"Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatami

06.11.2017 | "Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatami
06.11.2017 | "Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatami
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
06.11.2017 | "Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatamiDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Policjanci potrzebni od zaraz, we wszystkich województwach. Chętnych nie brakuje, ale nie takich kandydatów czeka policja. Zbyt wielu jest niezbyt sprawnych fizycznie lub słabo wypada w testach psychologicznych. A kryteriów nie sposób ciągle obniżać.

Niebezpieczne akcje to codzienność w pracy policjanta. Dlatego do tej służby powinni trafiać dobrze wyszkoleni i przygotowani funkcjonariusze. Powinni, ale z roku na rok jest coraz większy problem z tymi, którzy chcą wstąpić do policji.

- Test wiedzy, który w tej chwili jest przygotowywany, jest testem bardzo podobnym do tych z lat poprzednich. Niestety, kandydaci otrzymują mniejszą liczbę punktów niż w latach poprzednich. Podobnie wygląda to z testem ze sprawności fizycznej - mówi rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

Coraz gorsi kandydaci

To, jak mówią władze policji, problem ogólnopolski. Chętni, którzy zgłaszają się do pracy, są gorzej wykształceni. Mają też kłopoty z zaliczeniem prostego testu sprawnościowego.

- Kandydaci czasami nie potrafią wykonać podstawowych czynności na teście sprawności fizycznej - przyznaje Ciarka.

Do tego dochodzi komisja lekarska. Tam też odpada sporo osób. Funkcjonariusze nieoficjalnie przyznają, że w jednym z miast wojewódzkich był problem, by spośród zgłoszonych tysiąca czterystu kandydatów wybrać czterystu, którzy powinni być zatrudnieni. Dochodzi do sytuacji, że niektóre komendy desperacko szukają kandydatów.

- Od pewnego czasu polityka naszego wydziału kadr i szkolenia polega na tym, że tak na dobrą sprawę oni czerpią kandydatów z tych odrzuconych czy nieprzyjętych kandydatów w województwach, gdzie jest ich dużo - mówi komisarz Krzysztof Balcer, przewodniczący zarządu regionalnego NSZZ Policjantów w Łodzi.

Niska atrakcyjność zawodu

W Gdańsku, Białymstoku, Gorzowie czy Łodzi nie udało się zapełnić wszystkich wakatów. W kilku innych wojewódzkich miastach zdecydowano się przyjąć na szkolenie osoby, które podczas testów zdobyły około 60 procent punktów - to dolna granica przyjęć.

- Jakość kandydatów do policji spadła. Spadła razem z tym, jak spadła atrakcyjność zawodu policjanta - mówi asp. sztab. Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów.

Związkowcy zwracają uwagę, że jest coraz mniej osób, które chcą robić karierę w mundurze, głównie przez niskie zarobki i brak przywilejów emerytalnych.

W 2010 roku średnio o jeden etat starało się dziesięciu kandydatów. Teraz jest ich czterech.

Sporo funkcjonariuszy odchodzi też ze służby po kilku latach pracy. Do końca tego roku policja powinna zatrudnić jeszcze około dwóch i pół tysiąca osób. Docelowo w tej formacji ma służyć ponad 103 tysiące funkcjonariuszy.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS