Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"

11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"
11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"
Magda Łucyan | Fakty TVN
11.07.2022 | Polsce grozi blackout? "Stan przedzawałowy już w tej chwili występuje"Magda Łucyan | Fakty TVN

Kilka dni temu Polsce groził blackout. Dramatycznie brakowało prądu, mogło dojść do wyłączeń. Uratował nas sąsiad i zielona energia. To się może powtórzyć. Wiele polskich elektrowni jest starych i awaryjnych.

Wiceminister klimatu i środowiska z Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba - nie uspakaja. - W ujęciu całego systemu energetycznego można powiedzieć, że stan przedzawałowy już w tej chwili występuje - alarmuje. To odpowiedź na pytanie, czy mogą się powtórzyć sytuacje, jak ta z 4 lipca, gdy byliśmy o włos od blackoutu.

- 4 lipca chronił nas przede wszystkim import energii z sąsiednich krajów. Nasz operator sieci poprosił o takie wsparcie sąsiadów - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw energetycznych, "Polityka Insight".

Ta pomocna dłoń przyszła z Niemiec. Gdyby nie to - możliwe byłyby poważne braki w dostawach prądu. - Znaczna część elektrowni węglowych, które są w zasobie naszego systemu energetycznego, jest po prostu coraz starsza, coraz bardziej awaryjna - ostrzega Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapięcie.pl.

Awarie i remonty bloków energetycznych to tylko jeden z elementów napiętej sytuacji w polskiej energetyce. Kolejnym są problemy z dostępnością gazu i węgla. Gdy do tego wszystkiego dodamy rekordowo wysokie temperatury, to robi się niebezpiecznie. Upały oznaczają ogromne zapotrzebowanie na energię - o czym świadczą kolejki po klimatyzatory.

- Klientów nam przybywa. W momencie, gdy się robi upał, to niestety, mimo najszczerszych chęci, nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim jednocześnie - mówi Kacper Lorens-Jarończyk ze sklepu z klimatyzatorami "Glob-Center" w Łodzi.

Nie tylko polskie problemy

Sytuacja niepokoi tym bardziej, że wiele innych europejskich krajów także boryka się z kłopotami energetycznymi. We Francji przez suszę i niski stan wód nie działa połowa reaktorów jądrowych. W Norwegii - także przez problemy z wodą - ograniczone jest działanie hydroelektrowni, skąd prąd był eksportowany do innych krajów. Z kolei w Niemczech największym problemem jest niedobór gazu. Dlatego Niemcy przyspieszają inwestycje na przykład w fotowoltaikę.

- W ostatnim miesiącu Niemcy zbudowali ponad pół gigawata mocy - przekazuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Polski rząd strategii jednak zmieniać nie zamierza. Zdaniem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby kryzysowi w energetyce winna jest transformacja w kierunku zielonej energii, a nie opieranie się na węglu, którego brakuje. - Winę za to wszystko ponoszą ci politycy, którzy uważali, że odnawialne źródła energii w połączeniu z gazem, ten miks może być zapewniający bezpieczeństwo Europy - mówi Jacek Ozdoba.

Eksperci mówią coś dokładnie odwrotnego. 4 lipca, gdyby nie duża część energii ze słońca, sytuacja mogła być jeszcze gorsza. - Zielona energia już nas ratuje od dobrych kilku lat. To jest głównie zasługa zwykłych Polek i Polaków (...), którzy inwestowali własne pieniądze właśnie w panele słoneczne - mówi Marek Józefiak.

Rekord udziału odnawialnych źródeł w energetyce padł 19 czerwca. Pokryły one aż dwie trzecie krajowego zapotrzebowania. Dzięki temu tylko tego jednego dnia nie spalono węgla z 1200 wagonów.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN