PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski

18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski
18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski
Maciej Knapik | Fakty TVN
18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa PolskiMaciej Knapik | Fakty TVN

Musimy otworzyć się na uchodźców - mówi prymas Polski i ma jasną wiadomość nie tylko dla chrześcijan, ale także dla swoich księży. - Każdy, kto pójdzie na demonstracje przeciwko imigrantom, będzie suspendowany - dodaje arcybiskup Wojciech Polak. Jak te słowa komentują politycy rządzącej partii i inni duchowni?

"Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć. (...) Nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, i która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem" - powiedział w Tygodniku Powszechnym prymas Polski abp Wojciech Polak.

- To, co zostało powiedziane przez księdza prymasa, my to znajdujemy w Ewangelii - dodaje ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ostrożne komentarze

Politycy PiS-u niechętnie jednak komentują te słowa.

- Prymas jest uczestnikiem polskiego życia publicznego i zabiera w nim głos - mówi wicepremier Piotr Gliński. - Wsłuchuje się we wszystkie wypowiedzi i nie ze wszystkimi się zgadzam - dodaje ogólnie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Politycy PiS jednak wielokrotnie jasno mówili, co sądzą o przybyszach z Bliskiego Wschodu. W październiku 2015 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński straszył, że uchodźcy przenoszą groźne dla Europejczyków "rożnego rodzaju pasożyty pierwotniaki", a szef MSWiA Mariusz Błaszczak twierdził w czerwcu, że uchodźcy "tworzą zamknięte enklawy, które są naturalnym zapleczem terroryzmu".

Swego czasu nawet na oficjalnym profilu partii w internecie apelowano, by "nie dać sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Wpis szybko zniknął.

- Grają emocjonalnie specjalnie, żeby ludzi obcokrajowcami straszyć - uważa Ryszard Petru z Nowoczesnej. - Od sączona od dwóch lat propaganda - dodaje Borys Budka z PO.

Kościelny dwugłos

Ale i w kościele są różne stanowiska. Uchodźcami straszył między innymi ks. Tadeusz Rydzyk, a także ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz, który w środę w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl stwierdził, że "inwazja Arabów (...) ma na celu wprowadzenie w Europie prawa szariatu".

To wyraźna kontra także do papieża, który podarował ONZ pomnik anioła plączącego nad małym uchodźcą, który utonął w morzu. Inni duchowni w imigracji pomagają.

- To jest pomoc medyczna, to jest pomoc duchowa, to jest pomoc administracyjna w załatwianiu nawet dokumentów pobyt pobytu – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Skąd ten dwugłos w polskim kościele?

- To nie kościół zawładnął władzą, tylko władza chce zawładnąć kościołem – twierdzi bp Tadeusz Pieronek, były sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Jest też jasny głos prymasa w sprawie zaangażowania księży w spór o uchodźców. "Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany" - podkreśla arcybiskup Polak.

Ale te słowa spotkały się z odpowiedzią innych księży. " Nie ma 'mojego kościoła' i 'moich księży"'- pisze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, a "Tygodnik Powszechny" nazywa "homo tygodnikiem".

Spór z Unią

Odpowiadamy przede wszystkim za bezpieczeństwo Polaków - powtarza rząd, ale trzeba pamiętać, że Polska jest w strefie Schengen i jeśli ktoś dostał się do Europy, to i do Polski bez przeszkód może wjechać.

Jednocześnie PiS prowadzi spór polityczny i medialny z Unią o relokację uchodźców. KE ostrzega, że jeśli Polska, Węgry i Czechy nie zmienią swojego nastawienia, to skarga na odmowę przyjmowania uchodźców trafi do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

W środę odbędzie się kolacja Grupy Wyszehradzkiej z szefem Komisji Europejskiej. Do Brukseli poleciała premier Szydło. Uchodźcy mogą być głównym tematem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS