Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar

12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
Arleta Zalewska | Fakty TVN
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San EscobarArleta Zalewska | Fakty TVN

Najlepsze, najtrudniejsze a czasem i najbardziej ryzykowne pomysły i strategie to chleb powszedni dyplomatów. W polskim rządzie na ich czele stoi Witold Waszczykowski, znany z wypowiedzi mało dyplomatycznych. Ale za to coraz ostrzejszych i bardziej konfrontacyjnych - przez które nie zjednuje, a zniechęca partnerów.

W ocenie skuteczności polskiej dyplomacji opozycja coraz częściej sięga po żarty. Według Sławomira Neumanna z PO, polityka zagraniczna polskiego rządu jest prowadzona "nieudolnie", więc nadaje się jedynie do realizacji w krajach nieistniejących.

- To jest rzeczywiście polityka, którą można na San Escobar prowadzić, a nie w dużym europejskim kraju - stwierdził.

PiS ministra broni mając świadomość, że Witold Waszczykowski realizował jedynie polityczny plan. Jacek Sasin z PiS, oceniając strategię objętą przez rząd i szefa MSZ przed i w trakcie szczytu w Brukseli otwarcie przyznaje, że "skuteczna nie była". jednakże, jego zdaniem, "była jedyną możliwą w sytuacji, w której Polska się znalazła".

Chaos negocjacyjny

O tym, że przygotowania były nieprzemyślane, a taktyka - naprędce opracowana, świadczy choćby fakt, że kandydaturę Saryusz-Wolskiego zgłoszono w sobotę, nie mając po swojej stronie choćby jednego sojusznika.

W poniedziałek Witold Waszczykowski twierdził, że "nie kolekcjonujemy tego" . - Nie interesuje mnie, kto popiera. Interesuje mnie, że jest to nasz kandydat i że jest on w grze - grzmiał minister. A nawet sugerował - co potem wprost przyznał sam prezes PiS - że przeciwko Tuskowi opowiedzą się Węgry. - Może się okazać, że procedura wyłonienie szefa RE zostanie przesunięta na następne tygodnie albo miesiące - mówił, licząc, że to samospełniająca się przepowiednia.

W takim tonie - zaledwie dzień przed szczytem - polska premier wysłała do wszystkich europejskich liderów list. Wbrew informacjom płynącym z kolejnych spotkań i z Brukseli. Minister trwał przy swoim stanowisku do końca.

- Będziemy rozmawiać do końca i argumentować, że nie ma potrzeby wybierać - zapewniał Waszczykowski.

Zamierzony efekt (nie)zrealizowany

Osiem godzin później Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Przeciw temu wyborowi był jedynie jego macierzysty kraj, a konkretniej - polski rząd. Wszystko trwało około 20 minut. W czwartek Witold Waszczykowski, używając sportowej terminologii tłumaczył, że nic złego się nie stało.

- Przegraliśmy jeden mecz. Turniej idzie dalej. Nie powiem, że nic się nie stało, ale Polska nic nie straciła, bo nic nie zyskiwała - zapewniał enigmatycznie. Zdaniem Pawła Zalewskiego, byłego europosła PO, Polska straciła - wiarygodność. Według niego, za przygotowanie tej misji odpowiada minister Waszczykowski, który gdy tylko jego polityka ponosi porażkę, sięga po ostrą krytykę i personalne oskarżania. Tak było m.in. po kontroli praworządności w Polsce, kiedy wiceszef Komisji Europejskiej wyraził swoje zastrzeżenia. Te zastrzeżenia minister Waszczykowski ocenił jako "wrogie podejście i oszustwo urzędników".

Ostre wypowiedzi ministra

Właściwie już na początku swojego urzędowania minister Waszczykowski zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami. Ówczesnego szefa Parlamentu Europejskiego nazwał "słabo wykształconym skrajnym lewakiem". Komisję Wenecką, którą sam do Polski zaprosił, po krytycznej opinii w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oskarżył z kolei o kłamstwo i brak obiektywizmu. Zdaniem ministra Komisja Wenecka przedstawiła "fałszywe, kłamliwe, jednostronne raporty na temat Polski".

Z żadnego z tych dyplomatycznych starć nie udało się - do tej pory - polskiemu ministrowi wyjść zwycięsko.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS