeć właśnie krakowskie centrum.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS