Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym

19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym
19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie NajwyższymKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W Sejmie znów zawrotne tempo, a w planach nocna debata. PiS po raz piąty zmienia własną ustawę po to, by ostatecznie zdobyć Sąd Najwyższy.

Puste ławy posłów pokazują, że PiS uznał całą sprawę za załatwioną. W ciągu najbliższych 24 godzin ma zostać uchwalona piąta już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Ekspres ruszył i nic go nie zatrzyma. - Bez względu na to, czy zostaną przyjęte poprawki zgłaszane w trakcie procesu legislacyjnego czy nie, to jednak procedura powinna zostać zakończona na tym posiedzeniu sejmu - zapewnia Marek Ast (PiS).

Władza nie tylko nie uwzględnia opinii Sądu Najwyższego, który uznał zmiany za "przykład skrajnie instrumentalnego wykorzystywania prawa do osiągnięcia doraźnych celów politycznych", ale nie uwzględnia też opinii posłów, którym na posiedzeniu komisji ograniczono czas wypowiedzi do 30 sekund.

Niższe wymagania i decyzje KRS

Ustawa obniża kryteria kandydowania do Sądu Najwyższego. Kandydat nie musi dołączyć opisu własnego dorobku, spisu publikacji oraz opinii innych sędziów. Zmniejszono też o połowę liczbę spraw, którymi kandydat się zajmował. Kandydatowi właściwie wystarczy zaświadczenie lekarskie.

- Tu chodzi tylko o plan przejęcia sądów i wysłania tam dyletantów - ocenia zmiany Rafał Trzaskowski, poseł z ramienia PO i kandydat na prezydenta Warszawy. - Wymogi są sprecyzowane jest - odpowiada Jacek Sasin. - Oceny będą dokonywali fachowcy, bo tacy zasiadają w KRS - dodaje Marek Ast.

Ale KRS ma absolutną dowolność i żadnych wymogów formalnych przy wybieraniu kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Ta sama Rada uznała niedawno, że wyrażenie zgody na to, by profesor Wojciech Katner - sędzia Izby Cywilnej oraz autor licznych podręczników, książek i artykułów - dalej orzekał byłoby niezgodne z interesem wymiaru sprawiedliwości i i ważnym interesem społecznym.

Gersdorf odmawia przejścia w stan spoczynku

Władza chce szybko zapełnić Sąd Najwyższy nowymi sędziami i jak najszybciej wybrać nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, bo nie uznaje Małgorzaty Gersdorf.

Ale profesor Gersdorf w liście do prezydenta odmawia przeniesienia w stan spoczynku i podkreśla, że zgodnie z konstytucją jej kadencja trwa do 2020 roku.

Ostateczne głosowanie nad ustawą zaplanowano na piątek. Debatę w Sejmie - na północ.

Autor: Katarzyna Kolenda- Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS