Górnicy ogłosili pogotowie strajkowe. "Nie przypuszczaliśmy, że aż tak daleko zajdą sprawy"

14.09.2020 | Górnicy ogłosili pogotowie strajkowe. "Nie przypuszczaliśmy, że aż tak daleko dojdą sprawy"
14.09.2020 | Górnicy ogłosili pogotowie strajkowe. "Nie przypuszczaliśmy, że aż tak daleko dojdą sprawy"
Paweł Szot | Fakty TVN
14.09.2020 | Górnicy ogłosili pogotowie strajkowe. "Nie przypuszczaliśmy, że aż tak daleko dojdą sprawy"Paweł Szot | Fakty TVN

Na Śląsku wrze, górnicy idą na całość. Ogłosili pogotowie strajkowe i chcą obecności premiera na rozmowach. Jak mówią, z rządem rozmawiają od lipca, ale nic te rozmowy nie wniosły.

Pikiety, blokowanie ulic, a nawet wstrzymanie wydobycia we wszystkich śląskich kopalniach - tym właśnie związkowcy grożą rządowi. Ogłaszają pogotowie strajkowe. Domagają się, by premier osobiście zasiadł z nimi do negocjacji. Dają mu na to tydzień.

- Jeżeli do 21 września rozmowy z udziałem pana premiera się nie rozpoczną, wtedy, wszystko wskazuje na to, że tak jak bywało to w roku 2015 i wcześniej, w roku 2013, rozpoczniemy na terenie Śląska i Zagłębia akcje strajkowo-protestacyjne - zapowiada Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Na razie Mateusz Morawiecki do związkowców się nie wybiera.

- W dialogu, pełnym dialogu będziemy o tych kwestiach rozmawiać i, oczywiście, kiedy będzie to potrzebne, również na poziomie ogólnorządowym, ale poczekajmy najpierw na wypracowanie efektów, faktycznie, tej pracy w grupie roboczej, która w zeszłym tygodniu miała swoje spotkanie - oświadczył rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Kiepskie perspektywy polskich kopalń

Rozmowy o uzdrowieniu górnictwa z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych toczą się od lipca. Nie przyniosły rezultatów.

Zdaniem związkowców rząd działa pod dyktat Unii Europejskiej, wbrew wcześniejszym zapowiedziom zobowiązując się do większej redukcji emisji dwutlenku węgla. To wyrok dla polskich kopalń. Według rządowych analiz już za siedemnaście lat wystarczy półtorej kopalni, by pokryć krajowe zapotrzebowanie na węgiel.

- Człowiek, który jest w otoczeniu polityków, musi sobie zdawać sprawę z ich narracji, która jest inna przed jakimiś wyborami, a inna w czasie neutralnym. Myśmy doskonale wiedzieli, że tak może być, ale nie przypuszczaliśmy, że aż tak daleko zajdą sprawy - twierdzi Wacław Czerkawski, przewodniczący rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Śląskiego.

Najpoważniejsza sytuacja panuje w Polskiej Grupie Górniczej. Wisi nad nią widmo zamknięcia 4 kopalń, w których pracuje prawie 8 tysięcy ludzi.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS