Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?

26.10.2018 | Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?
26.10.2018 | Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
26.10.2018 | Prezes w Mielcu, premier w Ostrołęce. PiS odpuszcza walkę o Kraków i Gdańsk?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W czwartek Siedlce, w piątek Mielec. Na kampanijnej trasie prezesa Kaczyńskiego nie ma wciąż ani Krakowa, ani Gdańska. Tam kandydaci PiS walczą jeszcze o prezydenturę, ale według sondaży mają umiarkowane szanse. Z kolei premier wspierał w piątek kandydata w Ostrołęce.

Na sali sądowej jest 1:0 dla premiera, ponieważ sąd zdecydował się "oddalić wniosek w punkcie drugim" złożony w trybie wyborczym przez Majchrowskiego przeciw premierowi za słowa o smogu. Ale ani Mateusz Morawiecki, ani prezydent Krakowa nie wysłuchali wyroku. To pełnomocnicy streścili im m.in. fragment uzasadnienia Sądu Okręgowego w Krakowie, według którego wypowiedź premiera, że "poprzednicy - w tym, ci którzy rządzili tym miastem nie zrobili nic lub prawie nic" nie jest stwierdzeniem faktu, jest stwierdzeniem o charakterze ocennym". Uzasadnienie należy rozumieć tak, że premier mówiąc na wyborczym wiecu o tym, czego władze Krakowa nie zrobiły, by walczyć ze smogiem, nie stwierdzał faktu, a wyrażał opinię. Chodzi o fragment wystąpienia z wiecu poparcia dla Małgorzaty Wassermann, na którym Mateusz Morawiecki mówił o "braku polityki na rzecz czystego powietrza".

- Mogę powiedzieć, że pan premier nie zrobił nic w dziedzinie walki z mafią VAT-owską. I to też będzie element ocenny tylko - tak na uzasadnienie wyroku odpowiada pozywający premiera ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Skupienie na mniejszych miastach

Kraków po pierwszej turze wyborów to jedno z dwóch wojewódzkich miast, w których Prawo i Sprawiedliwość ma jeszcze jakieś szanse udowodnić, że w dużych miastach ma coś do powiedzenia. Tyle, że najwyraźniej nie chce udowadniać. I prezes, i premier po pierwszej turze omijali szerokim łukiem Kraków, w którym spadło kampanijne napięcie. - Jak się leje krew, jak jest akcja, jak są wyzwiska, odpowiedzi, czy prowokacje to jest ciekawie, ale to nie jest mój styl - mówi Małgorzata Wassermann, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa. To odpowiedź pół żartem. Ale całkiem serio - choćby zerkając w kalendarz najważniejszych polityków PiS-u - widać, że czas i energia została skupiona na wspieraniu kandydatów PiS-u w tych mniejszych, lub niewielkich miejscowości. W Mielcu, Ostrołęce czy w Białej Podlaskiej, gdzie szanse kandydatów PiS-u na zwycięstwo są większe niż w Krakowie, czy w Gdańsku.

- Chcemy wspierać naszych kandydatów w Gdańsku i w Krakowie. Pod tym względem nic zupełnie się nie zmieniło - mówi Bartłomiej Wróblewski z PiS. Ale to raczej urzędowy optymizm.

"Wiedzą, że czeka ich porażka"

- Wiedzą, że tam nie wygrają, wiedzą, że czeka ich porażka i nie chcą zderzyć się z porażką - twierdzi Grzegorz Schetyna, lider PO.

W Gdańsku PiS ma jeszcze trudniej, bo choć wynik Kacpra Płażyńskiego w pierwszej turze był niezły, to w drugiej walczy już nie z Pawłem Adamowiczem, kandydatem bezpartyjnym. Po tym, jak odpadł Jarosław Wałęsa Platforma - przez lata skłócona z Adamowiczem - udzieliła mu pełnego wsparcia.

- Uśmiecham się, robię swoje, ciężko pracuję - tak na słowa polityków PO odpowiada Kacper Płażyński. W kalendarzu prezesa nie ma wizyty w Gdańsku czy Krakowie przed drugą turą wyborów. Jest wizyta w niedzielę w Radomiu. PiS ma tam szansę na zwycięstwo w II turze.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS