Farma na Bałtyku. Pływająca platforma ma zapewnić odrodzenie krasnorostu

28.01.2018 | Farma na Bałtyku. Pływająca platforma ma zapewnić odrodzenie krasnorostu
28.01.2018 | Farma na Bałtyku. Pływająca platforma ma zapewnić odrodzenie krasnorostu
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
28.01.2018 | Farma na Bałtyku. Pływająca platforma ma zapewnić odrodzenie krasnorostuJan Błaszkowski | Fakty TVN

Uprawa wodorostów na Morzu Bałtyckim to pomysł na wykorzystanie morza inaczej, niż tylko łowiąc ryby oraz obiecująca próba, która ma przynieść pieniądze.

Rozciągnięta na powierzchni morza 50-metrowa mata to pierwsze na Bałtyku pływające pole uprawne widlika. W zamyśle konstruktorów, ma to być prawdziwa wyspa obfitości.

- Substytut żelatyny zwierzęcej, bardzo poszukiwany produkt dla wielu osób w tej chwili. Oprócz tego wodorosty to są świetne dodatki do kosmetyków, ale też i medyczne - tłumaczy pomysłodawca pola wodorostów Paweł Jacheć z gdańskiej firmy "J-Tech".

Widlik to organizm morski zwany krasnorostem. Obecnie znaleźć go można tylko w zielniku Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, bo w naturze ogromne podwodne łąki widlika zostały już dawno przerobione na żelatynę.

Próba odbudowy gatunku

- Widlik właściwie już u nas nie występuje od prawie 60 lat - mówi prof. Marcin Pliński, biolog morza z Uniwersytetu Gdańskiego.

Dlatego firmy polska i belgijska wspólnie w okolicach Jastarni eksperymentują z pływającą platformą, na której widlik ma się odrodzić.

Wykorzystują tu doświadczenia z Norwegii, gdzie podwodne uprawy krasnorostów przynoszą zyski, nie tylko biznesowe.

- W Norwegii mamy bardzo rozwiniętą hodowlę łososi, a nasze farmy wodorostów oczyszczają po nich środowisko - tłumaczy Patrick Raub, wykonawca pola wodorostów.

Polak też potrafi. I udowadnia, że z morza wyławia nie tylko ryby i bursztyn czy wydobywa gaz oraz ropę. Na przykład dr Szymon Talbierz wytwarzał w specjalnych reaktorach biopaliwa z morskich alg.

Teraz produkuje też kapsułki z tranem. I to bez łowienia dorszy czy rekinów.

- Gdyby ryby nie jadły alg, to same w sobie by też nie miały kwasów Omega 3. Więc wykreśliliśmy ryby po prostu z tego łańcucha powiedzmy pokarmowego i hodujemy algi bezpośrednio - tłumaczy dr Szymon Talbierz z firmy biotechnologicznej "SVANVID" z Gdańska.

Problemy

Na razie w laboratorium, bo jak twierdzi, polski Bałtyk jest za mało słony, by hodować w nim algi na tran. Trudno też na razie wyobrazić sobie polskie, bałtyckie sushi.

- W Japonii z krasnorostów tworzy się wegetariański bekon - mówi dr Sylwia Śliwińska-Wilczewska, biolog morza z Uniwersytetu Gdańskiego.

W polskim Bałtyku tak łatwo i smacznie może nie być. Prof. Pliński przypomina, że nie udało się w Zatoce Puckiej na nowo nasadzić morszczynu czy morskich traw. A wszystko przez to, że sinice i glony, które w wodzie pełnej fosforanów świetnie się rozwijają, duszą konkurentów do pożywienia.

- Zawiesina jest co raz większa. W każdym razie jest jej tyle, że ten zasięg światła jest ograniczony tylko do powierzchni - tłumaczy prof. Pliński.

Polscy twórcy morskiego poletka mają nadzieję, że im się uda. Specjalnymi kotwicami przytwierdzili już do dna platformę, skonstruowali też nowy materiał, na którym pojawią się sadzonki widlika. Na ile skuteczne - okaże się już jesienią tego roku.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: ASTEA Technologies / J-Tech

Pozostałe wiadomości

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kierowca z własnym samochodem potrzebny do wożenia turystów w południowej Europie - brzmi jak atrakcyjna, dobrze płatna oferta pracy. Na miejscu okazuje się jednak, że nie chodzi o przewozy turystów, ale przemyt migrantów z Bałkanów do Europy Zachodniej. Szczegóły tego przestępczego procederu pokazali w "Superwizjerze" Jakub Stachowiak i Sebastian Klauziński.

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS