Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenci

15.06.2019 | Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenci
15.06.2019 | Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenci
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
15.06.2019 | Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenciKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Polska będzie współpracowała w leczeniu raka z Centrum Onkologicznym Uniwersytetu Teksas. To czołowy ośrodek na świecie. Nasi lekarze mają uzyskać dostęp do najnowszych terapii i uczyć się ich od Amerykanów, by szybciej stosować je u nas. Skorzystają na tym pacjenci.

Niech jeden lekarz na sali nikogo nie zmyli, leczeniem raka zajmuje się tu 21 tysięcy ludzi.

- Jesteśmy w najważniejszym ośrodku onkologicznym na świecie, największym i o największym budżecie - mówi profesor Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Polscy lekarze podpatrywali, para prezydencka zwiedzała, a minister zdrowia podpisał porozumienie z władzami szpitala onkologicznego Anderson Cancer Center w Houston.

- Porozumienie ma dać polskim pacjentom dostęp do tej wiedzy, dostęp do tych najlepszych praktyk klinicznych, ale i badawczych, które tutaj są wypracowane w MD Anderson - tłumaczy Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Bo to tutaj powstają nowe metody wykrywania nowotworów, tutaj opracowuje się sposoby na skuteczną walkę nawet z tymi najrzadszymi. Wśród światowej klasy ekspertów znajduje się Waldemar Priebe, od trzydziestu lat profesor w Anderson Cancer Center. - Misją jest angielskie stwierdzenie "making cancer history", czyli żeby rak przeszedł do historii - stwierdza profesor.

Pytań jest sporo

To właśnie dzięki współpracy lekarzy z Houston i z Warszawy powstało w Polsce prawo zakazujące korzystania z solarium dzieciom i młodzieży, by chronić młodych przed czerniakiem. Teraz współpracy ma być jeszcze więcej.

- Liczymy na to, że te kontakty, które już są, będą zintensyfikowane i konkretne programy także badawcze będzie można zainicjować - mówi profesor Jan Walewski dyrektor Centrum Onkologi Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Lekarze mają się spotykać i szkolić, wymieniać wiedzą i technologią.

- MD Anderson będzie takim recenzentem tych naszych strategicznych dokumentów dotyczących raka - tłumaczy minister zdrowia.

Pytań po naszej stronie oceanu będzie zapewne więcej. - Odnotowali to, czego my jeszcze długo nie doświadczymy, spadek zapadalności na nowotwory - tłumaczy profesor Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologi Europejskiego Centrum Zdrowia w Owtocku.

Nie tylko leczą raka, ale przede wszystkim robią wszystko, by ludzie w ogóle na niego nie chorowali. Polska z profilaktyką jest na bakier.

Postęp idzie w parze z pieniędzmi

- Nie ma co wyważać otwartych drzwi, tylko właśnie sięgać z najlepszych. A po drugie, to jest współpraca naukowa. My nie tylko opieramy się na tym, żeby zmniejszyć zachorowania na nowotwory, żeby wyleczyć chorych i żeby chorzy byli w lepszej formie po leczeniu nowotworów, ale również, żeby odkryć coś nowego - dodaje profesor Piotr Rutkowski.

Odkryć mogą Amerykanie, że chęci do nauki Polacy mają sporo, ale pieniędzy znacznie mniej. Tylko jedno Centrum Andersona co roku ma do dyspozycji cztery i pół miliarda dolarów. Jak mówi minister Szumowski - to jedna czwarta całego polskiego budżetu na zdrowie.

- Onkologia amerykańska to jest bardzo droga onkologia. Natomiast nasza onkologia, to nie dość że słaba, to jeszcze dramatycznie niedoinwestowana - uważa profesor Cezary Szczylik.

A postęp niestety z pieniędzmi idzie w parze.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS