Polityk ma raka mózgu. W imieniu swoim i innych chorych apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

16.08 | Rzecznik SLD cierpi na raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany
16.08 | Polityk ma raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

Kolejny dramatyczny apel o legalny dostęp do oleju z medycznej marihuany. Tomasz Kalita na politycznej arenie nieraz walczył o zwycięstwo dla SLD, na co dzień walczy teraz o życie dla siebie. Ma raka – złośliwego glejaka. Jest po operacji, a także chemio- i radioterapii. Polityk błaga polityków o zmianę prawa. Lecznicza marihuana - według lekarzy - może złagodzić ból. Tomasz Kalita wie, jak może boleć i rak, i kulawe prawo.

- Mam glejaka wielopostaciowego. To jest rodzaj złośliwego raka mózgu – mówi wprost Tomasz Kalita. Polityk i były rzecznik SLD od kilku miesięcy walczy z rakiem mózgu. Przeszedł operację wycięcia guza. Potem chemio- i radioterapię. Teraz walczy też o to, by on i inni chorzy mogli korzystać ze wszystkich możliwych sposobów leczenia i łagodzenia bólu. – Chciałbym zwiększyć możliwości i szanse... I sięgnąć po niekonwencjonalne metody leczenia. Niestety, państwo mi to uniemożliwia, bo skazuje mnie na to, żebym szukał po Warszawie dilerów olejów z marihuany, podczas gdy w Czechach jest on legalny i można go kupić w aptece – żali się polityk.

W Polsce medyczna marihuana i olej z konopi są nielegalne. Niektórzy nawet za sprowadzanie ich do Polski na własny użytek trafili do więzienia. Jednak według lekarzy w przypadku m.in. byłego rzecznika SLD medyczna marihuana może pomóc. – Wiemy, że marihuana korzystnie wpływa na te naczynia w obrębie glejaka złośliwego – wyjaśnia neurolog i neurochirurg Jerzy Bajko. – Jest opublikowane badanie, dość skomplikowane, w którym wykazano, że u ludzi podając THC konkretnie na guza, można uzyskać zmniejszenie tego guza – dodaje dr Jerzy Jarosz z punktu konsultacyjnego „Medyczna Marihuana” przy Hospicjum Onkologicznym Św. Krzysztofa W Warszawie.

Marihuana pomaga także dzieciom chorym na padaczką lekooporną. Olej z konopi ułatwia im normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach liczba napadów spadła z kilkuset dziennie do kilku w czasie miesiąca. Jednak to nie jedyne przypadki. – To na pewno ma znaczenie jako leczenie wspomagające, pomagające zwalczyć niektóre objawy jak ból, osłabienie, nudności, wymioty, utraty apetytu – tłumaczy dr Jerzy Jarosz. Dlatego Tomasz Kalita apeluje do rządzących, by zmienili prawo. I robi to w imieniu wszystkich chorych. – Ja na swojej drodze spotkałem wielu cichych bohaterów, którzy bardzo cierpią i którym jest potrzeba uśmierzenia bólu. Oni potem zostają sami w domach i ta substancja może im pomóc – mówi Kalita.

Dziś były rzecznik SLD codziennie ćwiczy, by odzyskać sprawność. Po operacji ma niedowład lewej strony ciała. Poza ćwiczeniami na szczęście są też przyjemności. – To jest mój pierwszy czas poza szpitalem od trzech miesięcy. Więc to w ogóle – cudo – mówi Kalita. Odpoczywa poza miastem i czeka na październik, kiedy bierze ślub ze swoją ukochaną.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN