Szef MON zmienia temat, szef MSZ milczy. Polskie oczekiwania przed szczytem Trump-Putin


Po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych skrytykował sojuszników z NATO i ujawnił brak sympatii do Unii Europejskiej, Europa, a zwłaszcza Polska, z zapartym tchem czeka na to, co Donalda Trump osiągnie na spotkaniu z Władimirem Putinem. To kluczowy moment, sprawdzian politycznych intencji.

Minister obrony narodowej, pytany o to, czego oczekuje po spotkaniu Trump-Putin, po prostu zmienił temat. - Polskie oczekiwania to był szczyt NATO. A cała reszta - zobaczymy - powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w ogóle nie odpowiedział na pytanie, czego oczekuje po spotkaniu prezydentów USA i Rosji. Niedawno przyznał tylko, że pewne obawy dotyczące możliwego resetu w relacjach Waszyngton-Moskwa są jednak uzasadnione. To pokrywa się z tym, co mówił Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej w wywiadzie w "Faktach po Faktach" TVN zachował duży dystans wobec polityki Donalda Trumpa. - (Donald Trump chce - przyp. red.) możliwie przyjaznych relacji z Rosją i raczej ochłodzenia relacji z Unią Europejską (...). Ja nie widzę powodu, dla którego my w Europie, a szczególnie w naszej części Europy, mielibyśmy się cieszyć - ocenił.

Chłód wobec UE

To, że relacje Donalda Trumpa z Europą są nie najlepsze, widać było na szczycie NATO. Prezydent USA krytykował Europę za - jego zdaniem - zbyt małe wydatki na obronność, a same Niemcy za to, co uważa za uzależnienie od rosyjskiego gazu. Przy okazji Trump chwalił Polskę. - Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu, bo nie chcą być zakładnikami Rosji, a Niemcy są zakładnikami Rosji - mówił Donald Trump.

O kiepskich relacjach Trump-Unia Europejska wiele mówi ostatnia wypowiedź premier Wielkiej Brytanii. - Powiedział mi, żebym pozwała Unię do sądu. Żadnych negocjacji, po prostu pozwij ich - zdradziła Theresa May w wywiadzie telewizyjnym po spotkaniu z Trumpem.

- Nie można liczyć na to, że Stany Zjednoczone nie będą się kontaktować (z Rosją - przyp. red.), bo to nie byłoby dobre ani dla Europy, ani dla Polski - komentuje amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Priorytetowe USA

Opozycja twierdzi, że Polska powinna łagodzić wszelkie napięcia na linii Trump-Unia Europejska. - Nie chcielibyśmy, żeby był taki moment, w którym wybieramy między mamusią a tatusiem - stwierdziła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. - Tu jest ważne zachowanie takiego pozytywnego balansu - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Ale obóz władzy stawia przede wszystkim na Amerykanów. Mariusz Błaszczak kreśli wizję stałych baz amerykańskiego wojska w Polsce. Dwa miliardy dolarów zadeklarował PiS jako wkład w ich budowę lub przeniesienie z nielubianych przez Trumpa Niemiec. Kongres Stanów Zjednoczonych zdecyduje, czy temat będzie kontynuowany.

- Jeżeli tak, to w ciągu pół roku możemy spodziewać się ze strony Pentagonu analizy, a być może w przyszłym roku również decyzji - ocenia Marek Świerczyński z "Polityki Insight".

Czy Donald Trump zaakceptuje aneksję Krymu przez Rosję? Donald Tusk nie zna odpowiedzi na to pytanie. - Jest mniej entuzjastyczny wobec Ukrainy i bardziej wyrozumiały wobec tego, co zrobiła Rosja na Ukrainie - stwierdził szef Rady Europejskiej.

Z drugiej strony na szczycie NATO Trump rozmawiał z prezydentem Ukrainy i powiedział też, że gdyby to on był w 2014 roku prezydentem USA, to Rosja Krymu by nie zajęła. Aby ocenić relacje amerykańsko-ukraińskie, należy też wiedzieć, że amerykańskie okręty biorą udział w manewrach NATO-Ukraina na Morzu Czarnym.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS