Pytanie o przyjmowanie uchodźców po objęciu władzy. Schetyna nie odpowiada


Ministrowie spraw wewnętrznych w Brukseli spotkali się w ważnej sprawie: uchodźców. Mariusz Błaszczak nie chce, by Warszawa zamieniła się w Brukselę, gdzie na ulicach jest wojsko, ani w Paryż, pełen policji i strachu. Mówi jasno: polski rząd uchodźców nie przyjmie. Platforma w tej sprawie zdaje się zmieniać front - część jej polityków wstrzymała się od głosu, gdy Parlament Europejski przyjmował rezolucję w sprawie uchodźców.

O związanej między innymi z wojną w Syrii fali uchodźców w czwartek w Brukseli w imieniu polskiego rządu rozmawiał Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem Donald Tusk "grozi Polakom", mówiąc o konsekwencjach braku solidarności wobec partnerów w Europie.

- Najważniejsze, abyśmy rozstrzygnęli, także w Polsce, co jest naszym priorytetem. Czy chcemy wspólnie z Europą rozwiązywać problemy związane z migracją, a więc chronić granice, ale także pomagać tym państwom, które mają zbyt dużo uchodźców, czy też, jak to dzisiaj rząd polski proponuje, twardo wyłamywać się z europejskiej solidarności i nie przyjmować uchodźców. Oba podejścia mają swoje uzasadnienie, swoje argumenty, ale też koszty - mówił w środę szef Rady Europejskiej. Donald Tusk nie zapowiedział jednak kar dla polskiego rządu.

Niejasne stanowisko Schetyny

Migracyjna rzeczywistość nie wygląda tak, jak przedstawiają to politycy - trudno ją nazwać szturmem na Europę czy przenikaniem terroryzmu. Ale też nie wszystkie osoby na przepełnionych pontonach na Morzu Śródziemnym to poszkodowani przez wojnę. Nie zawsze są to kobiety i dzieci.

Kilkadziesiąt osób, kobiet i dzieci, może przyjąć Polska według Grzegorza Schetyny, chociaż rząd Platformy dwa lata temu zgodził się na siedem tysięcy osób. Na pytanie, czy ewentualny rząd PO przyjąłby ich po objęciu władzy, Schetyna w czwartek nie odpowiedział. - To jest ustalenie z 2015 roku - przyznał tylko.

Nie jest prawdą, że Polska chciała kiedykolwiek przyjmować kilkaset tysięcy uchodźców - a tym straszyło PiS. Nie jest również prawdą, że Polska może zapewnić schronienie tylko kobietom i dzieciom, jak utrzymuje Platforma.

Europosłowie PO podzieleni

Wypowiedzi Mariusza Błaszczaka nie robią wrażenia na Unii. Większość państw chce solidarności w każdej sprawie - oczekują solidarnego podejścia do sprawy uchodźców. Europa może nie zrozumieć, że rządy PiS-u nie wypełniają zobowiązań poprzednich rządów. - Jest ważne, żeby Polska, gdzie obowiązuje ciągłość władzy, wypełniała takie zadanie - podkreśla Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" biskup Tadeusz Pieronek przypomina, że obowiązkiem chrześcijanina jest pomagać - w tym wypadku przyjmować uciekających przed wojną.

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim nad rezolucją o szybkim przyjmowaniu uchodźców duża większość europarlamentarzystów była "za". Europosłowie PiS byli przeciw. Platforma się podzieliła na tych za i wstrzymujących się od głosu.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS