Pieski los. Funkcjonariusze chcą "emerytur" dla czworonożnych partnerów

12.05.2019 | Pieski los. Funkcjonariusze chcą "emerytur" dla czworonożnych partnerów
12.05.2019 | Pieski los. Funkcjonariusze chcą "emerytur" dla czworonożnych partnerów
Maciej Cnota | Fakty TVN
12.05.2019 | Pieski los. Funkcjonariusze chcą "emerytur" dla czworonożnych partnerówMaciej Cnota | Fakty TVN

W czasie służby tropią, patrolują i ścigają. Kiedy służbę kończą, to mogą trafić na bruk, czyli do schroniska. Psi los psów w służbach mundurowych. Funkcjonariusze Straży Granicznej chcą, by ich czworonożni partnerzy otrzymywali "emeryturę". Symboliczną pomoc na leczenie i opiekę.

Kiedy po latach pracy Adam Ostrowski odchodził ze Straży Granicznej, to dostawał emeryturę. Pies pracujący dla tej samej formacji nie dostał nic.

- Z chwilą, kiedy pies odchodzi na emeryturę, uważa się go za przedmiot. Nawet patrząc na nazewnictwo: pies nie odchodzi na emeryturę, tylko jest "wybrakowany". W tym momencie zyskuje status kombinerek. Kombinerki uszkodzone też się "wybrakowuje" - tłumaczy Adam Ostrowski, były funkcjonariusz Straży Granicznej w Łodzi.

Czara przez siedem lat wykrywała materiały wybuchowe i broń, dbała o bezpieczeństwo ważnych polityków. Codziennie narażała życie. Po siedmiu latach stała się niepotrzebna. W formacjach mundurowych pracuje ponad 1700 tak zwanych psów służbowych. Najwięcej w policji i Straży Granicznej. Po zakończeniu służby pies wpada w prawną dziurę. Przepisy nie regulują bowiem kwestii opieki nad zwierzęciem - emerytem.

- Nie wypada zostawiać ich po tym czasie, kiedy się wysłużyły, nabawiły różnych schorzeń, czy zestarzały - uważa Grzegorz Chmielewski, prezes stowarzyszenia "Zakątek Weteranów" w Gierłatowie.

Związkowcy ze Straży Granicznej od dawna nawołują do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która narzucałaby obowiązek objęcia pomocą państwa emerytowanych psów do ich śmierci.

- Walczymy o to, żeby to jak najszybciej nastąpiło, no ale to trwa już dwa lata i jeszcze ten zapis nie został zmieniony - mówi Robert Lis, przewodniczący Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Psy na to zasługują

W Sejmie działa Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Jak dotąd, sprawie emerytur nie poświęcił choćby minuty.

- Problemem tym się nie zajmowaliśmy jako takim, jeżeli pan o to pyta, przynajmniej ja w takich rozmowach nie uczestniczyłem - twierdzi Tadeusz Aziewicz, członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt i poseł PO. Jak mówi, należy sytuację czworonogów zmienić.

Pies służbowy zachowuje spokój, ale opiekunowie są coraz bardziej niezadowoleni z tego, jak państwo traktuje zwierzęta.

- Biorąc pod uwagę szczepienia, żywienie to jest koszt 200 złotych. Są to psy, które zapracowały na te choćby minimalne pieniądze, żeby sobie dożyć w spokoju, żeby nie obciążać tym kosztem przewodnika - uważa Wojciech Piechowski, były przewodnik w BOR.

- Przy niewielkim nakładzie pieniędzy naprawdę służba może okazać swoje dziękuję i pokazać swoją ludzką twarz, zastanawiając się nad losem "emerytowanych", w cudzysłowie oczywiście, bo obecnie "wybrakowanych" psów służbowych - dodaje Adam Ostrowski.

Każdego roku tylko w policji kończy służbę około 150 psów.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Adam Ostrowski

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS