"Ludzie są zmęczeni. Jeśli trzeba, zostaniemy dłużej". Polacy bohaterami w Szwecji

26.07.2018 | "Ludzie są zmęczeni. Jeśli trzeba, zostaniemy dłużej". Polacy bohaterami w Szwecji
26.07.2018 | "Ludzie są zmęczeni. Jeśli trzeba, zostaniemy dłużej". Polacy bohaterami w Szwecji
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
26.07.2018 | "Ludzie są zmęczeni. Jeśli trzeba, zostaniemy dłużej". Polacy bohaterami w SzwecjiDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Pojechali na pomoc i ta pomoc to akcja całą dobę. Polscy strażacy robią w Szwecji, co mogą, żeby wygrać z pożarami lasów. Kilometrami ułożone na ziemi węże z wodą przypominają linię obrony. Jak walczy się z takim żywiołem?

Dla polskich strażaków w Szwecji czwartek to był kolejny dzień niezwykle trudnej, niekończącej się walki z ogniem. Setki hektarów lasów płoną w środkowej części Królestwa Trzech Koron. Polscy strażacy dzień i noc pracują w okolicach dwóch miejscowości, Kårböle i Färila.

- Ten pożar się rozprzestrzenia. A właściwie ta dynamika jest przewidywana znacznie większa. Dlatego budujemy taką linię, która jest ostateczną linią obrony - tłumaczy mł. bryg. Tomasz Grelak z Państwowej Straży Pożarnej.

Jak mówią strażacy, to obrona przez atak. Tuż przed czołem pożaru rozwijają dziesiątki kilometrów węży z wodą. Chcą zdusić ogień, by nie przedostał się dalej. Między innymi do ewakuowanej pobliskiej wsi.

To walka z czasem. Bo co chwilę na rozgrzanej ziemi, w wypalonych drzewach, pojawia się nowy ogień. Do tego akcję utrudniają silny wiatr, duszący dym, susza i upał. Temperatura niekiedy przekracza czterdzieści stopni. - No przeszkadza to… Widać, że pod górę jest i upał, ale damy radę - mówi st. sekc. Daniel Więckowski.

Praca zmianowa na 12 godzin

Strażacy są podzieleni na grupy. Każda z nich pracuje dziesięć, dwanaście godzin. Tuż przed wyjazdem na akcję jest odprawa. - Mają być kiepskie warunki i do tego czasu mamy być przygotowani na wszystko - bez ogródek mówi dowódca na odprawie.

Później cały konwój rusza do tak zwanej strefy zero. Tam mogą przebywać tylko strażacy. Wszędzie tam są dym, spalone drzewa i płonący, ukryty pod ziemią, torf.

Gaszenie pożarów w Szwecji to niezwykle trudna i skomplikowana operacja logistyczna. Na bardzo dużym obszarze muszą ze sobą ściśle współpracować piloci, strażacy, logistycy, pochodzący z kilku europejskich krajów.

Mieszkańcy wdzięczni

Oprócz Polaków pracują na miejscu między innymi Włosi, Niemcy, Duńczycy i Norwegowie. Po dwunastu godzinach spędzonych na akcji Polacy wracają na chwilę do swojej bazy w Sveg. Kilka godzin snu i znów wyjazd. Na trasie cały czas pozdrawiają ich mieszkańcy, widać transparenty o treści "Witajcie, polscy strażacy".

- Wchodziliśmy do działań zmęczeni podróżą, nie da się ukryć. To, że ludzie nas witali entuzjastycznie, jakoś motywowało, ale nie zmienia to faktu, że ludzie są zmęczeni - przyznaje mł. bryg. Michał Langner.

- Są naprawdę bohaterami. Jesteśmy pod wrażeniem tej pomocy. Pracują bardzo ciężko, dzień i noc - mówi Martin Franson, mieszkaniec Sveg.

Oficjalnie polska misja ma trwać do końca przyszłego tygodnia. Jak jednak mówią polscy strażacy, jeśli będzie trzeba, zostaną dłużej.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS