Szef MON zmienia temat, szef MSZ milczy. Polskie oczekiwania przed szczytem Trump-Putin


Po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych skrytykował sojuszników z NATO i ujawnił brak sympatii do Unii Europejskiej, Europa, a zwłaszcza Polska, z zapartym tchem czeka na to, co Donalda Trump osiągnie na spotkaniu z Władimirem Putinem. To kluczowy moment, sprawdzian politycznych intencji.

Minister obrony narodowej, pytany o to, czego oczekuje po spotkaniu Trump-Putin, po prostu zmienił temat. - Polskie oczekiwania to był szczyt NATO. A cała reszta - zobaczymy - powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w ogóle nie odpowiedział na pytanie, czego oczekuje po spotkaniu prezydentów USA i Rosji. Niedawno przyznał tylko, że pewne obawy dotyczące możliwego resetu w relacjach Waszyngton-Moskwa są jednak uzasadnione. To pokrywa się z tym, co mówił Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej w wywiadzie w "Faktach po Faktach" TVN zachował duży dystans wobec polityki Donalda Trumpa. - (Donald Trump chce - przyp. red.) możliwie przyjaznych relacji z Rosją i raczej ochłodzenia relacji z Unią Europejską (...). Ja nie widzę powodu, dla którego my w Europie, a szczególnie w naszej części Europy, mielibyśmy się cieszyć - ocenił.

Chłód wobec UE

To, że relacje Donalda Trumpa z Europą są nie najlepsze, widać było na szczycie NATO. Prezydent USA krytykował Europę za - jego zdaniem - zbyt małe wydatki na obronność, a same Niemcy za to, co uważa za uzależnienie od rosyjskiego gazu. Przy okazji Trump chwalił Polskę. - Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu, bo nie chcą być zakładnikami Rosji, a Niemcy są zakładnikami Rosji - mówił Donald Trump.

O kiepskich relacjach Trump-Unia Europejska wiele mówi ostatnia wypowiedź premier Wielkiej Brytanii. - Powiedział mi, żebym pozwała Unię do sądu. Żadnych negocjacji, po prostu pozwij ich - zdradziła Theresa May w wywiadzie telewizyjnym po spotkaniu z Trumpem.

- Nie można liczyć na to, że Stany Zjednoczone nie będą się kontaktować (z Rosją - przyp. red.), bo to nie byłoby dobre ani dla Europy, ani dla Polski - komentuje amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Priorytetowe USA

Opozycja twierdzi, że Polska powinna łagodzić wszelkie napięcia na linii Trump-Unia Europejska. - Nie chcielibyśmy, żeby był taki moment, w którym wybieramy między mamusią a tatusiem - stwierdziła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. - Tu jest ważne zachowanie takiego pozytywnego balansu - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Ale obóz władzy stawia przede wszystkim na Amerykanów. Mariusz Błaszczak kreśli wizję stałych baz amerykańskiego wojska w Polsce. Dwa miliardy dolarów zadeklarował PiS jako wkład w ich budowę lub przeniesienie z nielubianych przez Trumpa Niemiec. Kongres Stanów Zjednoczonych zdecyduje, czy temat będzie kontynuowany.

- Jeżeli tak, to w ciągu pół roku możemy spodziewać się ze strony Pentagonu analizy, a być może w przyszłym roku również decyzji - ocenia Marek Świerczyński z "Polityki Insight".

Czy Donald Trump zaakceptuje aneksję Krymu przez Rosję? Donald Tusk nie zna odpowiedzi na to pytanie. - Jest mniej entuzjastyczny wobec Ukrainy i bardziej wyrozumiały wobec tego, co zrobiła Rosja na Ukrainie - stwierdził szef Rady Europejskiej.

Z drugiej strony na szczycie NATO Trump rozmawiał z prezydentem Ukrainy i powiedział też, że gdyby to on był w 2014 roku prezydentem USA, to Rosja Krymu by nie zajęła. Aby ocenić relacje amerykańsko-ukraińskie, należy też wiedzieć, że amerykańskie okręty biorą udział w manewrach NATO-Ukraina na Morzu Czarnym.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS