Kolejki w szpitalach oczami pacjentów. "Zapisałem się rok temu, na 12:45"

08.01.2018 | Kolejki w szpitalach oczami pacjentów. "Zapisałem się rok temu, na 12:45"
08.01.2018 | Kolejki w szpitalach oczami pacjentów. "Zapisałem się rok temu, na 12:45"
Marek Nowicki | Fakty TVN
08.01.2018 | Kolejki w szpitalach oczami pacjentów. "Zapisałem się rok temu, na 12:45"Marek Nowicki | Fakty TVN

Brak porozumienia i brak lekarzy. Zamykane oddziały, znikające karetki. W Bydgoszczy pogotowie będzie miało o jedną karetkę mniej. Lekarze odmówili pracy ponad normę. Jak dla pacjentów wygląda zderzenie z chorym systemem opieki zdrowotnej?

Wystarczy wejść do pierwszej z brzegu specjalistycznej przychodni, żeby usłyszeć historie takie jak mężczyzny, który czeka rok na wizytę u neurochirurga. W styczniu zeszłego roku, jak mówi, zapisał się na ten poniedziałek, na 12:45.

Elżbieta Lewosińska rok temu zapisała się do kardiologa. - I lecz się człowieku. Mam małą emeryturę i nie stać mnie na to, żeby prywatnie chodzić - skarży się.

Na izby przyjęć zamiast do przychodni

Ponieważ pacjenci nie mogą dostać się do specjalistów, szturmują izby przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

- Tych pacjentów jest coraz więcej, a wydaje się, że wynika to z tego, że trudno się dostać do specjalisty do poradni - mówi dr n. med. Piotr Gościniewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To głos ze Śląska, ale tak jest w całym kraju.

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, jednym z największych placówek w stolicy, ekipa "Faktów" od razu trafia na panią Iwonę Nogalską, która przyszła z mężem do laryngologa. Mężczyzna został przyjęty po pięciu godzinach czekania. Dlaczego nie poszli do lekarza rodzinnego? - Były sygnały, żeby nie czekać dłużej i nie chodzić do przychodni - odpowiada pani Iwona.

W przychodni zostaliby zapisani na wizytę za rok. A to i tak dobre terminy - dwa lata temu "Fakty" informowały o pacjencie, który został zapisany na rehabilitację na rok 2036. We Wrocławiu w jednej przychodni na wizytę do endokrynologa czeka się 11 lat.

Lata zaniedbań

Dlaczego polska ochrona zdrowia, niezależnie do tego kto rządzi w kraju, jest w nieustającym kryzysie? - Bo wszyscy politycy mają tak naprawdę w głębokim poważaniu publiczną ochronę zdrowia - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Rządzący boją się podjąć trudne reformy dotyczące polityki zdrowotnej, bo boją się krytyki nawet słabej opozycji i utraty choćby chwilowej popularności w sondażach.

Problemy polskiej ochrony zdrowia są niezmienne od wielu lat. Aby ją naprawdę głęboko zreformować, potrzebne jest porozumienie polityczne ponad podziałami. Czy premier Morawiecki będzie pierwszym premierem po 1989 roku, który to zrozumie?

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS