Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar

12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
Arleta Zalewska | Fakty TVN
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San EscobarArleta Zalewska | Fakty TVN

Najlepsze, najtrudniejsze a czasem i najbardziej ryzykowne pomysły i strategie to chleb powszedni dyplomatów. W polskim rządzie na ich czele stoi Witold Waszczykowski, znany z wypowiedzi mało dyplomatycznych. Ale za to coraz ostrzejszych i bardziej konfrontacyjnych - przez które nie zjednuje, a zniechęca partnerów.

W ocenie skuteczności polskiej dyplomacji opozycja coraz częściej sięga po żarty. Według Sławomira Neumanna z PO, polityka zagraniczna polskiego rządu jest prowadzona "nieudolnie", więc nadaje się jedynie do realizacji w krajach nieistniejących.

- To jest rzeczywiście polityka, którą można na San Escobar prowadzić, a nie w dużym europejskim kraju - stwierdził.

PiS ministra broni mając świadomość, że Witold Waszczykowski realizował jedynie polityczny plan. Jacek Sasin z PiS, oceniając strategię objętą przez rząd i szefa MSZ przed i w trakcie szczytu w Brukseli otwarcie przyznaje, że "skuteczna nie była". jednakże, jego zdaniem, "była jedyną możliwą w sytuacji, w której Polska się znalazła".

Chaos negocjacyjny

O tym, że przygotowania były nieprzemyślane, a taktyka - naprędce opracowana, świadczy choćby fakt, że kandydaturę Saryusz-Wolskiego zgłoszono w sobotę, nie mając po swojej stronie choćby jednego sojusznika.

W poniedziałek Witold Waszczykowski twierdził, że "nie kolekcjonujemy tego" . - Nie interesuje mnie, kto popiera. Interesuje mnie, że jest to nasz kandydat i że jest on w grze - grzmiał minister. A nawet sugerował - co potem wprost przyznał sam prezes PiS - że przeciwko Tuskowi opowiedzą się Węgry. - Może się okazać, że procedura wyłonienie szefa RE zostanie przesunięta na następne tygodnie albo miesiące - mówił, licząc, że to samospełniająca się przepowiednia.

W takim tonie - zaledwie dzień przed szczytem - polska premier wysłała do wszystkich europejskich liderów list. Wbrew informacjom płynącym z kolejnych spotkań i z Brukseli. Minister trwał przy swoim stanowisku do końca.

- Będziemy rozmawiać do końca i argumentować, że nie ma potrzeby wybierać - zapewniał Waszczykowski.

Zamierzony efekt (nie)zrealizowany

Osiem godzin później Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Przeciw temu wyborowi był jedynie jego macierzysty kraj, a konkretniej - polski rząd. Wszystko trwało około 20 minut. W czwartek Witold Waszczykowski, używając sportowej terminologii tłumaczył, że nic złego się nie stało.

- Przegraliśmy jeden mecz. Turniej idzie dalej. Nie powiem, że nic się nie stało, ale Polska nic nie straciła, bo nic nie zyskiwała - zapewniał enigmatycznie. Zdaniem Pawła Zalewskiego, byłego europosła PO, Polska straciła - wiarygodność. Według niego, za przygotowanie tej misji odpowiada minister Waszczykowski, który gdy tylko jego polityka ponosi porażkę, sięga po ostrą krytykę i personalne oskarżania. Tak było m.in. po kontroli praworządności w Polsce, kiedy wiceszef Komisji Europejskiej wyraził swoje zastrzeżenia. Te zastrzeżenia minister Waszczykowski ocenił jako "wrogie podejście i oszustwo urzędników".

Ostre wypowiedzi ministra

Właściwie już na początku swojego urzędowania minister Waszczykowski zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami. Ówczesnego szefa Parlamentu Europejskiego nazwał "słabo wykształconym skrajnym lewakiem". Komisję Wenecką, którą sam do Polski zaprosił, po krytycznej opinii w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oskarżył z kolei o kłamstwo i brak obiektywizmu. Zdaniem ministra Komisja Wenecka przedstawiła "fałszywe, kłamliwe, jednostronne raporty na temat Polski".

Z żadnego z tych dyplomatycznych starć nie udało się - do tej pory - polskiemu ministrowi wyjść zwycięsko.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS