Projekt ordynacji wyborczej w Sejmie. Szef PKW: będzie źle

23.11.2017 | Projekt ordynacji wyborczej w Sejmie. Szef PKW: będzie źle
23.11.2017 | Projekt ordynacji wyborczej w Sejmie. Szef PKW: będzie źle
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
23.11.2017 | Projekt ordynacji wyborczej w Sejmie. Szef PKW: będzie źleKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

- Czemu chcecie zmieniać ordynację? - pyta w Sejmie opozycja, bo PiS bez konsultacji i w ekspresowym tempie stara się przeforsować projekt zmian w ordynacji wyborczej. "Procedujecie tę ustawę skandalicznie" - krzyczy z sejmowej mównicy Paweł Kukiz. "Ustawa podporządkowująca Polskę PiS-owi" - taką nazwę proponuje opozycja.

Kiedy na rok przed wyborami władza chce zmieniać ordynację wyborczą, pojawia się pytanie o intencje. I opozycja odczytuje je jednoznacznie.

- Manipulujecie ordynacją wyborczą tak, żeby ustalić wynik wyborczy wcześniej, zanim te wybory się odbędą - mówił z mównicy sejmowej Sławomir Neumann z PO.

- To jest ordynacja skrojona pod was! Chcecie skroić wybory Polakom. To jest zbójecka i złodziejska ordynacja! Chcecie ukraść wybory Polakom! - tak proponowaną ordynację ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

PiS zarzutami w ogóle się nie przejmuje. I przypomina, że 4 lata temu w wyborach samorządowych oddano ponad 2 miliony głosów nieważnych, a PKW przez kilka dni nie była w stanie podać pełnych wyników.

Przedłużone wybory

- Bardziej przypominały wybory w Zimbabwe. Tam czekano (na wyniki - przyp. red.) trzy dni, u nas trzeba było sześć dni - mówi Łukasz Schreiber z PiS.

PKW ostrzega, że tym razem może być jeszcze gorzej, gdy w takim tempie PiS zmieni ordynację wyborczą.

- Może to grozić zdestabilizowaniem wyborów. Mówimy to jasno - tak projekt PiS ocenia Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

PiS chce powołania nowych komisarzy wyborczych. Zamiast sędziów mają to być obywatele z wyższym wykształceniem prawniczym.

- Zastanawiamy się czy mamy dać ogłoszenie, czy gdzieś rozplakatować, że poszukujemy kandydatów? - dodaje Hermeliński.

Nowo powołani komisarze będą mieli prawo zmieniać okręgi wyborcze. Dotąd decydowały o tym samorządy.

- Czym się będą kierowali komisarze, dzieląc gminy na okręgi? Może własną wygodą, a może interesem czyimś interesem politycznym? - pyta socjolog dr Jarosław Flis.

Jeśli komisarz nie będzie bezstronny, to będzie rysował okręgi uwzględniając poparcie dla rządzącej partii. Dziś w samorządach PiS nie jest silne i opozycja uważa, że manipulowanie okręgami ma pomóc tej partii wygrać wybory.

- To kluczowa zmiana, która może zadecydować o wyniku wyborczym i o tym będą decydować ludzie nowi i nieprzygotowani, niedysponujący żadnymi analizami, skazani na łaskę PiS i ściągę z Nowogrodzkiej - mówi Marek Sowa z .Nowoczesnej.

"Dążenie do upartyjnienia wszystkiego"

PiS idzie jeszcze dalej. Chce zlikwidować większościowe wybory w małych gminach. Wszędzie ma obowiązywać ordynacja proporcjonalna, co oznacza, że obywatel głosuje nie na osobę, a na listę partyjną.

- Dążenie do upartyjnienia samorządu - tak pomysł ten ocenia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Ludzie w gminie i tak głosują na człowieka, a nie na komitet - odpowiada Łukasz Schreiber z PiS.

Ale ordynacja proporcjonalna oznacza, że przy podziale mandatów małe ugrupowania zostaną praktycznie wyeliminowane.

Paweł Kukiz z mównicy sejmowej opowiedział o swoich kuluarowych rozmowach z politykami PiS, którzy mieli mu przyznać, że zmiana ordynacji wyborczej samorządów ma służyć zwiększeniu szans na władzę lokalną dla partii rządzącej.

PiS tłumaczy, że nowa ordynacja ma wyeliminować możliwość fałszowania wyborów. Będą przezroczyste urny i kamery oraz dwie komisje wyborcze. Jedna będzie przeprowadzać głosowanie, a druga liczyć głosy.

- Tok myślenia bolszewickiego jest u was powszechny i popularny; nieważne kto i jak głosuje, ważne kto liczy głosy. I chcecie mieć swoją komisję do liczenia głosów - tak pomysł ocenia Sławomir Neumann z PO.

- Jeżeli tylko Nowoczesna, Platforma, Kukiz'15 czy PSL zgłoszą swoich przedstawicieli, będą ich mieli w każdej komisji wyborczej i będą mogli pilnować, czy przypadkiem nie dochodzi do nieprawidłowości - mówi Marcin Horała z PiS.

PiS chce powołania komisji nadzwyczajnej, która w szybkim tempie rozpatrzy projekt. Wnioski o odrzucenie nie mają szans.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS