Poseł mówi o pomyśle na zmiany w podatkach. PiS się odcina, ekonomiści krytykują

19.04.2017 | Poseł mówi o pomyśle na zmiany w podatkach. PiS się odcina, ekonomiści krytykują
19.04.2017 | Poseł mówi o pomyśle na zmiany w podatkach. PiS się odcina, ekonomiści krytykują
Paweł Płuska | Fakty TVN
19.04.2017 | Poseł mówi o pomyśle na zmiany w podatkach. PiS się odcina, ekonomiści krytykująPaweł Płuska | Fakty TVN

Według posła PiS Polacy mają zarabiać 30 procent więcej. Ma nowy pomysł na koszty pracy i jeden podatek. Poprzedni projekt trafił do kosza, więc pojawia się pytanie, czy ten może trafić do Sejmu?

Pomysł posła Abramowicza, który zakłada, że Polacy zaczną zarabiać 30 procent więcej niż dotychczas, brzmi trochę jak pytanie o to, czy chcemy być piękni, młodzi i bogaci. Oczywiście, każdy by chciał. Ale jak tego dokonać?

Przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego ma prostą receptę: mniej dla państwa, więcej do kieszeni obywatela. I już.

- Pokazujemy skutki (naszego pomysłu - przyp. red.). Policzyliśmy, że one będą neutralne dla budżetu i będziemy zachęcali rząd do wdrożenia - wyjaśnia.

W skrócie pomysł posła PiS wygląda tak: jeżeli dziś pracownik kosztuje pracodawcę 5 tysięcy złotych, z czego pracownik dostaje trzy tysiące, a budżet dwa tysiące złotych, to nic się nie stanie, jeśli do budżetu trafi nieco mniej. Więcej miałoby trafić do kieszeni pracownika.

- Dla przedsiębiorców koszt pracy się nie zmienia. Natomiast gdyby ten projekt wprowadzono, to można by więcej płacić do ręki pracownikowi - ocenia Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.

"Zwykły humbug"

Jednak ekonomiści do tego projektu podchodzą sceptycznie. - To jest zwykły humbug - mówi krótko prof. Marian Noga z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. - To jest projekt nieprzemyślany. Jest nie tylko nieekonomiczny, czy nieefektowny ekonomicznie, ale tez po prostu aspołeczny, antyspołeczny - dodaje. Bo by dać, trzeba zabrać. Jeśli zapłacimy mniejsze składki, to może zabraknąć na wypłaty z ZUS dla emerytów i rencistów.

- Niesamowity eksperyment społeczny - ocenia Adam Ubertowski, psycholog biznesu i dodaje, że "to będzie jednorazowy impuls, który powinien podnieść inflację", co w dużej mierze zniweluje efekt podwyżki.

Partia dementuje

Być może dlatego od pomysłu posła Abramowicza odciął się sam PiS przekonując, że to posiedzenie zespołu, któremu przewodniczy poseł z PiS, to takie luźne spotkanie, podczas którego można sobie mówić o czym się chce. - Ani rząd, ani klub, ani partia nad zmianami w podatkach nie pracuje - zapewnia Beata Mazurek, rzecznik klubu.

- Jedno mówią posłowie, drugie mówi rząd, a na koniec i tak wychodzi jedna wielka improwizacja - ocenia zamieszanie Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS