Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu

20.03.2019 | Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu
20.03.2019 | Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.03.2019 | Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentuArleta Zalewska | Fakty TVN

Na wyborczych listach są znane, mocne nazwiska, więc w drodze do europarlamentu Bielan zmierzy się z Kalinowskim, Waszczykowski z Belką, a Anna Zalewska z Janiną Ochojską. Próba sił może być też w jednej politycznej rodzinie. Patryk Jaki już teraz mierzy się z byłą premier Beatą Szydło.

Adam Bielan i Jarosław Kalinowski. Ten pierwszy chce gabinet w Warszawie opuścić i po kadencji przerwy wrócić do Brukseli, a drugi w Parlamencie Europejskim pozostać.

- Jest skuteczny w tym co robi - mówi o Adamie Bielanie Jarosław Kalinowski, eurodeputowany PSL.

- Z całą pewnością, jak na warunki PSL-u, polityk wagi superciężkiej - komplementuje swojego rywala Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Pojedynek Bielan - Kalinowski to będzie bez wątpienia bój dwóch politycznych wyjadaczy.

- To tam, w Brukseli, powstaje ponad 80 procent prawa, które obowiązuje w naszym kraju. Musimy tam wysłać polityków skutecznych. Ja mam niezbędne doświadczenie - uważa Adam Bielan.

- Prawo i Sprawiedliwość, niezależnie od tego co robi tam Adam Bielan, jest zagrożeniem dla Polski, dla przyszłości Polski w Unii Europejskiej - zapewnia Jarosław Kalinowski.

Gdy, na nieco dwa miesiące przed wyborami, spotykamy się z liderami list, to nie ma wątpliwości, że będzie to starcie politycznych gigantów i silnych, popularnych osobowości.

Ciekawe rywalizacje

- Ja tam idę dla służby, nie dla kariery, nie dla pieniędzy. Mi to jest już w ogóle nie potrzebne - zapewnia Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Janina Ochojska w politykę wchodzi zdecydowanym krokiem i z bardzo konkretnym planem. - Zmienić politykę wobec ludzi, którzy mieszkają w obozach dla uchodźców - mówi Janina Ochojska.

Rywalizować będzie z Anną Zalewską. Do czasu wyborów - minister edukacji narodowej.

- Każda rywalizacja jest trudna. Nie lekceważymy nikogo - uważa Witold Waszczykowski z PiS. Były minister spraw zagranicznych staje w Łodzi do pojedynku z byłym premierem Markiem Belką. - Przedstawiliśmy kandydatów w całej Polsce. Przedstawiliśmy również program. Po drugiej stronie tego nie ma - uważa Waszczykowski.

"Szereg wyborców Platformy może pozostać w domach"

Radosław Sikorski o głosy wyborców powalczy z Kosmą Złotowskim z PiS-u. To właśnie przy nazwisku Sikorskiego, tak jak przy nazwiskach 5 byłych premierów, Koalicja będzie dopisywać hasło "międzynarodowe doświadczenie".

- Postkomunista na listach formacji, która się wywodzi z "Solidarności". Myślę, że szereg wyborców Platformy może się zawahać, czy nie zostać w domach - komentuje Ryszard Czarnecki z PiS obecność na listach Koalicji Obywatelskiej swojego rywala Włodzimierza Cimoszewicza.

- Premier Cimoszewicz ma tę zasadniczą przewagę nad posłem Czarneckim, że jego podpis figuruje na traktacie akcesyjnym, a podpis Czarneckiego nie figuruje nigdzie - wyraża swoją opinię Leszek Miller.

Przeciwko Cimoszewiczowi wystartuje też z pierwszego miejsca listy PiS Jacek Saryusz-Wolski. - Zetrą się dwaj byli członkowie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jeden, który z tym się nie krył, pan były premier Cimoszewicz no i Jacek Saryusz-Wolski, o którym nie wiedziałem że był w PZPR - komentuje starcie Radosław Sikorski.

Leszek Miller na czas kampanii przeprowadza się do Wielkopolski. Patryk Jaki przenosi się do Krakowa. Były kandydat na prezydenta Warszawy został numerem "trzy". Jaki pytany był o rywalizację w ramach jednej listy z Beatą Szydło.

- Konfliktów naprawdę nie ma. Każdy zna swoje miejsce w szeregu. To dla mnie jest oczywiste, że pani premier jest najważniejszym fundamentem tej listy - przekonuje Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Była premier w Krakowie zmierzy się z Różą Thun.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS