Polskie korzenie Warner Bros. "Ich majątek to był zegarek i koń"

04.04.2023 | Polskie korzenie Warner Bros. "Ich majątek to był zegarek i koń"
04.04.2023 | Polskie korzenie Warner Bros. "Ich majątek to był zegarek i koń"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
Polskie korzenie Warner Bros. "Ich majątek to był zegarek i koń"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Bez ich marzeń, wizji i determinacji nie powstałyby "Casablanca", "Przeminęło z wiatrem", "Superman" i setki innych filmowych hitów. Bracia Warner wyjechali z Polski za ocean. Sprzedali rodzinny majątek, by kupić pierwszy projektor. 100 lat temu powstała wytwórnia Warner Bros.

Wszystko zaczęło się bliżej niż dalej, w czasach, kiedy kino uwodziło nowością.

Pod koniec XIX wieku w Krasnosielcu na Mazowszu praktykował szewc Benjamin Wonsal. To pierwotne nazwisko ojca założycieli wytwórni Warner - braci Hirsza, Abrahama i Samuela. Urodzili się w Krasnosielcu. Rodzina wyemigrowała do Ameryki w 1889 roku, gdzie zmienili nazwisko na Warner. W 1892 roku w Kanadzie urodził się Jack Warner.

- Gdzieś tam za oceanem jest państwo, gdzie na ulicach płynie złoto. To narracja, którą słyszy Benjamin Wrona Wonsal od jednego ze swoich znajomych - opowiada Maria Weronika Kmoch, historyczka, regionalistka.

Kupili projektor i ruszyli w drogę

Jedyna wnuczka Jacka Warnera mieszka teraz w Paryżu. - Pamiętam, że był bardzo zabawny, cały czas stroił sobie żarty, czasem dość głupie, ale zawsze mnie nimi rozbawiał. Bardzo się cieszył, że stworzył udaną rodzinę - mówi Anne Terrail, wnuczka Jacka Warnera.

- Gdyby nie ich wizja, pasja i marzenia i gdyby nie to, że postawili na te marzenia wszystko, bo żeby rozpocząć w ogóle swoją przygodę z filmem, zastawili cały majątek rodzinny, a ten majątek to był zegarek i koń - mówi Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN.

Kupili za to pierwszy projektor filmowy i ruszyli w drogę jako kino objazdowe. Krzesła na seanse pożyczali w zakładzie pogrzebowym za dwa bilety. Pionierzy, którzy stali się znakiem kina. - Pewnie nie przypuszczali, że to będzie aż tak wielka firma, o znaczeniu globalnym, ale tak się zaczyna, od spełniania tych podstawowych marzeń - uważa Artur Barciś, aktor.

Niektóre obrazy to filmowe ikony. W dorobku wytwórnia ma dwanaście i pół tysiąca tytułów. Czterysta z nich trafiło do polskich kin. - Ich historia bardzo mnie fascynuje, jest niesamowita. Żydzi, którzy opuszczają Polskę i tworzą prawdziwe kino. Stworzyli przecież całkiem nowy świat - mówi Anne Terrail.

Patrzeć dalej, przekraczać horyzont, nie tracić ostrości ani kadru. To, co od początku budowało ten filmowy teatr wyobraźni, od stu lat się nie starzeje. - To od razu po prostu twoje serce rośnie, więc fakt, że możemy mieć tutaj taki mały udział w tej wspaniałej filmowej

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS