30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta

30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta
30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna oferta
Michał Tracz | Fakty TVN
30.10.2022 | 30 samorządów chciało wspólnie kupić prąd. Nie wpłynęła żadna ofertaMichał Tracz | Fakty TVN

By kupić prąd taniej i łatwiej, pomorskie samorządy stworzyły grupę zakupową. Nie udało się. I nie chodzi o to, że oferta, jaką dostali, była za droga. Problem w tym, że nie dostali żadnej oferty.

Na Pomorzu zwołano pilny sztab kryzysowy. 30 samorządów stworzyło tam jedną grupę zakupową. Jednostki chciały razem kupić prąd, żeby było taniej. Nie przyszła jednak żadna oferta - żadna firma nie zaoferowała, że sprzeda na Pomorzu prąd. - Nie obędzie się bez uszczerbku dla innych ważnych inwestycji - alarmuje Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

Taka sytuacja nie oznacza, że od stycznia część Pomorza zostanie bez prądu, ale, że miasta takie jak Żukowo koło Trójmiasta, będą musiały same kupić prąd dużo drożej niż obecnie. - Nie chcemy płacić 10 razy więcej za energię elektryczną. Nie chcemy, żeby nasi mieszkańcy 10 razy więcej potem płacili za inne rzeczy - wyjaśnia Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Żukowo już rozważa wyłączenie oświetlenia w części miasta w godzinach nocnych. Sopot podobnie. Niewykluczone, że na jakiś czas symbol miasta, czyli sopockie molo, też pozostanie nieoświetlone. - Mam nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i naprawdę zabezpieczy Polki i Polaków, nie tylko na tę zimę, ale raz na zawsze, jeśli chodzi o energię - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gigantyczne podwyżki cen energii to problem wszystkich samorządów w Polsce - tych dużych i tych najmniejszych. Absolutnym rekordzistą jest Piotrków Trybunalski. Władze powiatu właśnie dostały prognozę rachunku na przyszły rok o 1040 procent wyższego niż do tej pory. - Przy takiej podwyżce nie jesteśmy w stanie zrekompensować tego poprzez racjonalne działania - przyznaje Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski.

To oczywiste, że żaden samorząd nie wyłączy mieszkańcom prądu. Ale żeby za niego zapłacić władze miast i miasteczek muszą szukać oszczędności. - Samorządy tak naprawdę realnie nie mają możliwości znalezienia jakichś cudownych rozwiązań - mówi Wiesław Ciepiela z Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Cięcia wydatków

Samorządowcy muszą ciąć wydatki. W Gorzowie Wielkopolskim nie będzie w tym roku świątecznej iluminacji. Miasto testuje też program wyłączania nocą co trzeciej latarni. To pomysł został już wprowadzony przez część samorządów i często budzi sprzeciw z powodów bezpieczeństwa. Jeśli nie będzie innego wyjścia - na gorzowskie tory nie wyjadą tramwaje. Z oszczędności zastąpią je autobusy. - Te wszystkie rozwiązania, które mają w rękach samorządy, one są niewystarczające do tego, żeby miasta mogły funkcjonować normalnie - mówi Ciepiela.

Władza liczy na to, że ustawa znosząca tak zwane obligo giełdowe wpłynie także na obniżenie cen prądu dla samorządów. Ale to nie jest pewne, a do 2023 już niewiele czasu. - Nie da się zrobić tak, żeby to było zupełnie tak, jakby nie było (kryzysu - przyp. red.). Na całym świecie kryzys, tylko Polska to jest ta jedyna wyspa szczęśliwości, gdzie nie mamy żadnego wpływu - uważa Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej z KP PiS.

Władza straszy lokalnych włodarzy wprowadzeniem komisarzy, gdyby na przykład w szkołach obniżyli temperaturę. Na piątek setki samorządowców zapowiadają protest w Warszawie. Władza zaprasza ich do Brukseli. Ewentualnie do Moskwy.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS