Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest 'Raport mniejszości'"

03.06.2017 | Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest Raport mniejszości"
03.06.2017 | Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest Raport mniejszości"
Maciej Knapik | Fakty TVN
03.06.2017 | Poseł PiS proponuje zmiany w kodeksie postępowania karnego. "To nie jest Raport mniejszości"Maciej Knapik | Fakty TVN

Jest już pomysł na wyjście awaryjne dla prezydenta, który ułaskawił niewinnego w świetle prawa Mariusza Kamińskiego. Według uchwały Sądu Najwyższego nie mógł tego zrobić. Według posła PiS Marka Asta, wystarczy teraz szybko zmienić kodeks postępowania karnego tak, by prezydent mógł ułaskawiać na każdym etapie postępowania.

Mariusz Kamiński milczy w sprawie swojego ułaskawienia. Opinii publicznej przedstawił jedynie lakoniczne oświadczenie, że z wyrokiem się nie zgadza. Nie zgadza się też kancelaria prezydenta.

- Pan prezydent dokonał w przypadku pana ministra Kamińskiego aktu łaski w formie abolicji indywidualnej, co konstytucja dopuszcza i ono jest zapisane w artykule 139 - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

PiS zmieni prawo?

Wspomniany artykuł nie wspomina w ogóle o abolicji indywidualnej. Ale skoro czegoś w przepisach nie ma, to zawsze można dopisać, i tu pojawia się inicjatywa posła Asta z PiS. - To jest rozwiązanie sytuacji prawnej, jest pewna wątpliwość - tłumaczył wczoraj poseł Marek Ast.

Propozycja polega na dopisaniu do kodeksu postępowania karnego odpowiedniego ustępu, który pozwoli prezydentowi na ułaskawianie kogo chce i kiedy zechce. I tu cofamy się do zamierzchłej przeszłości - co poniekąd przyznaje europoseł PiS. - Monarchowie, królowie mieli prawo łaski i ułaskawiali kogo chcieli, gdzie chcieli i jak chcieli - mówi Ryszard Czarnecki. Ułaskawienie dzisiaj polega na tym, że zostaje wydany wyrok, opinia publiczna dowiaduje się o winie i czynach danej osoby, i tylko kara zostaje przez prezydenta darowana.

- Społeczeństwo już wie, że wysoki rangą urzędnik państwowy dokonał przestępstwa, czy nie. Bo do tego społeczeństwo ma prawo - komentuje Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu prof. Maciej Gutowski.

Zbyt szerokie kompetencje?

Propozycja posła Asta oznacza, że na dowolnym etapie prezydent będzie mógł wyłączyć się w postępowanie, proces i orzeczenie winy. I sprawy po prostu nie będzie. Opozycja jest oburzona.

- Proponuję, żeby prezydent ułaskawił wszystkich parlamentarzystów PiS na przyszłość jednym aktem prawnym - tak sarkastycznie propozycję ocenia poseł PO Rafał Grupiński. - Można ułaskawiać osobę skazaną, a nie taką, która ma być skazana. To nie jest raport mniejszości. Był taki film, gdzie skazywano osoby, które jeszcze nie popełniły przestępstwa - komentuje z kolei lider .Nowoczesnej, Ryszard Petru.

Podróż w czasie

- Nie sądzę, że politycy powinni być traktowani jakoś szczególnie. Jeśli są skazani, to taka jest decyzja sądu i należy to przyjąć do wiadomości, a wyborcy powinni to oceniać - mówił w trakcie audycji "Gość radia ZET" w 2005 roku Mariusz Kamiński.

Wtedy chodziło o prezydenta Kwaśniewskiego i ułaskawienie ministra Zbigniewa Sobotki. Pytanie czy teraz Mariusz Kamiński w ogóle stawi się w sądzie i co zrobi sąd. Czy utrzyma trzyletni wyrok więzienia dla Kamińskiego za działania CBA przy aferze gruntowej. - Przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia w sądzie rejonowym. Sąd rejonowy będzie tę sprawę przez pięć lat sądził - mówi adwokat Jacek Kondracki. To jeden ze scenariuszy, ale możliwe też, że prawomocny wyrok pojawi się bardzo szybko i szybko też pojawi się kolejny akt łaski. Mariusz Kamiński mówił, że interesuje go tylko uniewinnienie przed sądem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Widać, że Rafał Trzaskowski, który zaproponował prawybory w Koalicji Obywatelskiej, ma przygotowaną kampanię. Liczne spotkania - między innymi w Bydgoszczy, z której wywodzi się jego konkurent Radosław Sikorski, a także rozmowa z rolnikami, by pokazać, że prezydent największego w Polsce miasta pamięta o wsi.

Pierwszy dzień kampanii przed prawyborami. "To jest siła Koalicji Obywatelskiej"

Pierwszy dzień kampanii przed prawyborami. "To jest siła Koalicji Obywatelskiej"

Źródło:
Fakty TVN

Obowiązek okresowych badań lekarskich dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych, zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050 - Trzecia Droga. Zgodnie z nim myśliwi do siedemdziesiątego roku życia będą musieli przejść badania raz na pięć lat, a po ukończeniu siedemdziesięciu - raz na dwa lata. Kto za, kto przeciw?

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przeżyła 99 lat, a w ostatnich godzinach życia padła ofiarą złodziei, którzy ukradli jej ćwierć miliona złotych. W ciągu ostatnich trzech lat policjanci ujawnili prawie dziesięć tysięcy przestępstw wyłudzenia pieniędzy i kosztowności tak zwaną metodą na wnuczka czy na policjanta. Łupem przestępców padło ponad ćwierć miliarda złotych.

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

Najlepszym rozwiązaniem dla Koalicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim dla Polski, jest postawienie na osobę, która od pięciu lat bardzo konsekwentnie przygotowuje się do roli prezydenta Polski - powiedział w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Gość "Faktów po Faktach" zadeklarował poparcie w prawyborach dla Rafała Trzaskowskiego. Wielu innych polityków KO również przekazało już, na kogo odda swój głos.

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Co dalej z rządem Olafa Scholza? Po dymisji ministra finansów z FDP rządząca w Berlinie koalicja przestała istnieć. Opozycja chce przyspieszonych wyborów, i to jak najszybciej. Wątpliwości zdają się też nie mieć wyborcy i w sondażach wskazują jasno - czas na nowego kanclerza. W sondażach prowadzi CDU/CSU, ale raczej nie uzyska samodzielnej większości, a trudno powiedzieć, kto mógłby zostać ich koalicjantem.

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS