Była troska o małe miasta, jest projekt wielkiej metropolii. Słowa polityków PiS wczoraj i dziś

02.02.2017 |  Była troska o małe miasta, jest projekt wielkiej metropolii. Słowa polityków PiS wczoraj i dziś
02.02.2017 | Była troska o małe miasta, jest projekt wielkiej metropolii. Słowa polityków PiS wczoraj i dziś
Maciej Knapik | Fakty TVN
02.02.2017 | Była troska o małe miasta, jest projekt wielkiej metropolii. Słowa polityków PiS wczoraj i dziśMaciej Knapik | Fakty TVN

Jakie dokładnie zapisy zawiera ustawa o powiększaniu stolic i dlaczego nie zakłada konsultacji z mieszkańcami? W czwartek odbył się pojedynek na konferencje - Jacka Sasina i Hanny Gronkiewicz Waltz. Prezydent stolicy ostro krytykowała projekt i zmianę statusu miasta. Ostrzegała, że spowoduje on chaos kompetencyjny, zahamowanie miejskich inwestycji i wstrzymanie dotacji unijnych.

- Co by tu jeszcze spieprzyć? - pytała dziś słowami Wojciecha Młynarskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz, podsumowując działania PiS zmierzające do rozszerzenia stolicy o 32 okoliczne gminy. Prezydent Warszawy rzadko używa tak dosadnych określeń, ale w czwartek na projekcie Jacka Sasina nie zostawiła suchej nitki. Jednocześnie ostrzegała, że zmiana statusu miasta spowoduje chaos kompetencyjny i zahamowanie miejskich inwestycji. - Tramwaj na Białołękę, Wilanów, Gocław. To są rzeczy, których już nie będzie - mówiła. Gronkiewicz-Waltz mówiła też m.in. o wstrzymaniu dotacji unijnych na przykład na metro, ponieważ sposób działania PiS w sprawie zmian w statucie Warszawy jest niezgodny z europejską kartą samorządu terytorialnego, która zakłada, że zmiany granic administracyjnych powinny być konsultowane ze społecznością lokalna. Także w referendum. A PiS żadnego referendum nie przewiduje, mimo apeli części samorządowców o konsultacje.

"Nic o nas bez nas"

Jedną z apelujących o włączenie mieszkańców okalających stolicę gmin do konsultacji na ten temat jest Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. - Nic o nas bez nas - mówi twardo. Jednak takie apele mogą się na niewiele zdać, ponieważ ustawa jest już w Sejmie i konsultacje odbędą się właśnie tam. Inicjator projektu Jacek Sasin z PiS tłumaczy, że to odpowiednie miejsce, ponieważ "Sejm jest wskazany przez suwerena, żeby rozpatrywać projekty ustaw”. Suweren nie wie jednak, jakie skutki wywoła przyłączenie ponad trzydziestu ościennych gmin do Warszawy, bo do tej pory nikt o tym nikogo nie informował. Ale suweren przypuszcza co za tym stoi -"motyw polityczny". Ostatnie wybory parlamentarne pokazały, że elektorat gmin wokół Warszawy w większości popiera rządzący PiS, a niechętny jest Platformie i obecnej prezydent stolicy. Zmiana granic może spowodować zwiększenie liczby wyborców głosujących na PiS w zbliżających się wyborach samorządowych. Tak twierdzi opozycja. Takim tezom zaprzecza Jacek Sasin. -To jest fałszywy argument. Przykładanie wyników wyborów parlamentarnych do wyborów samorządowych ma się zupełnie nijak - tłumaczył. Ale podejrzenia biorą się też stad, ze dotąd PiS mówiło o zrównoważonym rozwoju i o wspieraniu małych miast.

Kiedyś małe miasta, teraz metropolie

- Mieszkańcy każdej części naszego państwa, nawet najmniejszej miejscowości, mają prawo i szansę do godnego życia tak samo jak mieszkańcy wielkich aglomeracji - mówiła w trakcie kampanii wyborczej w 2015 roku Beata Szydło.

Dziwi zatem teraz ten zapał do tworzenia metropolii o powierzchni większej niż Londyn, Moskwa czy Rzym.

Wicepremier Jarosław Gowin też otwarcie przyznaje, że projekt stworzenia metropolii warszawskiej nie pojawiał się we wcześniejszych rozmowach między sojuszniczymi partiami.

Tworzenie metropolii nie jest w Polsce nowością, ponieważ na Śląsku od dawna mówi się o takim zabiegu. Najważniejszą różnicą jest jednak to, że - przy metropolii śląskiej - nie ma mowy o zmianie okręgów wyborczych. - Nic poza tym, w sensie prawnym, wyborczym nie powinno się zmienić - tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic mówiąc o projekcie. Będą za to wydatki - rocznie ćwierć miliarda złotych z budżetu. Choć minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapewniał, że "te pieniądze będą", opozycja zarzuca PiS, że - odwrotnie niż w stolicy - na Śląsku torpeduje tworzenie metropolii, nie mając pieniędzy na realizację projektów.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS