Rok walki o rewolucję w sądach. Czy PiS cofnie się ze zmian w KRS?

30.12.2018 | Rok walki o rewolucję w sądach. Czy PiS cofnie się ze zmian w KRS?
30.12.2018 | Rok walki o rewolucję w sądach. Czy PiS cofnie się ze zmian w KRS?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
30.12.2018 | Rok walki o rewolucję w sądach. Czy PiS cofnie się ze zmian w KRS?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została podpisana przez prezydenta w ostatnim możliwym momencie, ale wciąż nie jest opublikowana i nie obowiązuje. Rząd znów pokazuje, że tak, jak potrafi uruchomić polityczny nocny ekspres, tak w innej sytuacji gotów jest grać na zwłokę.

Od 17 grudnia rząd zdążył opublikować już sto kilkadziesiąt ustaw i rozporządzeń, a ustawa o Sądzie Najwyższym czeka. Dopóki nie pojawi się w Dzienniku Ustaw, to jest tak, jakby jej nie było. W sylwestra miną dokładnie dwa tygodnie od 17 grudnia, kiedy to Andrzej Duda podpisał nowelizację.

- Rząd dalej nie publikuje, pokazując dalej swoją niedojrzałość i swoją małość. Jesteście dzisiaj jak mali chłopcy obrażeni na to, że ktoś dawał po łapach - stwierdził w TVN24 poseł PO Sławomir Neumann, zwracając się do polityków obozu rządzącego.

- Premier ma 10 dni na opublikowanie tej ustawy i domniemywam, że w tym terminie zostanie opublikowana - odpowiedział mu sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Błażej Spychalski. (takiego przepisu w prawie nie ma - red.)

Zwłoka jest symboliczna, bo rząd opóźnia opublikowanie nowelizacji, przy pomocy której Prawo i Sprawiedliwość pod koniec tego roku wycofało się z części swojej sądowej rewolucji.

- To nie jest kapitulacja. To jest odwrót armii potykającej się o własne nogi - ocenił w Senacie senator PO Leszek Czarnobaj. - PiS, chociaż nie chciało tego uczynić, musiało się przyznać do tego, że uchwaliło ustawę, która nie jest zgodna z konstytucją - skomentowała wicemarszałek Sejmu i posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak.

Rok rewolucji w sądach

Rząd na "odcinku sądy" kończy ten rok wymuszoną decyzją w sprawie Sądu Najwyższego. Tymczasem w Krajowej Radzie Sądownictwa przewrót się dokonał.

Po personalnej rewolucji w 2018 roku zaczęła pracę nowa, wybrana przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa, czyli instytucja z wielką władzą nad sądami i sędziami.

W Sądzie Najwyższym pojawiły się dwie nowe izby, w tym ta, która ma być karzącym ramieniem, czyli izba dyscyplinarna.

Ruszyła także karuzela na kierowniczych stanowiskach w sądach. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaczął swoją kadrową rewolucję, którą poseł PiS Marek Ast podsumowuje: "ta reforma wdrażana była z bólami".

Wygrana Gersdorf

W tej układance rządu - w planie rewolucji w sądach - tylko jeden element nie złożył się PiS-owi w całość. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf dokończy swoją sześcioletnią, konstytucyjną kadencję, którą Prawo i Sprawiedliwość chciało przerwać ustawą.

- Sparaliżowano Trybunał Konstytucyjny, upolityczniono KRS, a demolka Sądu Najwyższego została zastopowania dopiero przez TSUE - ocenił poseł PO Borys Budka.

- Jeśli opozycja uważa, że wymiar sprawiedliwości w Polsce działa dobrze, to ja serdecznie gratuluję dobrego samopoczucia - powiedział Błażej Spychalski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Kwestia KRS

Ten rok nie zakończył sporu z Unią Europejską o sądową rewolucję. Na wiosnę Trybunał Sprawiedliwości UE przyjrzy się niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

- PiS wie, że musi się tego wycofać. Ta sprawa, ta bitwa, jest przez nich przegrana - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

- Jeśli się to nie podoba opozycji, to ma prawo do tego, natomiast kiedy rządziła, nic nie zrobiła w tym temacie - stwierdził wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Spór o sądy Anno Domini 2018 był też obywatelską lekcją prawa. Mnóstwo ludzi zrozumiało, czym się zajmują i na straży czego stoją, anonimowe dla wielu, instytucje. Krajowa Rada Sądownictwa miała pilnować, by politycy trzymali się z dala od sądów. Sąd Najwyższy miał być najważniejszym symbolem podziału władzy. Ci pilniej śledzący ten spór poznali kompetencje Trybunału Sprawiedliwości UE. Część poznała nawet definicję pytania prejudycjalnego.

Ta wiedza przyda się także po Nowym Roku.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN