Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"

Źródło:
Fakty TVN
Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"
Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Gdyby nie kask, to wypadku bym nie przeżyła - mówi pani Aleksandra, która na rowerze mogła zginąć. Kobieta doskonale wie, że kask na głowie jest obowiązkowy, ale wiele osób o tym zapomina. Dlatego przypomnieć o tym mają grafiki ze zwierzętami w nowej kampanii województwa podlaskiego.

Pani Aleksandra Piekarska trzy lata temu miała wypadek na rowerze. - Lekarze bezwzględnie stwierdzili, że gdyby nie kask na głowie, to wypadku raczej bym nie przeżyła - wyznaje Aleksandra Piekarska.

Pani Aleksandra doznała urazu czaszkowego, miała otwarte złamanie nosa, pęknięty oczodół, złamania kości skroniowej i krwiaka w mózgu. - Miałam zakaz jakiegokolwiek ruchu. Czekano aż się krwiak wchłonie - wspomina poszkodowana.

Dziś pani Aleksandra jest w pełni sprawna i wróciła na rower, a do jazdy w kasku zachęca nie tylko ona. Z oficjalną kampanią ruszyło też województwo podlaskie.

- Najdłuższy odcinek Green Velo mieści się w naszym województwie i ma prawie 600 kilometrów, i bardzo dużo ludzi zwiedza nasze województwo podróżując rowerem - wskazuje Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

W akcji wykorzystano grafiki zwierząt, które są charakterystyczne dla Podlasia - bobry, łosie, dziki czy wilki. Dodatkowo na każdej grafice znajdują się hasła odnoszące się do poszczególnych gatunków, na przykład - "Broń bobrze bez kasku!" czy "Jedź łośtrożnie. Załóż kask!".

- Skorzystaliśmy z nowinek technicznych, czyli ze sztucznej inteligencji, która wygenerowała te obrazy - wyjaśnia Łukaszewicz.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każda kampania, mająca zwiększać świadomość, jest na wagę życia. - Wiemy, że trzeba te kaski mieć, ale ich nie mamy. Tak zostaliśmy wychowani - mówi pan Krzysztof. Dlatego tak ważne jest budowanie dobrych wzorców od najmłodszych lat.

- Dzieci poprzez naśladownictwo dziadków, rodziców, opiekunów, gdy będą widzieli, że opiekunowie zakładają kask na głowę, to będą to w sposób naturalny robić - wyjaśnia mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dziecko jechało na rowerze obwodnicą Warszawy
Dziecko jechało na rowerze obwodnicą WarszawyKontakt 24/Kamil

Finał wypadku na rowerze bez kasku może być tragiczny. Między śmiercią a błahym otarciem jest cały wachlarz poważnych konsekwencji - przypominają lekarze. - Można skończyć z afazją, czyli z zaburzeniami mowy - wskazuje Jakub Wiśniewski, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Dobrze dopasowany kask nie rusza się i nie spada, a paski są tylko dodatkowym zabezpieczeniem. Podstawowym błędem jest zakładanie kasku za wysoko, bo tak założony nie ochroni głowy. Na szczęście jednak wiele osób wie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Należy do nich też pani Aleksandra, która od lat jeździ w zawodach i świetnie panuje nad rowerem, ale bez kasku nie jeździ. - Wszystko się może zdarzyć, a to mogą nie zadziałać hamulce, a to drobny kamyczek może nam odbić koło - zwraca uwagę kobieta.

Autorka/Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Pozostałe wiadomości

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS