Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"

Źródło:
Fakty TVN
Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"
Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Podlaskie zwierzęta promują jazdę w kasku. "Broń bobrze bez kasku!"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Gdyby nie kask, to wypadku bym nie przeżyła - mówi pani Aleksandra, która na rowerze mogła zginąć. Kobieta doskonale wie, że kask na głowie jest obowiązkowy, ale wiele osób o tym zapomina. Dlatego przypomnieć o tym mają grafiki ze zwierzętami w nowej kampanii województwa podlaskiego.

Pani Aleksandra Piekarska trzy lata temu miała wypadek na rowerze. - Lekarze bezwzględnie stwierdzili, że gdyby nie kask na głowie, to wypadku raczej bym nie przeżyła - wyznaje Aleksandra Piekarska.

Pani Aleksandra doznała urazu czaszkowego, miała otwarte złamanie nosa, pęknięty oczodół, złamania kości skroniowej i krwiaka w mózgu. - Miałam zakaz jakiegokolwiek ruchu. Czekano aż się krwiak wchłonie - wspomina poszkodowana.

Dziś pani Aleksandra jest w pełni sprawna i wróciła na rower, a do jazdy w kasku zachęca nie tylko ona. Z oficjalną kampanią ruszyło też województwo podlaskie.

- Najdłuższy odcinek Green Velo mieści się w naszym województwie i ma prawie 600 kilometrów, i bardzo dużo ludzi zwiedza nasze województwo podróżując rowerem - wskazuje Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

W akcji wykorzystano grafiki zwierząt, które są charakterystyczne dla Podlasia - bobry, łosie, dziki czy wilki. Dodatkowo na każdej grafice znajdują się hasła odnoszące się do poszczególnych gatunków, na przykład - "Broń bobrze bez kasku!" czy "Jedź łośtrożnie. Załóż kask!".

- Skorzystaliśmy z nowinek technicznych, czyli ze sztucznej inteligencji, która wygenerowała te obrazy - wyjaśnia Łukaszewicz.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każda kampania, mająca zwiększać świadomość, jest na wagę życia. - Wiemy, że trzeba te kaski mieć, ale ich nie mamy. Tak zostaliśmy wychowani - mówi pan Krzysztof. Dlatego tak ważne jest budowanie dobrych wzorców od najmłodszych lat.

- Dzieci poprzez naśladownictwo dziadków, rodziców, opiekunów, gdy będą widzieli, że opiekunowie zakładają kask na głowę, to będą to w sposób naturalny robić - wyjaśnia mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Dziecko jechało na rowerze obwodnicą Warszawy
Dziecko jechało na rowerze obwodnicą WarszawyKontakt 24/Kamil

Finał wypadku na rowerze bez kasku może być tragiczny. Między śmiercią a błahym otarciem jest cały wachlarz poważnych konsekwencji - przypominają lekarze. - Można skończyć z afazją, czyli z zaburzeniami mowy - wskazuje Jakub Wiśniewski, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Dobrze dopasowany kask nie rusza się i nie spada, a paski są tylko dodatkowym zabezpieczeniem. Podstawowym błędem jest zakładanie kasku za wysoko, bo tak założony nie ochroni głowy. Na szczęście jednak wiele osób wie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Należy do nich też pani Aleksandra, która od lat jeździ w zawodach i świetnie panuje nad rowerem, ale bez kasku nie jeździ. - Wszystko się może zdarzyć, a to mogą nie zadziałać hamulce, a to drobny kamyczek może nam odbić koło - zwraca uwagę kobieta.

Autorka/Autor:Dominika Ziółkowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS