Szef MON zmienia temat, szef MSZ milczy. Polskie oczekiwania przed szczytem Trump-Putin


Po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych skrytykował sojuszników z NATO i ujawnił brak sympatii do Unii Europejskiej, Europa, a zwłaszcza Polska, z zapartym tchem czeka na to, co Donalda Trump osiągnie na spotkaniu z Władimirem Putinem. To kluczowy moment, sprawdzian politycznych intencji.

Minister obrony narodowej, pytany o to, czego oczekuje po spotkaniu Trump-Putin, po prostu zmienił temat. - Polskie oczekiwania to był szczyt NATO. A cała reszta - zobaczymy - powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w ogóle nie odpowiedział na pytanie, czego oczekuje po spotkaniu prezydentów USA i Rosji. Niedawno przyznał tylko, że pewne obawy dotyczące możliwego resetu w relacjach Waszyngton-Moskwa są jednak uzasadnione. To pokrywa się z tym, co mówił Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej w wywiadzie w "Faktach po Faktach" TVN zachował duży dystans wobec polityki Donalda Trumpa. - (Donald Trump chce - przyp. red.) możliwie przyjaznych relacji z Rosją i raczej ochłodzenia relacji z Unią Europejską (...). Ja nie widzę powodu, dla którego my w Europie, a szczególnie w naszej części Europy, mielibyśmy się cieszyć - ocenił.

Chłód wobec UE

To, że relacje Donalda Trumpa z Europą są nie najlepsze, widać było na szczycie NATO. Prezydent USA krytykował Europę za - jego zdaniem - zbyt małe wydatki na obronność, a same Niemcy za to, co uważa za uzależnienie od rosyjskiego gazu. Przy okazji Trump chwalił Polskę. - Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu, bo nie chcą być zakładnikami Rosji, a Niemcy są zakładnikami Rosji - mówił Donald Trump.

O kiepskich relacjach Trump-Unia Europejska wiele mówi ostatnia wypowiedź premier Wielkiej Brytanii. - Powiedział mi, żebym pozwała Unię do sądu. Żadnych negocjacji, po prostu pozwij ich - zdradziła Theresa May w wywiadzie telewizyjnym po spotkaniu z Trumpem.

- Nie można liczyć na to, że Stany Zjednoczone nie będą się kontaktować (z Rosją - przyp. red.), bo to nie byłoby dobre ani dla Europy, ani dla Polski - komentuje amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Priorytetowe USA

Opozycja twierdzi, że Polska powinna łagodzić wszelkie napięcia na linii Trump-Unia Europejska. - Nie chcielibyśmy, żeby był taki moment, w którym wybieramy między mamusią a tatusiem - stwierdziła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. - Tu jest ważne zachowanie takiego pozytywnego balansu - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Ale obóz władzy stawia przede wszystkim na Amerykanów. Mariusz Błaszczak kreśli wizję stałych baz amerykańskiego wojska w Polsce. Dwa miliardy dolarów zadeklarował PiS jako wkład w ich budowę lub przeniesienie z nielubianych przez Trumpa Niemiec. Kongres Stanów Zjednoczonych zdecyduje, czy temat będzie kontynuowany.

- Jeżeli tak, to w ciągu pół roku możemy spodziewać się ze strony Pentagonu analizy, a być może w przyszłym roku również decyzji - ocenia Marek Świerczyński z "Polityki Insight".

Czy Donald Trump zaakceptuje aneksję Krymu przez Rosję? Donald Tusk nie zna odpowiedzi na to pytanie. - Jest mniej entuzjastyczny wobec Ukrainy i bardziej wyrozumiały wobec tego, co zrobiła Rosja na Ukrainie - stwierdził szef Rady Europejskiej.

Z drugiej strony na szczycie NATO Trump rozmawiał z prezydentem Ukrainy i powiedział też, że gdyby to on był w 2014 roku prezydentem USA, to Rosja Krymu by nie zajęła. Aby ocenić relacje amerykańsko-ukraińskie, należy też wiedzieć, że amerykańskie okręty biorą udział w manewrach NATO-Ukraina na Morzu Czarnym.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS