PiS zapowiada darmowe leki dla młodych i seniorów. "Mam wrażenie, że jest to wyborcza wydmuszka"

Źródło:
Fakty TVN
PiS zapowiada darmowe leki dla młodych i seniorów. "Mam wrażenie, że jest to wyborcza wydmuszka"
PiS zapowiada darmowe leki dla młodych i seniorów. "Mam wrażenie, że jest to wyborcza wydmuszka"
Marek Nowicki/Fakty TVN
PiS zapowiada darmowe leki dla młodych i seniorów. "Mam wrażenie, że jest to wyborcza wydmuszka"Marek Nowicki/Fakty TVN

Wśród wyborczych obietnic PiS-u znalazły się "bezpłatne leki" dla osób w wieku 65 plus oraz dla dzieci i nastolatków. Warto sprawdzić więc, jak wygląda sytuacja z "darmowymi lekami" dla osób 75 plus oraz co o zapowiedziach Jarosława Kaczyńskiego sądzą lekarze.

Przed wyborami worek z prezentami dla pacjentów został rozwiązany. Jarosław Kaczyński zapowiedział bezpłatne leki dla osób od 65. roku życia i dla młodzieży - do 18. roku życia. Jeżeli jednak chodzi o młodych pacjentów, to okazuje się, że PiS nie obiecał wiele, bo standardowe leki dla tej grupy, na przykład antybiotyki będące w refundacji, nie są drogie już teraz. - Nie mam wrażenia, żeby rodzice mieli problem z wykupowaniem leków dla dzieci z powodu ich ceny, czy z powodu tego, że nie mogą sobie na to pozwolić - uważa doktor Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Największym obciążeniem finansowym dla rodzin jest w tej chwili leczenie dzieci dotkniętych ciężkimi, przewlekłymi schorzeniami. - Jest to grupa niewielka i w większości są to pacjenci też objęci programami, w których te leki otrzymują w bardzo preferencyjnych czy niskich cenach, więc trochę mam wrażenie, że jest to wyborcza wydmuszka - dodaje doktor Feleszko.

Co z seniorami?

Pacjentom-seniorom Jarosław Kaczyński też niewiele obiecuje. Teoretycznie od kilku lat osoby w wieku 75 plus dostają bezpłatne leki. Jednak właśnie tylko teoretycznie. Pani Jadwiga Federowicz ma 83 lata. - Około 300 złotych wydaję na leki miesięcznie, niestety, mimo tych bezpłatnych - mówi.

Mowa o lekach koniecznych, przepisywanych przez lekarza. W rzeczywistości seniorzy w wieku 75 plus dostają bezpłatnie tylko niektóre leki i to nie najnowsze. - Te nowsze, w migotaniu przedsionków przykładowo, są po prostu nierefundowane, więc często jest tak, że pacjenci je przerywają po prostu z przyczyn finansowych, a te stare leki nie każdy może brać, bo one wymagają naprawdę dużej samodyscypliny - tłumaczy Jakub Kosikowski z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak oblicza doktor Paweł Grzesiowski, na liście darmowych leków 75 plus jest zaledwie jedna piąta wszystkich leków, jakie są na rynku. To tylko około 180 substancji leczniczych. Podobnie zapewne będzie z pacjentami w wieku 65 plus.

800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiS
800 plus zamiast 500 plus, bezpłatne leki i nie tylko. Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program PiSKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Mylne hasło

Nieuczciwość polega na haśle "bezpłatne leki od 65. roku życia", które sugeruje, że wszystkie leki będą dla tej grupy bezpłatne. - Niektóre leki, to chyba tak powinno zostać powiedziane, że będą dopłaty do niektórych leków. To byłoby wtedy, moim zdaniem, właściwe określenie, bo dziś program 75 plus właśnie tak wygląda - ocenia doktor Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

Według ekspertów obiecane dofinansowanie do leków mogłoby być wydane z większą korzyścią dla pacjentów. - Kluczem do tego programu powinien być status materialny pacjenta, a nie wiek, bo znamy ludzi, którzy nie maja 40 lat i nie mają pieniędzy na wykupienie leków, więc ten wiek jest tutaj moim zdaniem jakąś pułapką. Bo znamy z drugiej strony osoby sześćdziesięciokilkuletnie, które mają tyle pieniędzy, że mogłyby ufundować część tego programu - przekonuje doktor Paweł Grzesiowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS