Mama piła w ciąży, Piotruś ma uszkodzony mózg. Takich dzieci w Polsce rodzą się tysiące

09.09.2018 | Mama piła w ciąży, Piotruś ma uszkodzony mózg. Takich dzieci w Polsce rodzą się tysiące
09.09.2018 | Mama piła w ciąży, Piotruś ma uszkodzony mózg. Takich dzieci w Polsce rodzą się tysiące
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.09.2018 | Mama piła w ciąży, Piotruś ma uszkodzony mózg. Takich dzieci w Polsce rodzą się tysiąceMarek Nowicki | Fakty TVN

Kilka tysięcy dzieci w Polsce rodzi się każdego roku z płodowym zespołem alkoholowym. Cierpią, bo ich mama piła, a przez to one też. Jednym z takich dzieci jest 7-letni Piotrek, który wychowuje się w rodzinie adopcyjnej. - Jest mi smutno, że mój syn będzie z tym żył całe życie - mówi pani Marzena. Społeczna kampania edukacyjna "Ciąża bez alkoholu" ma uświadomić wszystkim, że każdy kieliszek w ciąży, to o kieliszek za dużo.

Piotrek ma siedem lat i cierpi na płodowy zespół alkoholowy. W tej chwili jest w rodzinie adopcyjnej. Ma uszkodzony mózg i kłopoty z logicznym myśleniem oraz skoncentrowaniem się. Bywa agresywny.

- Dla mnie jest to bardzo trudne, kiedy robi sobie krzywdę, jak nie może sobie poradzić i gryzie mnie czy męża. To nie jest przyjemne. Jest bardzo silny - opowiada Marzena Nowosad, przybrana mama Piotrka.

Chłopiec ma te problemy od urodzenia, bo jego biologiczna matka piła, gdy była z nim w ciąży.

- To nie jest żal do niej. Ja jej każdego dnia dziękuję, że urodziła mojego syna, bo go kocham. To jest mój syn. Jest mi smutno, że mój syn będzie z tym żył całe życie - dodaje pani Marzena.

Dzieci z płodowym zespołem alkoholowym słabiej rosną, często mają małogłowie, miewają uszkodzone narządy wewnętrzne, a co najgorsze - mają wady ośrodkowego układu nerwowego - czyli mówiąc krótko: uszkodzony mózg.

Kilka tysięcy dzieci rocznie

Alkohol bez najmniejszego problemu przedostaje się przez łożysko z organizmu matki do organizmu rozwijającego się dziecka i dokonuje tam spustoszeń. Wiele wad z tego okresu jest nieodwracalnych.

- Nie znamy ilości alkoholu, która jest bezpieczna dla dziecka, które rozwija się wewnątrzmacicznie. Każda ilość alkoholu może wywołać zaburzenia w rozwoju - wyjaśnia neonatolog dr Ewa Głuszczak-Idziakowska.

W Polsce spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych ma jedno na pięćdziesiąt dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. To bardzo dużo. To oznacza, że każdego roku z tym problemem rodzi się w Polsce kilka tysięcy dzieci.

Stąd społeczna kampania edukacyjna "Ciąża bez alkoholu". Jest specjalna strona internetowa, są ambasadorki akcji. - To ważne, by informować przyszłe mamy, że każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku. Szkoda, by jeden kieliszek, który dla nas ma niewielkie znaczenie, zaważył na życiu naszego dziecka - mówi Anna Wendzikowska, ambasadorka kampanii "Ciąża bez alkoholu".

Państwo Nowosadowie adoptowali Piotrka sześć lat temu, kiedy miał rok. Nie wiedzieli o tym, że ich upragniony syn ma płodowy zespół alkoholowy. Bardzo szybko wyszło to jednak na jaw. Złożyli skargę w ośrodku adopcyjnym, że nikt ich o tym zawczasu nie poinformował.

- Pani mi powiedziała: przecież ma pani wyjście, można rozwiązać adopcję. Takiego wyjścia nie ma. To jest mój syn, moje serce. Moje i mojego męża. Proszę mamy, które rodzą: nie pijcie - apeluje Marzena Nowosad.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS