Zamiast czekać na leczenie w kraju, Polacy coraz częściej jeżdżą za granicę

13.01.2018 | Zamiast czekać na leczenie w kraju, Polacy coraz częściej jeżdżą za granicę
13.01.2018 | Zamiast czekać na leczenie w kraju, Polacy coraz częściej jeżdżą za granicę
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.01.2018 | Zamiast czekać na leczenie w kraju, Polacy coraz częściej jeżdżą za granicęMarek Nowicki | Fakty TVN

To nie likwiduje problemów służby zdrowia i braku lekarzy, ale wielu pacjentom może pomóc. Przez ostatnie dwa lata kilkukrotnie wzrosła liczba Polaków wyjeżdżających leczyć się poza granicami kraju. Co ważne, na koszt NFZ. W Polsce na zabiegi czekaliby latami.

Długie kolejki do lekarzy specjalistów i na zabiegi. Jest źle, a może być jeszcze gorzej, bo grożą nam zamknięcia oddziałów szpitalnych z powodu braku lekarzy. To jedno z pilnych wyzwań dla nowego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.

- Dajcie mi państwo jeszcze kilka dni - mówi Szumowski zapytany o to, jak ma zamiar pomóc szpitalom, w których brakuje lekarzy.

Za kilka dni problem nie zniknie, bo do lekarza w Polsce ciężko się dostać od wielu lat.

Rezonans za 5 miesięcy

- Osiem miesięcy czekałam na kardiologa - mówi pani Krystyna. Długie kolejki potwierdza także inna pacjentka - pani Danuta, która ma pilne skierowanie na rezonans magnetyczny. - Na rezonans magnetyczny odebrałam skierowanie na za pięć miesięcy - przyznaje po opuszczeniu szpitala.

Pani Danuta i pani Krystyna mieszkają w Szczecinie. Mogą więc pojechać do sąsiednich Niemiec i tam szybko rozpocząć leczenie. Rachunek zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Pacjenci mają prawo do tego, aby polski płatnik, czyli NFZ, sfinansował im świadczenia zdrowotne za granicą. To prawo jest i pacjenci muszą być jego świadomi - mówi Paweł Grzesiewski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci coraz częściej z pieniędzy Funduszu leczą za granicą zęby, likwidują żylaki, poddają się drobnym operacjom endoskopowym oraz - to jest najbardziej popularne - usuwają zaćmę.

Troje spytanych przez "Fakty" pacjentów przyznaje, że postanowili nie czekać i wyjechali na taki zabieg do Czech. W Ostrawie zostali przyjęci niemal od ręki, gdy na przykład w Kaliszu najkrótszy termin wynosił pół roku.

Brak opłaty za podróż i nocleg

Takie rozwiązanie jest coraz popularniejsze. W 2015 roku złożono w NFZ 4874 wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą. W ubiegłym roku prawie - dwa razy więcej, bo 8609 wniosków i to tylko w pierwszym półroczu.

Wciąż jednak decydują się na to tylko niektórzy pacjenci, bo Fundusz nie opłaca podróży i noclegu i płaci tyle, co w Polsce. Różnicę trzeba pokryć z własnej kieszeni. Na początku trzeba też samemu zapłacić za zabieg, a potem dopiero ubiegać się o refundację. Dlatego pani Krystyna i pani Danuta wolą czekać na leczenie w kraju.

- Nie pojadę na pewno, to jest dużo zachodu - zarzeka się pani Krystyna. - Trzeba być obeznanym w tym kierunku i znać język - dodaje.

- Nim pieniądze by oddali, to człowiek by się nie doczekał, na pewno to długo potrwa - wtóruje jej pani Danuta.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS