Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym

19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym
19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie Najwyższym
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
19.07.2018 | Nocna debata, piątkowe głosowanie. PiS zmienia po raz piąty ustawę o Sądzie NajwyższymKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W Sejmie znów zawrotne tempo, a w planach nocna debata. PiS po raz piąty zmienia własną ustawę po to, by ostatecznie zdobyć Sąd Najwyższy.

Puste ławy posłów pokazują, że PiS uznał całą sprawę za załatwioną. W ciągu najbliższych 24 godzin ma zostać uchwalona piąta już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Ekspres ruszył i nic go nie zatrzyma. - Bez względu na to, czy zostaną przyjęte poprawki zgłaszane w trakcie procesu legislacyjnego czy nie, to jednak procedura powinna zostać zakończona na tym posiedzeniu sejmu - zapewnia Marek Ast (PiS).

Władza nie tylko nie uwzględnia opinii Sądu Najwyższego, który uznał zmiany za "przykład skrajnie instrumentalnego wykorzystywania prawa do osiągnięcia doraźnych celów politycznych", ale nie uwzględnia też opinii posłów, którym na posiedzeniu komisji ograniczono czas wypowiedzi do 30 sekund.

Niższe wymagania i decyzje KRS

Ustawa obniża kryteria kandydowania do Sądu Najwyższego. Kandydat nie musi dołączyć opisu własnego dorobku, spisu publikacji oraz opinii innych sędziów. Zmniejszono też o połowę liczbę spraw, którymi kandydat się zajmował. Kandydatowi właściwie wystarczy zaświadczenie lekarskie.

- Tu chodzi tylko o plan przejęcia sądów i wysłania tam dyletantów - ocenia zmiany Rafał Trzaskowski, poseł z ramienia PO i kandydat na prezydenta Warszawy. - Wymogi są sprecyzowane jest - odpowiada Jacek Sasin. - Oceny będą dokonywali fachowcy, bo tacy zasiadają w KRS - dodaje Marek Ast.

Ale KRS ma absolutną dowolność i żadnych wymogów formalnych przy wybieraniu kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Ta sama Rada uznała niedawno, że wyrażenie zgody na to, by profesor Wojciech Katner - sędzia Izby Cywilnej oraz autor licznych podręczników, książek i artykułów - dalej orzekał byłoby niezgodne z interesem wymiaru sprawiedliwości i i ważnym interesem społecznym.

Gersdorf odmawia przejścia w stan spoczynku

Władza chce szybko zapełnić Sąd Najwyższy nowymi sędziami i jak najszybciej wybrać nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, bo nie uznaje Małgorzaty Gersdorf.

Ale profesor Gersdorf w liście do prezydenta odmawia przeniesienia w stan spoczynku i podkreśla, że zgodnie z konstytucją jej kadencja trwa do 2020 roku.

Ostateczne głosowanie nad ustawą zaplanowano na piątek. Debatę w Sejmie - na północ.

Autor: Katarzyna Kolenda- Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN