Plac Solidarności tylko dla "Solidarności". Co z obchodami 4 czerwca?

01.04.2019 | Plac Solidarności tylko dla Solidarności. Co z obchodami 4 czerwca?
01.04.2019 | Plac Solidarności tylko dla Solidarności. Co z obchodami 4 czerwca?
Fakty TVN
01.04.2019 | Plac Solidarności tylko dla Solidarności. Co z obchodami 4 czerwca?Fakty TVN

Plac Solidarności decyzją wojewody - zarezerwowany wyłącznie dla obecnej "Solidarności". Chodzi o Gdańsk i obchody 4 czerwca. Prezydent Dulkiewicz mówi - to jest haniebna decyzja. Czy symboliczne dla wszystkich miejsce da się zaklepać dla jednej opcji i czy to jest ta słynna wolność?

Wzajemna kurtuazja między prezydent Gdańska a przedstawicielem "Solidarności" nie przekreśla ostrego sporu w sprawie obchodów 4 czerwca. "Solidarność" od wojewody uzyskała zgodę na organizację cyklicznych zgromadzeń na Placu Solidarności w dniach kluczowych dla historii Polski, w tym 4 czerwca. A to oznacza, że absolutnie nikt inny żadnych innych uroczystości nie ma prawa tu organizować. Od godziny 6.00 do 22.00.

- Ja jestem gotowa do rozmowy. Ale wtedy, kiedy to wy wykonacie ten krok i wycofacie wniosek, na podstawie którego wojewoda wydał tę haniebną, nie boję się tego słowa, haniebną decyzję - przekonywała Karola Guzikiewicza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent Gdańska organizuje obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych. Na placu planowano symboliczny Okrągły Stół. Zaproszono wszystkich historycznych uczestników. Mieli się spotykać samorządowcy z całej Polski. "Solidarność" powiedziała - nie. Zaprasza do wspólnego złożenia kwiatów o 10 rano. To wszystko. Żadnych innych uroczystości.

- Nie będzie tu żadnych Okrągłych Stołów. Nie to miejsce - mówi Karol Guzikiewicz z gdańskiej "Solidarności", bo jego zdaniem 4 czerwca to właściwie żadne wielkie święto. Dodaje on też, że nie zwyciężyła wtedy "Solidarność", ale było to zwycięstwo Jaruzelskiego i ubeków.

"Solidarność" blokuje plac, by nikt inny nie mógł świętować. Nikt, dla kogo wybory 4 czerwca dały początek wolnej Polsce i doprowadziły do upadku komunizmu.

- Dzień wolności. To dzień, w którym wolni ludzie poszli do nie w pełni wolnych, demokratycznych wyborów - twierdzi Władysław Frasyniuk, działacz opozycji z czasów PRL.

Decyzja nieodwracalna?

Władysław Frasyniuk ostro protestuje przeciwko zawłaszczaniu symbolicznego miejsca przez władze obecnego związku.

- To jest odwołanie się do mentalności PRL-owskiej. To pan Guzikiewicz decyduje kto w tym dniu co ma zrobić? No właśnie takich Guzikiewiczów obalaliśmy 4 czerwca - dodaje Frasyniuk.

Aleksandra Dulkiewicz w specjalnym liście poprosiła wojewodę, by wycofał się z decyzji o zablokowaniu placu i pokazała zdjęcie Jana Pawła II, który samotnie modlił się pod pomnikiem, bo komuniści odgrodzili plac od ludzi.

Prezydent Gdańska z punktu widzenia prawa jest w sytuacji beznadziejnej. Decyzja leży w rękach wojewody, powołanego przez rząd PiS, który powołuje się na ustawę o zgromadzeniach, a która to również została zmieniona przez PiS.

- Prezydent Gdańska, jak sam będzie chciał zrobić zgromadzenie, będzie musiał sam sobie odmówić. Następnie sam będzie musiał złożyć skargę do sądu okręgowego i sądu apelacyjnego - mówi profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Wojewoda milczy i na list Dulkiewicz jeszcze nie zareagował. "Solidarność" wycofać się nie zamierza. Dlaczego? Tłumaczy radny PiS. - Nie ma pod pomnikiem polityki. Pomnik jest rzeczą ponad podziałami - twierdzi Karol Guzikiewicz.

Nieprzypadkowa zbieżność dat

- Wiec polityczny 4 czerwca jest zaplanowany, ale w zupełnie innym miejscu - przekonuje prezydent Gdańska.

"Solidarność" wniosek o zablokowanie placu zgłosiła 21 lutego. Dokładnie dzień wcześniej Donald Tusk w TVN24 mówił, że zamierza uczestniczyć w obchodach rocznicy wyborów.

- Będę zapraszał z całego serca wszystkich Polaków do Gdańska na 4 czerwca. Że potrzeba tego typu mobilizacji nie tylko politycznie, ale też powiedziałbym moralne - mówił 20 lutego przewodniczący Rady Europejskiej.

- Dajmy szansę "Solidarności", żeby poprowadziła te obchody. Natomiast, żeby to nie było zawłaszczane przez jakiś tworzący się ad hoc w tej chwili ruch polityczny - uważa Witold Waszczykowski, były szef MSZ z ramienia PiS.

- Myślę, że boją się Tuska, boją się Koalicji Europejskiej, boją się tych wszystkich sił demokratycznych - twierdzi Sławomir Neumann z PO.

Polityczny wiec z udziałem Donalda Tuska ma się odbyć w Gdańsku na Długim Targu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS