Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu

20.03.2019 | Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu
20.03.2019 | Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
20.03.2019 | Walka o głosy, czyli starcie gigantów na listach do europarlamentuArleta Zalewska | Fakty TVN

Na wyborczych listach są znane, mocne nazwiska, więc w drodze do europarlamentu Bielan zmierzy się z Kalinowskim, Waszczykowski z Belką, a Anna Zalewska z Janiną Ochojską. Próba sił może być też w jednej politycznej rodzinie. Patryk Jaki już teraz mierzy się z byłą premier Beatą Szydło.

Adam Bielan i Jarosław Kalinowski. Ten pierwszy chce gabinet w Warszawie opuścić i po kadencji przerwy wrócić do Brukseli, a drugi w Parlamencie Europejskim pozostać.

- Jest skuteczny w tym co robi - mówi o Adamie Bielanie Jarosław Kalinowski, eurodeputowany PSL.

- Z całą pewnością, jak na warunki PSL-u, polityk wagi superciężkiej - komplementuje swojego rywala Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

Pojedynek Bielan - Kalinowski to będzie bez wątpienia bój dwóch politycznych wyjadaczy.

- To tam, w Brukseli, powstaje ponad 80 procent prawa, które obowiązuje w naszym kraju. Musimy tam wysłać polityków skutecznych. Ja mam niezbędne doświadczenie - uważa Adam Bielan.

- Prawo i Sprawiedliwość, niezależnie od tego co robi tam Adam Bielan, jest zagrożeniem dla Polski, dla przyszłości Polski w Unii Europejskiej - zapewnia Jarosław Kalinowski.

Gdy, na nieco dwa miesiące przed wyborami, spotykamy się z liderami list, to nie ma wątpliwości, że będzie to starcie politycznych gigantów i silnych, popularnych osobowości.

Ciekawe rywalizacje

- Ja tam idę dla służby, nie dla kariery, nie dla pieniędzy. Mi to jest już w ogóle nie potrzebne - zapewnia Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Janina Ochojska w politykę wchodzi zdecydowanym krokiem i z bardzo konkretnym planem. - Zmienić politykę wobec ludzi, którzy mieszkają w obozach dla uchodźców - mówi Janina Ochojska.

Rywalizować będzie z Anną Zalewską. Do czasu wyborów - minister edukacji narodowej.

- Każda rywalizacja jest trudna. Nie lekceważymy nikogo - uważa Witold Waszczykowski z PiS. Były minister spraw zagranicznych staje w Łodzi do pojedynku z byłym premierem Markiem Belką. - Przedstawiliśmy kandydatów w całej Polsce. Przedstawiliśmy również program. Po drugiej stronie tego nie ma - uważa Waszczykowski.

"Szereg wyborców Platformy może pozostać w domach"

Radosław Sikorski o głosy wyborców powalczy z Kosmą Złotowskim z PiS-u. To właśnie przy nazwisku Sikorskiego, tak jak przy nazwiskach 5 byłych premierów, Koalicja będzie dopisywać hasło "międzynarodowe doświadczenie".

- Postkomunista na listach formacji, która się wywodzi z "Solidarności". Myślę, że szereg wyborców Platformy może się zawahać, czy nie zostać w domach - komentuje Ryszard Czarnecki z PiS obecność na listach Koalicji Obywatelskiej swojego rywala Włodzimierza Cimoszewicza.

- Premier Cimoszewicz ma tę zasadniczą przewagę nad posłem Czarneckim, że jego podpis figuruje na traktacie akcesyjnym, a podpis Czarneckiego nie figuruje nigdzie - wyraża swoją opinię Leszek Miller.

Przeciwko Cimoszewiczowi wystartuje też z pierwszego miejsca listy PiS Jacek Saryusz-Wolski. - Zetrą się dwaj byli członkowie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jeden, który z tym się nie krył, pan były premier Cimoszewicz no i Jacek Saryusz-Wolski, o którym nie wiedziałem że był w PZPR - komentuje starcie Radosław Sikorski.

Leszek Miller na czas kampanii przeprowadza się do Wielkopolski. Patryk Jaki przenosi się do Krakowa. Były kandydat na prezydenta Warszawy został numerem "trzy". Jaki pytany był o rywalizację w ramach jednej listy z Beatą Szydło.

- Konfliktów naprawdę nie ma. Każdy zna swoje miejsce w szeregu. To dla mnie jest oczywiste, że pani premier jest najważniejszym fundamentem tej listy - przekonuje Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Była premier w Krakowie zmierzy się z Różą Thun.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS