Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar

12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
Arleta Zalewska | Fakty TVN
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San EscobarArleta Zalewska | Fakty TVN

Najlepsze, najtrudniejsze a czasem i najbardziej ryzykowne pomysły i strategie to chleb powszedni dyplomatów. W polskim rządzie na ich czele stoi Witold Waszczykowski, znany z wypowiedzi mało dyplomatycznych. Ale za to coraz ostrzejszych i bardziej konfrontacyjnych - przez które nie zjednuje, a zniechęca partnerów.

W ocenie skuteczności polskiej dyplomacji opozycja coraz częściej sięga po żarty. Według Sławomira Neumanna z PO, polityka zagraniczna polskiego rządu jest prowadzona "nieudolnie", więc nadaje się jedynie do realizacji w krajach nieistniejących.

- To jest rzeczywiście polityka, którą można na San Escobar prowadzić, a nie w dużym europejskim kraju - stwierdził.

PiS ministra broni mając świadomość, że Witold Waszczykowski realizował jedynie polityczny plan. Jacek Sasin z PiS, oceniając strategię objętą przez rząd i szefa MSZ przed i w trakcie szczytu w Brukseli otwarcie przyznaje, że "skuteczna nie była". jednakże, jego zdaniem, "była jedyną możliwą w sytuacji, w której Polska się znalazła".

Chaos negocjacyjny

O tym, że przygotowania były nieprzemyślane, a taktyka - naprędce opracowana, świadczy choćby fakt, że kandydaturę Saryusz-Wolskiego zgłoszono w sobotę, nie mając po swojej stronie choćby jednego sojusznika.

W poniedziałek Witold Waszczykowski twierdził, że "nie kolekcjonujemy tego" . - Nie interesuje mnie, kto popiera. Interesuje mnie, że jest to nasz kandydat i że jest on w grze - grzmiał minister. A nawet sugerował - co potem wprost przyznał sam prezes PiS - że przeciwko Tuskowi opowiedzą się Węgry. - Może się okazać, że procedura wyłonienie szefa RE zostanie przesunięta na następne tygodnie albo miesiące - mówił, licząc, że to samospełniająca się przepowiednia.

W takim tonie - zaledwie dzień przed szczytem - polska premier wysłała do wszystkich europejskich liderów list. Wbrew informacjom płynącym z kolejnych spotkań i z Brukseli. Minister trwał przy swoim stanowisku do końca.

- Będziemy rozmawiać do końca i argumentować, że nie ma potrzeby wybierać - zapewniał Waszczykowski.

Zamierzony efekt (nie)zrealizowany

Osiem godzin później Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Przeciw temu wyborowi był jedynie jego macierzysty kraj, a konkretniej - polski rząd. Wszystko trwało około 20 minut. W czwartek Witold Waszczykowski, używając sportowej terminologii tłumaczył, że nic złego się nie stało.

- Przegraliśmy jeden mecz. Turniej idzie dalej. Nie powiem, że nic się nie stało, ale Polska nic nie straciła, bo nic nie zyskiwała - zapewniał enigmatycznie. Zdaniem Pawła Zalewskiego, byłego europosła PO, Polska straciła - wiarygodność. Według niego, za przygotowanie tej misji odpowiada minister Waszczykowski, który gdy tylko jego polityka ponosi porażkę, sięga po ostrą krytykę i personalne oskarżania. Tak było m.in. po kontroli praworządności w Polsce, kiedy wiceszef Komisji Europejskiej wyraził swoje zastrzeżenia. Te zastrzeżenia minister Waszczykowski ocenił jako "wrogie podejście i oszustwo urzędników".

Ostre wypowiedzi ministra

Właściwie już na początku swojego urzędowania minister Waszczykowski zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami. Ówczesnego szefa Parlamentu Europejskiego nazwał "słabo wykształconym skrajnym lewakiem". Komisję Wenecką, którą sam do Polski zaprosił, po krytycznej opinii w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oskarżył z kolei o kłamstwo i brak obiektywizmu. Zdaniem ministra Komisja Wenecka przedstawiła "fałszywe, kłamliwe, jednostronne raporty na temat Polski".

Z żadnego z tych dyplomatycznych starć nie udało się - do tej pory - polskiemu ministrowi wyjść zwycięsko.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN