Polscy medycy na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocy

28.03.2023 | Polscy medycy pomagają na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocy
28.03.2023 | Polscy medycy pomagają na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocy
Anna Czerwińska | Fakty TVN
Polscy medycy pomagają na linii frontu. W Bachmucie jest stały punkt pomocyAnna Czerwińska | Fakty TVN

Dmytro i Denis stracili nogi, ale cieszą się, że żyją. Takich jak oni w ukraińskiej armii jest coraz więcej. Wielu takim pomagają Polacy - ratownicy, a nawet paraolimpijczycy. Wielu tym, którzy wciąż walczą, wciąż potrzebny jest sprzęt. Do Ukrainy dotarły właśnie brytyjskie czołgi.

Dmytro ma dopiero 22 lata. Swoją prawą nogę stracił w walkach niedaleko Bachmutu. Mówi jednak, że jest szczęśliwy. - Jak tylko wstałem z protezą, poczułem, że znowu żyję. Cztery miesiące przeleżałem, lewa noga była złamana - opowiada Dmytro, ukraiński żołnierz.

To wyzwanie, przez które muszę przejść, nie ma sensu narzekać - dodaje 28-letni Denis. - Rakieta Iskander spadła 50 metrów od naszego posterunku. Mój kolega wykrwawił się na śmierć. Moi bliscy, moja dziewczyna, nie pozwalają mi się załamać, chcę żyć - zapewnia 28-latek.

Ukraińskie władze alarmują: na protezy czeka coraz więcej żołnierzy. - Brakuje nam specjalistów, bo każdego dnia przybywa wielu nowych pacjentów po amputacjach - wyjaśnia Andrij Owczarenko, dyrektor szpitala w Kijowie.

Rannych z pierwszej linii frontu ewakuują między innymi polscy ratownicy. Polski zespół medyków pola walki "W Międzyczasie" uruchomił w Bachmucie swój stały punkt pomocy. - Wyciągamy z pierwszej linii walk osoby, które potrzebują pomocy, staramy się te osoby na miejscu stabilizować tak, żeby żywe i w jak najlepszej kondycji dojechały do punktów stabilizacyjnych - tłumaczy "Kris" z zespołu medyków pola walki "W Międzyczasie".

"Odzyskać Ukrainę"

Część ukraińskich żołnierzy i cywilów jest leczona i rehabilitowana za granicą. Stowarzyszenie Jedna Chwila i Polska Misja Medyczna zorganizowały zakup sprzętu, rehabilitację stałą i pięć turnusów rehabilitacyjnych - to między innymi zajęcia z polskimi paraolimpijczykami.

- Zarówno zajęcia indywidualne, jak i zajęcia w grupie, ale też była opieka psychologa, było spotkanie z doradcą zawodowym, były informacje przekazywane przez edukatorów w ramach pomocy i wsparcia medycznego - wylicza Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Rannych Ukraińców może być więcej, gdy zacznie się ukraińska kontrofensywa. - Mamy cel. Odzyskać Ukrainę w naszych granicach i wyeliminować wroga. Wykonujecie swoje zadania perfekcyjnie. Najważniejsze, byście cali wrócili do swoich domów. Chwała Ukrainie - powiedział gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Do tego potrzebny jest sprzęt wojskowy. Ukraińcy pokazali właśnie, że dotarły do nich pierwsze brytyjskie czołgi Challenger 2. Brytyjczykom podziękował ukraiński minister obrony.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS