Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar

12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San Escobar
Arleta Zalewska | Fakty TVN
12.03.2017 | Polityka zagraniczna według Waszczykowskiego? Opozycja: tak można prowadzić na San EscobarArleta Zalewska | Fakty TVN

Najlepsze, najtrudniejsze a czasem i najbardziej ryzykowne pomysły i strategie to chleb powszedni dyplomatów. W polskim rządzie na ich czele stoi Witold Waszczykowski, znany z wypowiedzi mało dyplomatycznych. Ale za to coraz ostrzejszych i bardziej konfrontacyjnych - przez które nie zjednuje, a zniechęca partnerów.

W ocenie skuteczności polskiej dyplomacji opozycja coraz częściej sięga po żarty. Według Sławomira Neumanna z PO, polityka zagraniczna polskiego rządu jest prowadzona "nieudolnie", więc nadaje się jedynie do realizacji w krajach nieistniejących.

- To jest rzeczywiście polityka, którą można na San Escobar prowadzić, a nie w dużym europejskim kraju - stwierdził.

PiS ministra broni mając świadomość, że Witold Waszczykowski realizował jedynie polityczny plan. Jacek Sasin z PiS, oceniając strategię objętą przez rząd i szefa MSZ przed i w trakcie szczytu w Brukseli otwarcie przyznaje, że "skuteczna nie była". jednakże, jego zdaniem, "była jedyną możliwą w sytuacji, w której Polska się znalazła".

Chaos negocjacyjny

O tym, że przygotowania były nieprzemyślane, a taktyka - naprędce opracowana, świadczy choćby fakt, że kandydaturę Saryusz-Wolskiego zgłoszono w sobotę, nie mając po swojej stronie choćby jednego sojusznika.

W poniedziałek Witold Waszczykowski twierdził, że "nie kolekcjonujemy tego" . - Nie interesuje mnie, kto popiera. Interesuje mnie, że jest to nasz kandydat i że jest on w grze - grzmiał minister. A nawet sugerował - co potem wprost przyznał sam prezes PiS - że przeciwko Tuskowi opowiedzą się Węgry. - Może się okazać, że procedura wyłonienie szefa RE zostanie przesunięta na następne tygodnie albo miesiące - mówił, licząc, że to samospełniająca się przepowiednia.

W takim tonie - zaledwie dzień przed szczytem - polska premier wysłała do wszystkich europejskich liderów list. Wbrew informacjom płynącym z kolejnych spotkań i z Brukseli. Minister trwał przy swoim stanowisku do końca.

- Będziemy rozmawiać do końca i argumentować, że nie ma potrzeby wybierać - zapewniał Waszczykowski.

Zamierzony efekt (nie)zrealizowany

Osiem godzin później Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Przeciw temu wyborowi był jedynie jego macierzysty kraj, a konkretniej - polski rząd. Wszystko trwało około 20 minut. W czwartek Witold Waszczykowski, używając sportowej terminologii tłumaczył, że nic złego się nie stało.

- Przegraliśmy jeden mecz. Turniej idzie dalej. Nie powiem, że nic się nie stało, ale Polska nic nie straciła, bo nic nie zyskiwała - zapewniał enigmatycznie. Zdaniem Pawła Zalewskiego, byłego europosła PO, Polska straciła - wiarygodność. Według niego, za przygotowanie tej misji odpowiada minister Waszczykowski, który gdy tylko jego polityka ponosi porażkę, sięga po ostrą krytykę i personalne oskarżania. Tak było m.in. po kontroli praworządności w Polsce, kiedy wiceszef Komisji Europejskiej wyraził swoje zastrzeżenia. Te zastrzeżenia minister Waszczykowski ocenił jako "wrogie podejście i oszustwo urzędników".

Ostre wypowiedzi ministra

Właściwie już na początku swojego urzędowania minister Waszczykowski zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami. Ówczesnego szefa Parlamentu Europejskiego nazwał "słabo wykształconym skrajnym lewakiem". Komisję Wenecką, którą sam do Polski zaprosił, po krytycznej opinii w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oskarżył z kolei o kłamstwo i brak obiektywizmu. Zdaniem ministra Komisja Wenecka przedstawiła "fałszywe, kłamliwe, jednostronne raporty na temat Polski".

Z żadnego z tych dyplomatycznych starć nie udało się - do tej pory - polskiemu ministrowi wyjść zwycięsko.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS