"Manipulacja", "absurd", "niszczenie małych ojczyzn". PiS małymi gminami zdobędzie Warszawę?

01.02.2017 | "Manipulacja", "absurd", "niszczenie małych ojczyzn". PiS małymi gminami zdobędzie Warszawę?
01.02.2017 | "Manipulacja", "absurd", "niszczenie małych ojczyzn". PiS małymi gminami zdobędzie Warszawę?
Maciej Knapik | Fakty TVN
01.02.2017 | "Manipulacja", "absurd", "niszczenie małych ojczyzn". PiS małymi gminami zdobędzie Warszawę?Maciej Knapik | Fakty TVN

To samorządowy rozbiór Polski - grzmi opozycja, zjednoczona przeciw projektowi PiS-u, by stworzyć metropolię Warszawa. Powiększenie stolicy ma zwiększyć wyborcze szanse Prawa i Sprawiedliwości, bo dotąd królował w podwarszawskich gminach, ale w stolicy nie wygrał od dekady.

Wieliszew leży ponad trzydzieści kilometrów od Warszawy. Wójt tej gminy trochę się dziwi, kiedy słyszy o pomyśle połączenia z Warszawą.

 - Tak z perspektywy warszawiaka, to bym się dziwił, dlaczego Paweł Kownacki z gminy Wieliszew wybiera mi prezydenta - mówi.

W Wieliszewie w wyborach wygrywa z reguły PiS. Podobnie jak w większości z ponad trzydziestu gmin okalających stolicę. Jeśli gminy te, wraz z zamieszkującymi je zwolennikami PiS-u, dołączy się do Warszawy, to i w Warszawie Platforma wybory przegra. - 
Chodzi o manipulację, chodzi o to, by dołączywszy gminny ościenne, PiS łatwiej wygrał wybory w Warszawie - uważa Paweł Rabiej z Nowoczesnej. - To jest absurd. Bo to nie ma służyć mieszkańcom, tylko politycznemu zamówieniu prezesa Kaczyńskiego - dodaje Grzegorz Schetyna, lider PO.

Opozycja protestuje, także PSL. - To jest zawłaszczanie państwa i niszczenie małych ojczyzn - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Projekt jest przepychany jako poselski"

W okolicy Warszawy PO wygrywa tylko w Legionowie i Podkowie Leśnej. Z opublikowanego projektu PiS-u ta druga gmina akurat została wyłączona, podobno przypadkiem. I podobno nie chodzi tu o manipulację okręgami wyborczymi, ale o to, by taka metropolia lepiej działała.

- 
Jest to dla miast z korzyścią w wymiarze finansowym. Budujemy metropolie, w tej chwili jest ustawa o metropolii śląskiej - tłumaczy Beata Szydło.

Tyle, że metropolia śląska, która jest w trakcie tworzenia, nie ma nic wspólnego ze zmianą okręgów wyborczych. A w stolicy - owszem.

Dodatkowo sprawa metropolii śląskiej jest konsultowana ze wszystkimi zainteresowanymi - w odróżnieniu od losu Warszawy. - 
Do rozmowy nikogo nie zaproszono, projekt jest przepychany jako poselski - podkreśla Jan Mencwel ze Stowarzyszenia "Miasto jest nasze".

Podwójna większość

W projekcie czytamy, że radnych gminy Warszawa byłoby pięćdziesięciu - osiemnastu z dotychczasowych dzielnic stolicy i aż trzydziestu dwóch z gmin dołączonych. Rada miałaby podejmować decyzje podwójną większością. 


Podwójna większość miałaby polegać na tym, że uchwałę podejmuje większość radnych, ale tylko wtedy, gdy reprezentują większość ludności. Stąd radni z gęsto zaludnionych dzielnic śródmiejskich mieliby przewagę nad małymi gminami ościennymi, ale te - ponieważ jest ich więcej - mogłyby z kolei szachować śródmiejskich kolosów.

- Chodzi o współpracę pomiędzy gminami, które mają wspólne interesy - tłumaczy Adam Bielan z PiS. Ratusz Warszawy twierdzi, że istnieje już współpraca z gminami ościennymi. 


- Są to gminy, które są objęte wspólnymi porozumieniami z miastem, jeśli chodzi o transport, usługi i tak dalej - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

W kwestii podziału środków unijnych już teraz obowiązuje podział Mazowsza na bogatszą Warszawę i okolice oraz na biedniejszą, bardziej potrzebującą wsparcia część województwa.

Projekt zmiany administracyjnej firmuje Jacek Sasin, który w 2014 roku przegrał z Hanną Gronkiewicz-Waltz wybory na prezydenta Warszawy.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP
Aborcja - przepisy, co ze zmianą? Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apeluje do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza

Aborcja - przepisy, co ze zmianą? Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apeluje do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS