Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"

07.09.2020 | Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"
07.09.2020 | Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
07.09.2020 | Miała być nowa energia, konkretów brak. "Jest takie przegrupowanie sił"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Gdy obóz rządowy zajmuje się rekonstrukcją, największa opozycyjna partia zadaje się tkwić w bezruchu. Rafał Trzaskowski miał odrodzić w Polsce energię z kampanii, ale jemu energię zabierają na razie problemy z Warszawy. W obozie Platformy podobno trwa burza mózgów. Co z niej wyniknie?

Wyczerpani kampanią prezydencką politycy Platformy pojechali na wakacje. I choć władza dostarcza wielu tematów do reakcji, dopiero się organizują.

- Przygotowujemy przede wszystkim nową ofensywę, jeśli chodzi o Platformę. Myślę, że w ciągu najbliższych dni będzie można zobaczyć wyniki. No i czekamy wszyscy na to, jak objawi nam się ruch Rafała Trzaskowskiego - zapewnia poseł Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej i klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Inicjatywa Rafała Trzaskowskiego została ogłoszona w Gdyni zaraz po przegranych wyborach. Miało być wielkie otwarcie 5 września, ale kolejna awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie zniweczyła te plany. Teraz Platforma może tylko czekać. O wszystkim więc mówi w czasie przyszłym.

- Mamy wskazany kierunek, bardzo wyraźny, przez przewodniczącego Borysa Budkę. Wiemy, w jakim kierunku podąża Rafał Trzaskowski - mówi poseł Platformy Sławomir Nitras. Jaki to kierunek? - To jest oczywiste. Budujemy ruch obywatelski - odpowiada Nitras.

- Jest teraz takie przegrupowanie sił. Jest burza mózgów programowa - dodaje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej i Inicjatywy Polska.

Dla tych wyborców, którzy w czasie prezydenckiej kampanii uwierzyli, że zwycięstwo jest możliwe, a potem czekali na jakiekolwiek działanie, ta burza mózgów trwa o wiele za długo.

- Budujemy projekt, który ma docelowo doprowadzić do zmian w Polsce za trzy lata. To jest projekt, który nie może się wypalić po tygodniu czy dwóch. On musi być utrzymywany na stałym poziomie przez trzy lata - podkreśla jednak Cezary Tomczyk.

Wewnętrzna rywalizacja?

Politycy PO starają się tłumić niecierpliwość, choć przyznają, że bierność się przeciąga.

- Zgadzam się z tym, że w ostatnich tygodniach sami daliśmy taki asumpt do publicznych dyskusji o tym, co źle jest wewnętrznie (w Platformie Obywatelskiej - przyp. red.) - mówi Sławomir Nitras.

Po kompromitacji władz PO z głosowaniem za podwyżkami dla posłów w klubie wrze. Najgorętszym krytykiem Platformy jest jej były przewodniczący Grzegorz Schetyna i jego zwolennicy.

- Jesteśmy w takim momencie trochę niewiadomych, bo PiS zajmuje się sobą - przyznaje Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej.

Platforma też zajmuje się sobą i wewnętrzną rywalizacją. Choć politycy Koalicji odpierają zarzuty.

- Każdego dnia pokazujemy zaniedbania w ochronie zdrowia. Każdego dnia pokazujemy zaniedbania w edukacji. Każdego dnia pokazujemy nepotyzm - przekonuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej.

Nawet jeśli zgodzić się ze słowami posłanki Lubnauer, to Koalicji brakuje jednego: przedstawiania własnych pomysłów.

- My z pozytywnym, dobrym programem będziemy prezentować alternatywną Polskę, lepszą Polskę - zapewnia Borys Budka, obecny szef PO.

Słowa przewodniczącego największej opozycyjnej partii mówią jednak o przyszłości, a dodatkowo brak w nich konkretów.

Co z Nową Solidarnością?

W poniedziałek Borys Budka pojechał na Podkarpacie.

- Nigdy nie będzie zgody Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej, do politycznego wykorzystywania instytucji państwowych do ataku na niezależnych samorządowców - zapowiada przewodniczący PO.

Jak mówi Budka - wójtowie niezwiązani z Prawem i Sprawiedliwością nie dostają absolutoriów, co może być podstawą rozpisania referendów o ich odwołanie, a to samorządy mają być trzonem ruchu Trzaskowskiego.

Sam Trzaskowski atakowany jest za awarię w stolicy nie tylko przez PiS. Krytyczne głosy pojawiają się również z obozu Lewicy. Robert Biedroń mówił, że "Warszawie brakuje dobrego gospodarza".

Prezydent stolicy odpowiada krytykom, że nie wchodzi "w polityczną walkę na poziomie ścieków". Dodaje, że jego wyborcy oczekują zdefiniowania na nowo wizji Polski i sposobu realizacji tej wizji w postaci nowego programu. Tym ma być Nowa Solidarność.

Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi to wielkie otwarcie.

Wiadomo tylko, że w październiku będzie nowy szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN