Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?

05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?
05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.03.2019 | Pilne spotkanie w BBN. Czy już czas pożegnać MiG-i?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Na pilne spotkanie w BBN-ie prezydent wzywa ministra obrony i wojskowych dowódców. Po trzecim z kolei wypadku MiG-a myśliwce uziemiono. Przyczyny poprzednich katastrof nie są znane, a piloci nie mogą do maszyn wsiadać ze strachem. Czy 30-letnie MiG-i czas uziemić?

Najważniejsze jest to, że pilot się uratował i nic mu nie grozi. Jarosław Kowal z Wojskowego Instytutu Medycznego poinformował, że badania nie wykazały poważniejszych urazów.

MiG-i w Siłach Powietrznych w ostatnich latach zawodziły bardzo często. Wypadki w Kałuszynie, Pasłęku i Drgiczu to tylko te najpoważniejsze. To maszyny stare, dość tanim kosztem remontowane i bez użycia oryginalnych części. Już za rządów PiS-u najważniejsi wojskowi dowódcy ostrzegali, że wypadki będą się zdarzać. Mieli rację.

- Ówczesny Inspektor Sił Powietrznych generał (Tomasz) Drewniak przedstawiał koncepcję, która była alternatywna w stosunku do tego, co chciał zrobić Macierewicz, który chciał kupić 100 wysłużonych, starych samolotów. Został praktycznie w następnym tygodniu zwolniony ze stanowiska. To świadczy o tym, jak niekompetentne dzisiaj są władze cywilne, które sprawują kontrolę nad armią - uważa generał Mirosław Różański, prezes fundacji "Stratpoints" i były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Macierewicz się mścił za Smoleńsk

W Siłach Powietrznych doświadczenie liczy się najbardziej. Tych, którzy odpowiadali za szkolenia i procedury, którzy ostrzegali, mieli rację i największe doświadczenie, minister Macierewicz się pozbył. A Andrzej Duda ponownie po nich nie sięgnął. To dotyczy też specjalistów, którzy badali przyczyny katastrof lotniczych, a ich wnioski ratowały życie, bo miały pomóc uniknąć kolejnych katastrof.

- Z powodów politycznych Antoni Macierewicz, próbując zemścić się za pracę wielu fachowców w komisji Jerzego Millera, posyłał ich do jednostek pancernych, marnując ten potencjał, marnując tę wiedzę - uważa Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z PO.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uważa, że politycy opozycji nie mają wstydu i nie powinni wykorzystywać do gry politycznej wypadków, bo to właśnie za rządów obecnej opozycji doszło do katastrofy smoleńskiej.

- Jak byśmy chcieli przeanalizować to, co udało się osiągnąć po 2010 roku, czyli po katastrofie smoleńskiej, do 2015 roku, to jak wiemy nie było wtedy katastrof, a w ostatnich dwóch latach nie było nawet awarii, czyli nie straciliśmy samolotu - przypomina pułkownik Mirosław Grochowski, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego.

"Będzie bardzo ciężko"

Po alarmach dowódców, po kolejnych katastrofach MiG-ów, prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówią, że rozwiązaniem jest kupienie nowych sprzętów.

- Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesne samoloty piątej generacji. Są na to zagwarantowane pieniądze - zapewnia Mariusz Błaszczak.

- Dzisiejsza ta deklaracja jest porównywalna z tym, że chcielibyśmy polecieć albo na Marsa, albo na Księżyc - uważa generał Mirosław Różański.

Wątpliwości mogą wynikać z tego, że za 32 myśliwce piątej generacji F-35 razem ze szkoleniem pilotów trzeba zapłacić około 13,5 miliarda złotych. Jednak pieniądze nie są jedynym problemem, bo po prostu takich kontraktów nie podpisuje się natychmiast, a na dostawy trzeba czekać lata i to nawet, jeśli są pieniądze.

- Gdzie się nie spojrzy, to najlepiej by było pojechać do jakiegoś takiego nazwijmy to "sklepu lotniczego" (...) i z półek te samoloty czy śmigłowce pozdejmować i wprowadzić do Sił Zbrojnych. Oczywiście nie da się tego zrobić. Ten czas trzech lat przespany, czy dwóch i pół, powoduje to, że dziś będzie bardzo ciężko - tłumaczy generał Tomasz Drewniak, ekspert fundacji "Stratpoints" i były Inspektor Sił Powietrznych.

Wcześniej rząd PiS-u zrezygnował z właściwie dopiętego zakupu śmigłowców wielozadaniowych. Te, które mamy, często są dużo starsze niż MiG-i, które teraz pozostają uziemione. I to wszystkie.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS