Połączyło je nieszczęście. Matki niepełnosprawnych synów wspierają się

22.10.2017 | Połączyło je nieszczęście. Matki niepełnosprawnych synów wspierają się
22.10.2017 | Połączyło je nieszczęście. Matki niepełnosprawnych synów wspierają się
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
22.10.2017 | Połączyło je nieszczęście. Matki niepełnosprawnych synów wspierają sięKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Najpierw był szok, gdy syn doznał wypadku. Teraz jest codzienna walka, żeby sparaliżowanemu pomóc. Jak sobie poradzić, gdy łzy cisną się do oczu, gdy nieszczęście przytłacza i gdy brakuje pieniędzy? Pomocna okazuje się solidarność matek, podobnie doświadczonych przez los.

Dwie kobiety, Marzenę Wróblewską, mamę Marcina i Iwonę Ślusarek, mamę Darka, dzieli 100 kilometrów, ale połączyło jedno - wspólne nieszczęście. - Jest ciężko, psychika siada. Jak sobie z Iwoną pogadam, to lżej człowiekowi - mówi pani Marzena.

Ich synowie w zbliżonym czasie mieli podobne wypadki. Marcin skakał na główkę, a Darek zrobił salto. Obaj są sparaliżowani. Poza wypadkiem dzieli ich wszystko. Marcin bez pomocy mamy nie napije się sam wody, a Darek jest tak samodzielny, jak to tylko możliwe.

- Jeździmy bardzo często na różne turnusy rehabilitacyjne, przychodzi do domu rehabilitant - opowiada Iwona Ślusarek. Bo na leczenie wystarcza pieniędzy, a dzięki wsparciu rodziny chłopak pracuje i wychodzi z domu.

- Zamontowałem sobie windę. Mam narzeczoną i też potrzebuję trochę życia prywatnego - podkreśla Dariusz Ślusarek.

Podobne wypadki, ale dwa różne światy

Marcin, syn pani Marzeny, o tym może tylko pomarzyć. Kiedyś świetny strażak, od pięciu lat praktycznie nie rusza się z łóżka.

Nie ma ani rehabilitacji, ani nawet kogoś, kto mógłby posadzić go na wózku i wziąć na spacer. - Żeby był człowiek stabilniejszy, bardziej zaradny. Wiadomo, że zawsze ta pomoc od kogoś będzie potrzebna. Nie będę taki sprawny, jak byłem - mówi ze łzami w oczach przykuty do łóżka Marcin Dzierżawski.

Mogłoby być z nim choć trochę lepiej. Tyle, że z niewielkich zasiłków brakuje na wszystko. - Nie mieli opału, jedzenia, lodówki i pralki - zauważa Iwona Ślusarek.

Chce zobaczyć więcej, niż tylko swój pokój

Dlatego pani Iwona pomaga tragicznie doświadczonym przez los, jak tylko może. Robi zbiórki, wysyła paczki, ale sama ze wszystkim nie da rady.

- Marcin ma niewyszykowany pokój. Przez ponad 30 lat tam nie było remontu. Po prostu jest niedobrze, trzeba to zmienić - podkreśla pani Iwona. - Żeby on mógł jechać gdzieś na rehabilitacje, to najważniejsze. Zobaczyć coś, tak jak jego koledzy jeżdżą - mówi Marzena Wróblewska.

Chłopak chciałby zobaczyć trochę świata. Teraz musi mu wystarczyć własny pokój. - Tylko tyle, że się wyjedzie, postoi na słonku i człowiek pooddycha świeżym powietrzem - mówi Marcin.

Pieniądze na pomoc dla Marcina można wpłacać na konto Fundacji „Słoneczko” ze Złotowa, której jest podopiecznym.

Numer konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010.

Tytuł przelewu: 118/D Marcin Dzierżawski.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS