Błędy formalne, podejrzenie fałszerstwa. PiS ma problem z rejestracją list

25.09.2018 | Błędy formalne, podejrzenie fałszerstwa. PiS ma problem z rejestracją list
25.09.2018 | Błędy formalne, podejrzenie fałszerstwa. PiS ma problem z rejestracją list
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.09.2018 | Błędy formalne, podejrzenie fałszerstwa. PiS ma problem z rejestracją listArleta Zalewska | Fakty TVN

Jeśli do środy do północy nic się nie zmieni, to w kilku miejscach Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało list i kandydatów w wyborach samorządowych. Na przykład w niektórych okręgach Słupska czy Przemyśla. Wszystko przez błędy formalne i podejrzenia o fałszerstwo.

Dla szefa lokalnego Prawa i Sprawiedliwości to nie jest powód do dumy. Działacze PiS-u w Jaśle nie byli w stanie zebrać 150 prawidłowych podpisów pod listami poparcia dla swoich kandydatów do rady miasta.

Takie podpisy, czyli imię, nazwisko, adres i PESEL - to podstawowy warunek rejestracji list. Co było nie tak z listami PiS w Jaśle?

- Podawanie niepełnych danych adresowych osób, które udzielały poparcia listom - tłumaczy Kamil Janiec, komisarz wyborczy w Krośnie. - Niestety tak, ale procedura trwa, będziemy kontynuować proces odwoławczy - mówi Krzysztof Babinetz, przewodniczący zarządu Komitetu PiS Miasto Krosno.

Odwołanie PiS odrzucił już miejski komisarz wyborczy. Jeśli jego stanowisko podzieli PKW, to wyborcy w Jaśle - nazywanym bastionem PiS-u - nie będą mogli zagłosować na kandydatów PiS-u w wyborach do rady miasta.

"Walczymy o demokrację"

Podobne problemy mają kandydaci w Przemyślu i Słupsku. Tam też są błędy na kilku listach poparcia. Mogą więc być bardzo konkretne konsekwencje, czyli brak kandydatów do samorządów w części z tych okręgów wyborczych.

- Osoby, które posiadają prawo wybieralności na terenie Przemyśla, mimo że udzieliły tego poparcia, udzieliły je wadliwie - informuje Krzysztof Tryksza, komisarz wyborczy w Przemyślu. - Spokojnie walczymy o demokrację, walczymy o to, żeby osoby, które udzieliły poparcia, żeby ich głos został uznany - uspokaja Grzegorz Lewandowski, szef sztabu wyborczego PiS w Przemyślu.

Spór między lokalnym PiS-em a komisarzem wyborczym w Przemyślu rozstrzygnie teraz Państwowa Komisja Wyborcza. PKW ma na to dwa dni.

- To jest po prostu wielki wstyd, że partia, która funkcjonuje w polityce tyle lat, która jest partią rządzącą, nie potrafi sobie poradzić ze 150 podpisami. I to na Podkarpaciu - komentuje Wojciech Błachowicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Przemyśla.

- To jest wewnętrzna sprawa Prawa i Sprawiedliwości - ocenia poseł PiS Łukasz Schreiber. - No, w tych miejscowościach na pewno jest problem - przyznaje.

Bałagan czy uprzedzenia wyborców?

Przemyśl to miasto marszałka Marka Kuchcińskiego. Słupsk to miasto wieloletniej posłanki PiS-u Jolanty Szczypińskiej. Niepełna rejestracja list w ich regionach byłaby porażką przede wszystkim w kategoriach partyjnej skuteczności. Bo rejestracja list w całym kraju - szczególnie dla dużych partii - była dotychczas kwestią prestiżową.

- Dla dużej partii politycznej nie ma takiego okręgu wyborczego, gdzie stanowi to problem. To pokazuje raczej skrajny bałagan albo skrajne uprzedzenie wyborców w danej miejscowości do danego ugrupowania - ocenia poseł PO Marcin Kierwiński.

- Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało więcej kandydatów niż Koalicja Obywatelska i PSL razem wzięte, a jeśli tu i ówdzie zdarzyły się potknięcia, to są to ludzkie błędy - uważa wicepremier Jarosław Gowin.

Dużo poważniejsze błędy komisarze wyborczy znaleźli na listach poparcia PiS-u w Łaziskach Górnych na Śląsku. Sprawą zajęła się prokuratura. Jest podejrzenie, że część podpisów została sfałszowana.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN