Polak znów w kosmosie? Pytanie, czy nas na to stać

20.01.2019 | Polak znów w kosmosie? Pytanie, czy nas na to stać
20.01.2019 | Polak znów w kosmosie? Pytanie, czy nas na to stać
Maciej Mazur | Fakty TVN
20.01.2019 | Polak znów w kosmosie? Pytanie, czy nas na to staćMaciej Mazur | Fakty TVN

Polak w kosmosie? Już kiedyś był, ale może czas to powtórzyć? Polska Agencja Kosmiczna rozważa możliwość skorzystania z europejskiego programu. Trzeba wybrać kandydatów, trzeba ich przygotować, a to potrwa kilka lat. Na początek trzeba policzyć, czy nas na to stać.

Polacy w kosmosie? To dopiero wyzwanie na miarę naszych czasów i możliwości, ale z pomocą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na pewno się uda.

- Rozpatrujemy ewentualną możliwość przyłączenia się do tego programu, zaproponowania ESA naszej polskiej infrastruktury i być może uzyskania możliwości po roku 2025 wysłania własnego astronauty - tłumaczy dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Ostatni raz w kosmosie Polacy byli za czasów Gierka. W 1978 r., kiedy sowiecki statek kosmiczny wyniósł Mirosława Hermaszewskiego.

- Po odstrzeleniu od rakiety, kiedy statek zaczął wirować, zobaczyłem "rzeczywiście, Ziemia". Przepiękna, okrągła, błękitno-biała. To aż się krzyczeć chce! - opowiadał w 2018 roku o swojej podróży Mirosław Hermaszewski.

Ziemia Ziemią, ale przecież każdy fan science-fiction wie, że to kosmos jest ostateczną granicą. W przypadku Polski jest to też granica możliwości finansowych.

- Kosmos to są duże pieniądze. Jeżeli mamy wysłać kolejnego człowieka w kosmos, to musimy to przeliczyć. Musimy zacząć o tym mówić, że to jest ważne. To jest ważne, aby Polska była w kosmosie. I nie tylko po to, by zrobić zdjęcia, aby polecieć tam turystycznie. Polska musi zacząć się liczyć właśnie także w przestrzeni kosmicznej - uważa Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń".

Wszystko jest kwestią pieniędzy

Najważniejsze, że w ogóle zaczynamy o tym mówić. I że mamy już plan.

- Samo szkolenie astronauty trwa od 2 do 4 lat, w związku z czym pierwszy realny termin to jest 2025 r., natomiast w mojej opinii nie zdarzy się to przed rokiem 2027 - twierdzi Grzegorz Brona.

To nie jest tak, że dziś w kosmosie Polaków nie ma. Cały czas tam jesteśmy, ale raczej duszą niż ciałem. Dostarczamy owoców naszej myśli technicznej, komponentów sond, mamy satelity, ale to wciąż jednak mało.

- Musimy mieć dosyć sporego szczęściarza do takiej misji, bo nie jest łatwo się w ogóle dostać do korpusu astronautów, choć mamy wielu młodych adeptów. Mamy mnóstwo świetnych pilotów wojskowych, a tacy najczęściej zostają astronautami - tłumaczy Mateusz Borkowicz z Planetarium "Niebo Kopernika".

Wszystko jest możliwe, o ile starczy pieniędzy, bo polskie plany na Ziemi też są ambitne. Lotnisko międzykontynentalne, przekop mierzei i jeszcze lot w kosmos.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jurgen Mai | ESA - Europejska Agencja Kosmiczna, CC-BY 3.0

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS