Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "To sprzedający podyktuje cenę"

10.07.2017 | Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "Perspektywa 5 lat"
10.07.2017 | Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "Perspektywa 5 lat"
Paweł Płuska | Fakty TVN
10.07.2017 | Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "Perspektywa 5 lat"Paweł Płuska | Fakty TVN

W ciągu 10 lat będziemy mieli skuteczny system obrony antyrakietowej Patriot - zapowiada wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Chcemy kupić ten system w najnowszej konfiguracji, a taki jeszcze nie istnieje.

- Jestem przekonany, że w ciągu dziesięciu lat będziemy mieli cały system, skuteczny i w pełni bezpieczny. Chcemy, żeby to było wcześniej i po tym porozumieniu uważam, że tak będzie, bo miało ono charakter przełomowy - mówił w poniedziałek o systemie antyrakietowym Patriot wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Przełomowe miało być podpisanie tuż po przylocie prezydenta Trumpa do Polski memorandum w sprawie sprzedaży do Polski tego typu uzbrojenia w najnowocześniejszej konfiguracji, wprowadzanej równocześnie na wyposażenie polskiej i amerykańskiej armii.

- Chcemy mieć system, który będzie nowoczesny nie tylko teraz, ale i za 10-15 lat i który będzie współpracował ze sprzętem sojuszników, głównie amerykańskich - wyjaśnił wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski.

Patrioty ponad podziałami

Pytanie tylko, czy memorandum to rzeczywiście przełom. Opozycja przypomina, że system Patriot wybrał poprzedni gabinet już dwa lata temu i że nadal prawie nie mamy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

- Boję się, że to cały czas będzie pogoń za jakimiś mirażami, a niekoniecznie za bezpieczeństwem Polski - stwierdził były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Według niego, równie ważne jak broń jest zapewnienie, że w razie potrzeby Amerykanie dowiozą kolejne takie baterie rakietowe.

Szwedzi i Rumuni właśnie kupili systemy już istniejące i niedługo będą je mieli. Polska chce baterie najnowszej generacji z elektronicznym mózgiem, niedrogą rakietą i dopiero opracowywanym radarem, więc musi poczekać. - Mówimy o perspektywie 5 lat na przyjście pierwszych zestawów - mówi wiceminister Szatkowski.

"Sprzedający podyktuje cenę"

Nie brakuje opinii, i to nie tylko ze strony rządu, że czekać warto.

- Ja popieram decyzję rządową, aby nastawić się na tę kolejną generację, tym bardziej, że przecież musimy brać pod uwagę konieczność obrony przed rosyjskimi iskanderami - skomentował gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Najnowsze iskandery, wyposażone w rakiety manewrujące, są praktycznie nie do zestrzelenia przez obecnie stosowane systemy Patriot. Najnowsze mają sobie z nimi poradzić, tyle, że jeszcze ich nie ma.

- To nie jest tak, że my kupimy to za tyle, ile chcemy zapłacić. To sprzedający podyktuje nam cenę - ocenił eurodeputowany SLD Janusz Zemke.

System, który wejdzie w skład programu Wisła, ma kosztować trzydzieści miliardów złotych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS