Pytanie o przyjmowanie uchodźców po objęciu władzy. Schetyna nie odpowiada


Ministrowie spraw wewnętrznych w Brukseli spotkali się w ważnej sprawie: uchodźców. Mariusz Błaszczak nie chce, by Warszawa zamieniła się w Brukselę, gdzie na ulicach jest wojsko, ani w Paryż, pełen policji i strachu. Mówi jasno: polski rząd uchodźców nie przyjmie. Platforma w tej sprawie zdaje się zmieniać front - część jej polityków wstrzymała się od głosu, gdy Parlament Europejski przyjmował rezolucję w sprawie uchodźców.

O związanej między innymi z wojną w Syrii fali uchodźców w czwartek w Brukseli w imieniu polskiego rządu rozmawiał Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem Donald Tusk "grozi Polakom", mówiąc o konsekwencjach braku solidarności wobec partnerów w Europie.

- Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców. Oba podejścia mają swoje uzasadnienie, swoje argumenty, ale też koszty - mówił w środę szef Rady Europejskiej. Donald Tusk nie zapowiedział jednak kar dla polskiego rządu.

Niejasne stanowisko Schetyny

Migracyjna rzeczywistość nie wygląda tak, jak przedstawiają to politycy - trudno ją nazwać szturmem na Europę czy przenikaniem terroryzmu. Ale też nie wszystkie osoby na przepełnionych pontonach na Morzu Śródziemnym to poszkodowani przez wojnę. Nie zawsze są to kobiety i dzieci.

Kilkadziesiąt osób, kobiet i dzieci, może przyjąć Polska według Grzegorza Schetyny, chociaż rząd Platformy dwa lata temu zgodził się na siedem tysięcy osób. Na pytanie, czy ewentualny rząd PO przyjąłby ich po objęciu władzy, Schetyna w czwartek nie odpowiedział. - To jest ustalenie z 2015 roku - przyznał tylko.

Nie jest prawdą, że Polska chciała kiedykolwiek przyjmować kilkaset tysięcy uchodźców - a tym straszyło PiS. Nie jest również prawdą, że Polska może zapewnić schronienie tylko kobietom i dzieciom, jak utrzymuje Platforma.

Europosłowie PO podzieleni

Wypowiedzi Mariusza Błaszczaka nie robią wrażenia na Unii. Większość państw chce solidarności w każdej sprawie - oczekują solidarnego podejścia do sprawy uchodźców. Europa może nie zrozumieć, że rządy PiS-u nie wypełniają zobowiązań poprzednich rządów. - Jest ważne, żeby Polska, gdzie obowiązuje ciągłość władzy, wypełniała takie zadanie - podkreśla Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" biskup Tadeusz Pieronek przypomina, że obowiązkiem chrześcijanina jest pomagać - w tym wypadku przyjmować uciekających przed wojną.

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim nad rezolucją o szybkim przyjmowaniu uchodźców duża większość europarlamentarzystów była "za". Europosłowie PiS byli przeciw. Platforma się podzieliła na tych za i wstrzymujących się od głosu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS