Piotr Rybak spalił kukłę Żyda, ale do więzienia nie pójdzie

06.09 | Piotr Rybak spalił kukłę Żyda, ale do więzienia nie pójdzieFakty TVN

Skazany za spalenie kukły Żyda na wrocławskim rynku Piotr Rybak do więzienia nie pójdzie. Kolejny sąd rozstrzygnie, czy nie wystarczy dozór elektroniczny. Skazany nie wyraża skruchy, a wręcz przeciwnie, czym ośmiela do działania ludzi o podobnie skrajnych poglądach.

Sygnał, który wyszedł z wrocławskiego sądu, można interpretować tak: w Polsce można palić kukłę Żyda i liczyć na to, że sąd okaże się pobłażliwy. - Do ponownego rozpoznania - ogłosił decyzję sądu Rafał Bałkowski, adwokat Piotra Rybaka.

W 2015 roku na rynku we Wrocławiu Piotr Rybak spalił kukłę Żyda i został ostatecznie skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności, ale do więzienia jeszcze nie trafił. Chciał dozoru elektronicznego, ale sąd odrzucił ten wniosek. Sąd apelacyjny zdecydował jednak, że niższa instancja powinna zająć się sprawą raz jeszcze.

- Sąd apelacyjny dostrzegł przesłanki, które mogłyby być uwzględnione przy zmianie sposobu wykonywania kary pozbawienia wolności - powiedział Witold Franckiewicz z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Trudno się więc dziwić wybuchowi entuzjazmu Rybaka i jego zwolenników. - Stało się to, co powinno się stać o wiele, wiele szybciej. Wszystkie nacje żydowskie i wrocławski "układ zamknięty" przegrały - mówił Piotr Rybak. - Renesans wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jeżeli takie będą jego reformy i patrioci nie będą skazywani na jakiekolwiek kary, to bardzo się cieszę - powiedział Jacek Międlar, były ksiądz.

Wszelka wrogość nową normą społeczną

Decyzja sądu zaniepokoiła tych, którzy uważają, że w ten sposób daje się przyzwolenie na antysemityzm. - To, w jaki sposób ta sprawa jest analizowana przez sąd, przybiera jakieś karykaturalne formy. Mam obawy, że za chwilę rasizm, ksenofobia czy antysemityzm staną się normą społeczną - mówił Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej.

Najbardziej zrezygnowany i przygnębiony był Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej w Polsce. Od lat edukuje. czym może się skończyć nienawiść wobec drugiego człowieka. - Jest to znak, że nasza praca jest chyba niepotrzebna. Przynajmniej według sądu - mówił.

To, jaki sąd daje sygnał, jest niezwykle istotne dla kształtowania społecznego myślenia. - Aparat sprawiedliwości jest jednym z tych, które kształtują u mieszkańców Polski poczucie tego, co można, a czego nie można robić - powiedział doktor Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Brikenau.

Zmiana Polski na gorsze

W środę, 6 września, dzień po wyroku sądu, na terenie obozu w Sztutowie odbywa się kolejne już Forum Pamięci, na którym dyskutuje się o tym, jak przeciwstawiać się odradzaniu się złu. Uczestnicy mówią, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska zmieniła się radykalnie - z otwartej i tolerancyjnej, na coraz bardziej ksenofobiczną i wrogą wobec obcych.

- To, że tak powiem, wolność wygłaszania wszelkich głupstw. Nie traktuje się ich, powiedziałbym, z wystarczającą powagą i odpowiedzialnością za to, co dzieje się w mowie publicznej - ocenił profesor Paweł Śpiewak, socjolog.

W sprzyjającym rządowi tygodniku "Sieci Prawdy" ukazał się tekst, w którym otwarcie mówi się , że wrogami polskiego patriotyzmu są między innymi celebryci żydowskiego pochodzenia. - To nie chodzi tylko o antysemityzm. Chodzi w ogóle o mowę nienawiści - powiedziała Małgorzata Wosińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Eksperci ostrzegają, że przykład Rybaka pokazuje, jak łatwo przejść od języka nasyconego nienawiścią do haniebnych czynów. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie czuje się upoważniony, by kwestionować decyzje sądu we Wrocławiu. - Taki jest wyrok sądu, natomiast tego typu zachowania należy ocenić negatywnie - mówił.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS