PiS wraca na kurs kolizyjny z Unią Europejską? Kaczyński: na dalsze ustępstwa nie pójdziemy

24.07.2022 | PiS wraca na kurs kolizyjny z Unią Europejską? Kaczyński: na dalsze ustępstwa nie pójdziemy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.07.2022 | PiS wraca na kurs kolizyjny z Unią Europejską? Kaczyński: na dalsze ustępstwa nie pójdziemyArleta Zalewska | Fakty TVN

Od kilku tygodni politycy rządzący jeżdżą po Polsce i spotykają się z wyborcami. W ich wystąpieniach nie brakuje krytyki opozycji czy straszenia przejęciem przez nią władzy. W wypowiedziach przewija się też temat relacji z Unią Europejską. Na ostatnim spotkaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że na żadne dalsze ustępstwa wobec Brukseli rząd już nie pójdzie.

Wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości z soboty i wypowiedź szefa rządu sprzed dwóch tygodni pokazują, jak zmieniło stanowisko obozu władzy w sprawie miliardów euro z funduszu odbudowy, które już dawno powinny do Polski trafić.

- Wielkie środki unijne, te największe w historii (...) prędzej czy później przyjdą - mówił 8 lipca Mateusz Morawiecki. - Jeśli chcemy być poważnym państwem, to musimy wiedzieć, że za to też czasem się płaci - podkreślał z kolei Jarosław Kaczyński.

Wypowiedzi wygłaszane były niezależnie, ale to zestawienie pokazuje, jak liderzy obozu władzy przeszli od hasła "pieniądze z Unii Europejskiej to polska racja stanu" do "więcej przed Unią się nie ugniemy".

Spór niezmienne dotyczy wykonania przez polski rząd zaleceń i wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Unia w odpowiedzi zamiast po prostu dać nam to, co nam się należy absolutnie jak każdemu innemu państwu, to nie daje. No to w takim razie koniec. (...) My na dalsze ustępstwa, które są poza traktatami, dalej nie pójdziemy, bo właśnie gry w ciuciubabkę mamy już absolutnie dosyć - mówił 23 lipca prezes PiS.

Nagła zmiana zdania?

Jeszcze na początku lipca premier Mateusz Morawiecki przekonywał o tym, jak środki z funduszy odbudowy mogą wpłynąć na polską gospodarkę. - Dzisiaj mocna złotówka to jest nasza racja stanu, a każdy ekonomista od prawa do lewa powie, droga opozycjo i drodzy sceptycy z różnych obozów politycznych, że te środki europejskie, które przyjdą do nas, szybciej niż się wielu wydaje, wzmacniają polską złotówkę - mówił szef rządu.

Obecnie premier na swoich spotkaniach nie mówi już o tym, jak potężnym zastrzykiem finansowym byłyby dla Polski dotacje z Unii Europejskiej. Za to teraz Jarosław Kaczyński sugeruje, że Komisja Europejska stawia warunki nie do spełnienia, choć na wszystkie zgodził się premier i to on i jego ludzie brali udział w ich negocjowaniu.

- Nie wolno dopuścić do tego, żeby w imię osobistych ambicji tego czy innego polityka te pieniądze do Polski nie dotarły, bo konsekwencje dla dochodów gospodarstw domowych, dla tego, co ludzie mają w kieszeni, będą naprawdę kiepskie - komentuje Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Lewica, która od tygodni jeździ po kraju, na razie koncentruje się na indywidualnych spotkaniach w miastach i miasteczkach. Liderzy PiS-u, w terenie najbardziej widoczni, swoje spotkania organizują przede wszystkim po to, by tłumaczyć się z problemów i kryzysów, z którymi boryka się dziś ich rząd.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN