PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski

18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski
18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski
Maciej Knapik | Fakty TVN
18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa PolskiMaciej Knapik | Fakty TVN

Musimy otworzyć się na uchodźców - mówi prymas Polski i ma jasną wiadomość nie tylko dla chrześcijan, ale także dla swoich księży. - Każdy, kto pójdzie na demonstracje przeciwko imigrantom, będzie suspendowany - dodaje arcybiskup Wojciech Polak. Jak te słowa komentują politycy rządzącej partii i inni duchowni?

"Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć. (...) Nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, i która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem" - powiedział w Tygodniku Powszechnym prymas Polski abp Wojciech Polak.

- To, co zostało powiedziane przez księdza prymasa, my to znajdujemy w Ewangelii - dodaje ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ostrożne komentarze

Politycy PiS-u niechętnie jednak komentują te słowa.

- Prymas jest uczestnikiem polskiego życia publicznego i zabiera w nim głos - mówi wicepremier Piotr Gliński. - Wsłuchuje się we wszystkie wypowiedzi i nie ze wszystkimi się zgadzam - dodaje ogólnie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Politycy PiS jednak wielokrotnie jasno mówili, co sądzą o przybyszach z Bliskiego Wschodu. W październiku 2015 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński straszył, że uchodźcy przenoszą groźne dla Europejczyków "rożnego rodzaju pasożyty pierwotniaki", a szef MSWiA Mariusz Błaszczak twierdził w czerwcu, że uchodźcy "tworzą zamknięte enklawy, które są naturalnym zapleczem terroryzmu".

Swego czasu nawet na oficjalnym profilu partii w internecie apelowano, by "nie dać sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Wpis szybko zniknął.

- Grają emocjonalnie specjalnie, żeby ludzi obcokrajowcami straszyć - uważa Ryszard Petru z Nowoczesnej. - Od sączona od dwóch lat propaganda - dodaje Borys Budka z PO.

Kościelny dwugłos

Ale i w kościele są różne stanowiska. Uchodźcami straszył między innymi ks. Tadeusz Rydzyk, a także ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz, który w środę w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl stwierdził, że "inwazja Arabów (...) ma na celu wprowadzenie w Europie prawa szariatu".

To wyraźna kontra także do papieża, który podarował ONZ pomnik anioła plączącego nad małym uchodźcą, który utonął w morzu. Inni duchowni w imigracji pomagają.

- To jest pomoc medyczna, to jest pomoc duchowa, to jest pomoc administracyjna w załatwianiu nawet dokumentów pobyt pobytu – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Skąd ten dwugłos w polskim kościele?

- To nie kościół zawładnął władzą, tylko władza chce zawładnąć kościołem – twierdzi bp Tadeusz Pieronek, były sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Jest też jasny głos prymasa w sprawie zaangażowania księży w spór o uchodźców. "Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany" - podkreśla arcybiskup Polak.

Ale te słowa spotkały się z odpowiedzią innych księży. " Nie ma 'mojego kościoła' i 'moich księży"'- pisze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, a "Tygodnik Powszechny" nazywa "homo tygodnikiem".

Spór z Unią

Odpowiadamy przede wszystkim za bezpieczeństwo Polaków - powtarza rząd, ale trzeba pamiętać, że Polska jest w strefie Schengen i jeśli ktoś dostał się do Europy, to i do Polski bez przeszkód może wjechać.

Jednocześnie PiS prowadzi spór polityczny i medialny z Unią o relokację uchodźców. KE ostrzega, że jeśli Polska, Węgry i Czechy nie zmienią swojego nastawienia, to skarga na odmowę przyjmowania uchodźców trafi do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

W środę odbędzie się kolacja Grupy Wyszehradzkiej z szefem Komisji Europejskiej. Do Brukseli poleciała premier Szydło. Uchodźcy mogą być głównym tematem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS