"Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatami

06.11.2017 | "Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatami
06.11.2017 | "Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatami
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
06.11.2017 | "Nie potrafią wykonać podstawowych czynności". Policja ma problem z kandydatamiDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Policjanci potrzebni od zaraz, we wszystkich województwach. Chętnych nie brakuje, ale nie takich kandydatów czeka policja. Zbyt wielu jest niezbyt sprawnych fizycznie lub słabo wypada w testach psychologicznych. A kryteriów nie sposób ciągle obniżać.

Niebezpieczne akcje to codzienność w pracy policjanta. Dlatego do tej służby powinni trafiać dobrze wyszkoleni i przygotowani funkcjonariusze. Powinni, ale z roku na rok jest coraz większy problem z tymi, którzy chcą wstąpić do policji.

- Test wiedzy, który w tej chwili jest przygotowywany, jest testem bardzo podobnym do tych z lat poprzednich. Niestety, kandydaci otrzymują mniejszą liczbę punktów niż w latach poprzednich. Podobnie wygląda to z testem ze sprawności fizycznej - mówi rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

Coraz gorsi kandydaci

To, jak mówią władze policji, problem ogólnopolski. Chętni, którzy zgłaszają się do pracy, są gorzej wykształceni. Mają też kłopoty z zaliczeniem prostego testu sprawnościowego.

- Kandydaci czasami nie potrafią wykonać podstawowych czynności na teście sprawności fizycznej - przyznaje Ciarka.

Do tego dochodzi komisja lekarska. Tam też odpada sporo osób. Funkcjonariusze nieoficjalnie przyznają, że w jednym z miast wojewódzkich był problem, by spośród zgłoszonych tysiąca czterystu kandydatów wybrać czterystu, którzy powinni być zatrudnieni. Dochodzi do sytuacji, że niektóre komendy desperacko szukają kandydatów.

- Od pewnego czasu polityka naszego wydziału kadr i szkolenia polega na tym, że tak na dobrą sprawę oni czerpią kandydatów z tych odrzuconych czy nieprzyjętych kandydatów w województwach, gdzie jest ich dużo - mówi komisarz Krzysztof Balcer, przewodniczący zarządu regionalnego NSZZ Policjantów w Łodzi.

Niska atrakcyjność zawodu

W Gdańsku, Białymstoku, Gorzowie czy Łodzi nie udało się zapełnić wszystkich wakatów. W kilku innych wojewódzkich miastach zdecydowano się przyjąć na szkolenie osoby, które podczas testów zdobyły około 60 procent punktów - to dolna granica przyjęć.

- Jakość kandydatów do policji spadła. Spadła razem z tym, jak spadła atrakcyjność zawodu policjanta - mówi asp. sztab. Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów.

Związkowcy zwracają uwagę, że jest coraz mniej osób, które chcą robić karierę w mundurze, głównie przez niskie zarobki i brak przywilejów emerytalnych.

W 2010 roku średnio o jeden etat starało się dziesięciu kandydatów. Teraz jest ich czterech.

Sporo funkcjonariuszy odchodzi też ze służby po kilku latach pracy. Do końca tego roku policja powinna zatrudnić jeszcze około dwóch i pół tysiąca osób. Docelowo w tej formacji ma służyć ponad 103 tysiące funkcjonariuszy.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS