Sam porusza się na wózku, ale opiekuje się chorą mamą i 14-letnim synem. Ma skromną rentę, marzy o rodzinnych wakacjach

28.05 | Sam porusza się na wózku, ale opiekuje się chorą mamą i 14-letnim synem. Ma 852 złote renty, marzy o rodzinnych wakacjach
28.05 | Sam porusza się na wózku, ale opiekuje się chorą mamą i 14-letnim synem. Ma 852 złote renty, marzy o rodzinnych wakacjach

Oto superman na wózku – pan Paweł ma rzadką chorobę i kilkanaście reamputacji na koncie. Bez nóg i palców u rąk, samotnie opiekuje się synem i chorą na raka mamą. Bardzo chciałby pracować i to nie tylko dlatego, że renta nie starcza mu na leki. Bardzo chciałby zabrać syna na wakacje, także dlatego, że byłyby to ich pierwsze.

Pan Paweł cierpi na rzadką chorobę, przez którą wiele razy trafiał na salę operacyjną. Mężczyzna jest obecnie bez nóg i palców u rąk, samotnie opiekuje się synem i chorą na raka mamą. Nie ma co się dziwić, że w jego życiu czasem pojawiają się łzy. Mimo to, pan Paweł i jego 14-letni syn Maciek nie zamierzają się poddawać.

– Na dzień dzisiejszy jestem po kilkunastu, bodajże 16 czy 17, reamputacjach. Nawet tego nie liczę, bo czasami, tak jak na przykład ostatnio, podczas pobytu w szpitalu, miałem trzy amputacje – mówi Paweł Lewek. Niewykluczone są także następne. Pan Paweł mówiąc o przyszłości jednak nie wspomina wcale o ciężkiej chorobie.

– Za niepełnosprawność uważam u siebie słabą znajomość języka angielskiego – mówi Paweł Lewek i wspomina o powrocie do pracy. – Źle się prosi ludzi o pomoc, jeżeli człowiek ma świadomość, że sam może zapracować na swoje utrzymanie – mówi.

Za mało na życie, za dużo na pracę

Pan Paweł wie doskonale, że nie ma mowy o dorobieniu do renty, która liczy 800 złotych. Niepełnosprawny 38-latek pobiera bowiem tzw. rentę specjalną prezesa ZUS . Przyznawana jest ona m. in. osobom, które – tak jak pan Paweł – zachorowały, nie mając nawet minimalnych 5 lat składkowych.

– Gdyby się okazało, że podejmuje jakąkolwiek pracę zarobkową, to w tym momencie nie spełnia przesłanek ustawowych – wyjaśnia Aldona Węgrzyn z oddziału ZUS w Chorzowie. Tym samym traci się prawo do renty, która bez pomocy innych nie wystarcza nawet na koszty miesięcznego leczenia.

Nie mówiąc już o niektórych marzeniach. – Nie byłem z synem nigdy na wakacjach. Chciałbym z nim jechać na wakacje – marzy Paweł Lewek. – Już parę lat temu marzyliśmy sobie, co byśmy zrobili, gdybyśmy mieli jakąś większą pulę pieniędzy. To właśnie chcieliśmy zrobić – wybrać się gdzieś na wspólne wakacje – wspomina Maciej Lewek, syn pana Pawła. Na razie pozostają im spacery i zabawa z ukochaną Antosią.

Pomagają dobrzy ludzie

Z domu Pana Pawła postanowili wyciągnąć też biegacze. Na początku czerwca będą liczyć nie tylko kilometry, ale i zebrane dla rodziny pieniądze. – My przez ten bieg, z którego wpisowe idzie w całości na rzecz Maćka i Pawła, chcemy im pomóc godnie żyć – opowiada Ewelina Puchała ze Stowarzyszenia „Cała Naprzód”.

Na szczęście pan Paweł i jego syn mogą też liczyć na bezinteresowną pomoc na co dzień. Jej wartości nie da się wycenić. – Wielu znajomych mnie wspiera. Mówią, że jak coś, to mi pomogą. Moja nauczycielka jest w to bardzo wkręcona. Wszystko jakby im zawdzięczam, że tak dobrze się trzymam – mówi 14-letni Maciej Lewek.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS