"To jest PiSanjcum". Planowany wzrost wydatków kancelarii prezydenta, Sejmu i Senatu

01.11.2017 | "To jest PiSanjcum". Planowany wzrost wydatków kancelarii prezydenta, Sejmu i Senatu
01.11.2017 | "To jest PiSanjcum". Planowany wzrost wydatków kancelarii prezydenta, Sejmu i Senatu
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
01.11.2017 | "To jest PiSanjcum". Planowany wzrost wydatków kancelarii prezydenta, Sejmu i SenatuDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Trzy spośród kancelarii najważniejszych instytucji w państwie - prezydenta, Sejmu i Senatu - planują największe od lat wydatki. Łącznie w przyszłym roku zgłaszają potrzebę ponad miliarda złotych. Wśród wskazanych przez urzędników potrzeb są między innymi obchody stulecia niepodległości, organizacje polonijne i nowe stroje dla Straży Marszałkowskiej.

Prezydent i posłowie już zapowiadają, że przyszłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mają być jednym z ważniejszych punktów w przyszłorocznym kalendarium.

- Jeśli chodzi o obchody stulecia niepodległości, to nie mam wątpliwości, że na to państwo powinno być stać. I myślę, że to łączy wszystkie partie polityczne - podkreśla Katarzyna Lubnauer, szefowa klubu parlamentarnego Nowoczesnej.

Jednak na tym ta jedność się kończy. Reszta wydatków, które planują w przyszłym roku przeznaczyć trzy kancelarie - prezydenta, Sejmu i Senatu - wzbudza już sporo kontrowersji. W sumie mają one przekroczyć miliard złotych.

Setki milionów na obchody, Polonię oraz Straż Marszałkowską

Kancelaria Prezydenta zaplanowała największy wzrost wydatków - z poziomu 168 mln zł do 210 mln zł. Część ma pójść na obchody odzyskania niepodległości. Reszta to między innymi zatrudnienie dodatkowych 30 pracowników, koszty zagranicznych podróży głowy państwa i planowane na 11 listopada 2018 r. referendum. Prezydent Andrzej Duda chce w nim zapytać między innymi o wiek emerytalny czy kompetencje głowy państwa.

- Wszyscy planują przyrosty na początku, a potem w negocjacjach i dyskusjach okazuje się, że tu przyrost tak duży nie jest konieczny i że można na przykład coś zmniejszyć - tak wicepremier Mateusz Morawiecki komentuje planowane wydatki trzech kancelarii.

Swoje wydatki planuje zwiększyć też Senat - z 179 do 211 mln zł. Po przejęciu od Ministerstwa Sprawa Zagranicznych opieki nad Polonią, senatorowie chcą przeznaczyć większe pieniądze na finansowanie organizacji polonijnych.

Natomiast Kancelaria Sejmu chce wydać w przyszłym roku 591 mln zł. To wzrost o 109 mln zł w porównaniu z tegorocznym budżetem instytucji. Powód? Kancelaria marszałka Marka Kuchcińskiego planuje m.in. ukończenie budowy gmachu dla komisji sejmowych. Znacznie więcej emocji budzą plany zwiększania etatów w Straży Marszałkowskiej i zakupu nowego sprzętu dla sejmowych strażników.

"PiSancjum"

Z tego ostatniego powodu opozycja nie kryje oburzenia. - Jeśli ja słyszę, że podstawowym zmartwieniem w Polsce jest to, czy strażnik marszałkowski ma nosić szablę i na to trzeba przeznaczać gigantyczne pieniądze, to jest to kompletne niezrozumienie potrzeb Polaków - skomentował Marcin Kierwiński, poseł PO.

W podobnym tonie sprawę ocenia Jakub Stefaniak, rzecznik klubu PSL: - W potocznym sformułowaniu mówiło się Bizancjum. Dziś trzeba to nazwać wprost - to jest PiSancjum. To jest rozpasanie - zaznaczył Planów Kancelarii Sejmu bronią politycy partii rządzącej. - Wyposażenie i umundurowanie tej formacji jest absolutnie niezbędne. Państwo sami widzicie, jak z strażnicy są w dość anachronicznych mundurach - ocenił Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.

Dodał, że większe wydatki na sejmowych strażników są podyktowane nowymi zadaniami. - Straż Marszałkowska miałaby wypełniać pewne obowiązki należące do Biura Ochrony Rządu - wyjaśnił Skurkiewicz.

Ostateczny kształt budżetów kancelarii ma być znany za niecały miesiąc.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS