"Proszę mi pokazać rząd, który nie popełnił błędów personalnych"

30.11.2019 | "Proszę mi pokazać rząd, który nie popełnił błędów personalnych"
30.11.2019 | "Proszę mi pokazać rząd, który nie popełnił błędów personalnych"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
30.11.2019 | "Proszę mi pokazać rząd, który nie popełnił błędów personalnych"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Już nie kryształowy, ale wciąż pancerny. Marian Banaś nadal jest prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Nie podał się do dymisji, choć CBA zawiadomiło prokuraturę po zbadaniu jego oświadczeń majątkowych, a politycy PiS wywierają nań presję. Teraz sami żałują, że go wybrali na prezesa NIK. Politycy opozycji ich ostrzegali, ale Zjednoczona Prawica nie posłuchała.

Raport CBA na temat oświadczeń majątkowych Mariana Banasia jest wciąż niejawny, ale wnioski z niego są niezwykle obciążające, skoro CBA zawiadomiło prokuraturę.

- W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego, a także nieudokumentowanych źródeł dochodu - poinformował rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

PiS oczekuje, że Marian Banaś poda się do dymisji.

PiS nie słuchał ostrzeżeń

Wybór Mariana Banasia, za którym w Sejmie zagłosowali niemal wyłącznie posłowie PiS, nie jest po prostu kadrową pomyłką. Najważniejsi politycy PiS muszą być tego świadomi. Wątpliwości w sprawie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia głośno i wyraźnie wybrzmiały już dawno. 16 kwietnia CBA rozpoczęło kontrolę jego oświadczeń majątkowych. Wątpliwości zostały podniesione także w Sejmie, tuż przed tym, jak został on wybrany na prezesa NIK. Jego kontrkandydatem był poseł PO Borys Budka.

- Warto, żebyście znali wszelkie okoliczności. Jeżeli chodzi o Borysa Budkę, to po wielu latach waszych rządów on nie ma problemów z oświadczeniami majątkowymi, a jeżeli chodzi o pana ministra Banasia, to jednak kontrola trwa i nie wiadomo, kiedy się skończy, podobno w październiku - ostrzegał posłów w Sejmie, 30 sierpnia, przed głosowaniem, poseł PO Robert Kropiwnicki.

Tamto wystąpienie posła PO, chociaż było przerywane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, mógł w PiS-ie usłyszeć każdy, w tym i prezes Jarosław Kaczyński, i koordynator do spraw służb specjalnych Mariusz Kamiński. Może i usłyszeli, ale nie posłuchali.

- Komisja (do spraw kontroli państwowej - przyp. red.) założyła, podejmując taką, a nie inną opinię (że Marian Banaś może być wybrany na szefa NIK - przyp. red.), że wszystkie czynności, które powinny przeprowadzić służby specjalne związane ze sprawdzaniem oświadczeń majątkowych kandydatów, zostały wykonane - oświadczył posłom ówczesny przewodniczący Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Wojciech Szarama.

Od tamtych słów Wojciecha Szaramy minęły dokładnie trzy miesiące. W tym czasie cała Polska mogła obejrzeć reportaż "Superwizjera" TVN o "pancernym Marianie". W piątek CBA przekazało mediom, co zarzuca prezesowi NIK. Marian Banaś "kategorycznie zaprzecza" zarzutom CBA.

Jego sprawą zajmie się teraz prokuratura.

Marian Banaś nie przyszedł znikąd

- Wnioski z raportu powinny skłaniać pana Mariana Banasia do podania się do dymisji - mówi teraz premier Mateusz Morawiecki. A jeszcze pod koniec września, po emisji reportażu "Superwizjera" TVN o "pancernym Marianie", mówił zgoła co innego. - W ogóle być może nie było weryfikacji, ponieważ zakładamy, że ta kandydatura jest właściwą kandydaturą - stwierdził wtedy szef rządu.

W dodatku, zanim służby pozwoliły Marianowi Banasiowi zostać prezesem NIK, był on ministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Takie są fakty, niezależnie od tego, jak bardzo politycy partii rządzącej będą dziś uderzać się w pierś.

- Z perspektywy czasu można powiedzieć, że nie była to fortunna decyzja - przyznaje poseł PiS Krzysztof Sobolewski. - Proszę mi pokazać rząd, który nie popełnił błędów personalnych. Uważam, że nie ma takiego - dodaje eurodeputowany PiS Patryk Jaki.

- Bierze odpowiedzialność za to państwo PiS, bierze premier i biorą także służby, które doprowadziły do tego, że taka osoba, która mierzy się z takimi ciężkimi oskarżeniami, pełni najważniejsze funkcje w państwie - mówi o całej sprawie lider PO Grzegorz Schetyna.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS