Szef MON zmienia temat, szef MSZ milczy. Polskie oczekiwania przed szczytem Trump-Putin


Po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych skrytykował sojuszników z NATO i ujawnił brak sympatii do Unii Europejskiej, Europa, a zwłaszcza Polska, z zapartym tchem czeka na to, co Donalda Trump osiągnie na spotkaniu z Władimirem Putinem. To kluczowy moment, sprawdzian politycznych intencji.

Minister obrony narodowej, pytany o to, czego oczekuje po spotkaniu Trump-Putin, po prostu zmienił temat. - Polskie oczekiwania to był szczyt NATO. A cała reszta - zobaczymy - powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w ogóle nie odpowiedział na pytanie, czego oczekuje po spotkaniu prezydentów USA i Rosji. Niedawno przyznał tylko, że pewne obawy dotyczące możliwego resetu w relacjach Waszyngton-Moskwa są jednak uzasadnione. To pokrywa się z tym, co mówił Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej w wywiadzie w "Faktach po Faktach" TVN zachował duży dystans wobec polityki Donalda Trumpa. - (Donald Trump chce - przyp. red.) możliwie przyjaznych relacji z Rosją i raczej ochłodzenia relacji z Unią Europejską (...). Ja nie widzę powodu, dla którego my w Europie, a szczególnie w naszej części Europy, mielibyśmy się cieszyć - ocenił.

Chłód wobec UE

To, że relacje Donalda Trumpa z Europą są nie najlepsze, widać było na szczycie NATO. Prezydent USA krytykował Europę za - jego zdaniem - zbyt małe wydatki na obronność, a same Niemcy za to, co uważa za uzależnienie od rosyjskiego gazu. Przy okazji Trump chwalił Polskę. - Są takie kraje jak Polska, które nie zaakceptowałyby gazu, bo nie chcą być zakładnikami Rosji, a Niemcy są zakładnikami Rosji - mówił Donald Trump.

O kiepskich relacjach Trump-Unia Europejska wiele mówi ostatnia wypowiedź premier Wielkiej Brytanii. - Powiedział mi, żebym pozwała Unię do sądu. Żadnych negocjacji, po prostu pozwij ich - zdradziła Theresa May w wywiadzie telewizyjnym po spotkaniu z Trumpem.

- Nie można liczyć na to, że Stany Zjednoczone nie będą się kontaktować (z Rosją - przyp. red.), bo to nie byłoby dobre ani dla Europy, ani dla Polski - komentuje amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Priorytetowe USA

Opozycja twierdzi, że Polska powinna łagodzić wszelkie napięcia na linii Trump-Unia Europejska. - Nie chcielibyśmy, żeby był taki moment, w którym wybieramy między mamusią a tatusiem - stwierdziła Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. - Tu jest ważne zachowanie takiego pozytywnego balansu - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Ale obóz władzy stawia przede wszystkim na Amerykanów. Mariusz Błaszczak kreśli wizję stałych baz amerykańskiego wojska w Polsce. Dwa miliardy dolarów zadeklarował PiS jako wkład w ich budowę lub przeniesienie z nielubianych przez Trumpa Niemiec. Kongres Stanów Zjednoczonych zdecyduje, czy temat będzie kontynuowany.

- Jeżeli tak, to w ciągu pół roku możemy spodziewać się ze strony Pentagonu analizy, a być może w przyszłym roku również decyzji - ocenia Marek Świerczyński z "Polityki Insight".

Czy Donald Trump zaakceptuje aneksję Krymu przez Rosję? Donald Tusk nie zna odpowiedzi na to pytanie. - Jest mniej entuzjastyczny wobec Ukrainy i bardziej wyrozumiały wobec tego, co zrobiła Rosja na Ukrainie - stwierdził szef Rady Europejskiej.

Z drugiej strony na szczycie NATO Trump rozmawiał z prezydentem Ukrainy i powiedział też, że gdyby to on był w 2014 roku prezydentem USA, to Rosja Krymu by nie zajęła. Aby ocenić relacje amerykańsko-ukraińskie, należy też wiedzieć, że amerykańskie okręty biorą udział w manewrach NATO-Ukraina na Morzu Czarnym.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS