Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenci

15.06.2019 | Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenci
15.06.2019 | Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenci
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
15.06.2019 | Polska będzie współpracować ze szpitalem w USA. Skorzystają pacjenciKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Polska będzie współpracowała w leczeniu raka z Centrum Onkologicznym Uniwersytetu Teksas. To czołowy ośrodek na świecie. Nasi lekarze mają uzyskać dostęp do najnowszych terapii i uczyć się ich od Amerykanów, by szybciej stosować je u nas. Skorzystają na tym pacjenci.

Niech jeden lekarz na sali nikogo nie zmyli, leczeniem raka zajmuje się tu 21 tysięcy ludzi.

- Jesteśmy w najważniejszym ośrodku onkologicznym na świecie, największym i o największym budżecie - mówi profesor Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Polscy lekarze podpatrywali, para prezydencka zwiedzała, a minister zdrowia podpisał porozumienie z władzami szpitala onkologicznego Anderson Cancer Center w Houston.

- Porozumienie ma dać polskim pacjentom dostęp do tej wiedzy, dostęp do tych najlepszych praktyk klinicznych, ale i badawczych, które tutaj są wypracowane w MD Anderson - tłumaczy Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Bo to tutaj powstają nowe metody wykrywania nowotworów, tutaj opracowuje się sposoby na skuteczną walkę nawet z tymi najrzadszymi. Wśród światowej klasy ekspertów znajduje się Waldemar Priebe, od trzydziestu lat profesor w Anderson Cancer Center. - Misją jest angielskie stwierdzenie "making cancer history", czyli żeby rak przeszedł do historii - stwierdza profesor.

Pytań jest sporo

To właśnie dzięki współpracy lekarzy z Houston i z Warszawy powstało w Polsce prawo zakazujące korzystania z solarium dzieciom i młodzieży, by chronić młodych przed czerniakiem. Teraz współpracy ma być jeszcze więcej.

- Liczymy na to, że te kontakty, które już są, będą zintensyfikowane i konkretne programy także badawcze będzie można zainicjować - mówi profesor Jan Walewski dyrektor Centrum Onkologi Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Lekarze mają się spotykać i szkolić, wymieniać wiedzą i technologią.

- MD Anderson będzie takim recenzentem tych naszych strategicznych dokumentów dotyczących raka - tłumaczy minister zdrowia.

Pytań po naszej stronie oceanu będzie zapewne więcej. - Odnotowali to, czego my jeszcze długo nie doświadczymy, spadek zapadalności na nowotwory - tłumaczy profesor Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologi Europejskiego Centrum Zdrowia w Owtocku.

Nie tylko leczą raka, ale przede wszystkim robią wszystko, by ludzie w ogóle na niego nie chorowali. Polska z profilaktyką jest na bakier.

Postęp idzie w parze z pieniędzmi

- Nie ma co wyważać otwartych drzwi, tylko właśnie sięgać z najlepszych. A po drugie, to jest współpraca naukowa. My nie tylko opieramy się na tym, żeby zmniejszyć zachorowania na nowotwory, żeby wyleczyć chorych i żeby chorzy byli w lepszej formie po leczeniu nowotworów, ale również, żeby odkryć coś nowego - dodaje profesor Piotr Rutkowski.

Odkryć mogą Amerykanie, że chęci do nauki Polacy mają sporo, ale pieniędzy znacznie mniej. Tylko jedno Centrum Andersona co roku ma do dyspozycji cztery i pół miliarda dolarów. Jak mówi minister Szumowski - to jedna czwarta całego polskiego budżetu na zdrowie.

- Onkologia amerykańska to jest bardzo droga onkologia. Natomiast nasza onkologia, to nie dość że słaba, to jeszcze dramatycznie niedoinwestowana - uważa profesor Cezary Szczylik.

A postęp niestety z pieniędzmi idzie w parze.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS