Podwozia bombardierów, silniki dreamlinerów. LOT ma kłopoty z flotą

09.11.2018 | Podwozia bombardierów, silniki dreamlinerów. LOT ma kłopoty z flotą
09.11.2018 | Podwozia bombardierów, silniki dreamlinerów. LOT ma kłopoty z flotą
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
09.11.2018 | Podwozia bombardierów, silniki dreamlinerów. LOT ma kłopoty z flotąDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Samolot wystartował bez problemu, ale później pilot prosił już o zgodę na powrót do Warszawy - to była kolejna awaria bombardiera. Tym razem nie chciały wysunąć się klapy. LOT ma coraz więcej problemów z flotą. Uziemione są 3 z 11 Dreamlinerów.

Zdjęcia, które dostaliśmy na Kontakt24, pokazują kolejne nieplanowane lądowanie. W czwartek po południu Bombardier Q400 wystartował z Warszawy do Krakowa. Na pokładzie było 77 osób. Pilot zawrócił na warszawskie lotnisko.

- Jak samolot zbliżał się do lotniska, jak już widzieliśmy pas startowy to stewardesy zaczęły wykrzykiwać, pochyl się, pochyl się... co powodowało pewną panikę i niepewność - mówi Marcin Marczewski, pasażer samolotu.

Zgodnie z procedurami

Samolot wylądował bezpiecznie w asyście straży pożarnej i służb lotniska - takie są procedury. Maszyna dolatywała już do Krakowa, ale tuż przed lądowaniem pilot zauważył, że są problemy z hydraulicznym elementem skrzydła, który odpowiada m.in za zmniejszenie prędkości. Dlatego zdecydował się zawrócić.

- Takie usterki się od czasu do czasu zdarzają. Pamiętajmy, że samolot ma więcej niż jeden system hydrauliczny i również procedury, które umożliwiają wylądowanie takiego samolotu nawet w sytuacjach, gdy zdarza się awaria - mówi Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PPL LOT.

To nie pierwsze awaryjne lądowanie bombardiera. Od początku tego roku już 14 razy piloci zgłaszali usterki. Najczęściej kontrolki pokazywały, że nie schowało się lub nie domknęło przednie podwozie.

W styczniu źle skończył się lot z Krakowa do Warszawy, bo na pasie, po lądowaniu, złożyło się przednie podwozie.

- Jest taka opinia, że one są bardzo awaryjne, szczególnie jeżeli chodzi o przednie podwozie. Ale nad tym pracują, bo jeżeli jest to wada konstrukcyjna, to sądzę, że zostanie ona natychmiast usunięta - mówi ekspert lotniczy Cezary Orzech.

Uziemione samoloty

LOT zapewnia, że wszystkie bombardiery przeszły kontrole i testy podwozia. Ale to nie jedyny kłopot narodowego przewoźnika. Uziemione są trzy z jedenastu dreamlinerów. Konieczny jest serwis silników.

- Rolls Royce ma problem natury globalnej. Blisko 50 linii lotniczych na świcie ma w tym momencie uziemione samoloty. (Producent - przyp. red.) nie nadąża - mówiąc kolokwialne - z wymianą, czy naprawą tych silników, które się zużyły - mówi Adrian Kubicki, rzecznik PPL LOT.

To wada konstrukcyjna silników dreamlinerów. Zbyt szybko zużywają się łopaty silnika. Naprawa potrwa co najmniej kilka miesięcy.

- Koszty związane z awariami tych silników liczą się na pewno w milionach złotych - chociażby ze względu na wynajem samolotu - mówi Dominiki Sipiński, ekspert ds. transportu i infrastruktury z "Polityki Insight".

Rzeczywiście, LOT wynajął dwa samoloty. Jak zapewniają władze spółki, producent silników zwróci koszty tej operacji.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS