Pięściarki Imane Khelif i Lin Yu-ting spotkał hejt w sieci. Algierka wytacza pozew

Źródło:
Fakty TVN

Imane Khelif, mistrzyni olimpijska z Algierii, oskarża między innymi Elona Muska i Donalda Trumpa o nękanie w sieci, na platformie X. Ona i pięściarka z Tajwanu, Lin Yu-ting, która wygrała finałowy pojedynek z Polką Julią Szeremetą, stały się bohaterkami sporu, czy na pewno są kobietami. Skąd się wzięły te wątpliwości? Chodzi o poziom testosteronu i chromosomy, a także o wcześniejszą dyskwalifikację Międzynarodowej Federacji Bokserskiej, w której wpływy na Władimir Putin.

Lot w eskorcie myśliwców F-16, a potem uroczyste powitanie złotej medalistki olimpijskiej - na Tajwanie Lin Yu-ting jest bohaterką. - Dzięki waszemu wsparciu moja ciężka praca została doceniona i dostrzeżona przez wszystkich, świat dowiedział się, gdzie jest Tajwan - powiedziała na lotnisku Lin Yu-ting.

Lin Yu-ting po walce z Julią Szeremetą zdobyła dla Tajwanu pierwszy złoty medal olimpijski w boksie i nikt nie ma tam wątpliwości, że jest kobietą. - Jestem bardzo dumna z tego, że zdobyła złoty medal, bo od początku musiała znieść potężną falę krytyki i bezpodstawnych oskarżeń z całego świata - oceniła studentka Sung Ruei-Chi.

ZOBACZ TEŻ: Julia Szeremeta wywalczyła srebro w boksie. W finale przegrała z Lin Yu-ting

Tajwanka była jedną z dwóch zawodniczek, wokół których przez całe igrzyska toczyła się dyskusja na temat płci. Druga, również mistrzyni olimpijska, to Algierka Imane Khelif - właśnie złożyła we Francji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciwko platformie X w związku z uporczywym nękaniem w sieci. W pozwie wymienieni są między innymi Elon Musk, J.K. Rowling i Donald Trump.

- Mam wszelkie kompetencje, by brać udział w tym turnieju. Jestem kobietą taką jak każda inna, urodziłam się kobietą, żyłam jako kobieta i jako taka rywalizowałam, nie ma tu wątpliwości. Są wrogowie mojego sukcesu, a to daje mu wyjątkowy smak - oświadczyła Imane Khelif.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Co warto zapamiętać?
Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Co warto zapamiętać?Paweł Kuwik/Fakty TVN

Test płci i federacja powiązana z Putinem

Kontrowersję wywołała ubiegłoroczna decyzja Międzynarodowej Federacji Bokserskiej, która zdyskwalifikowała pięściarki w trakcie mistrzostw świata, uznając, że nie przeszły testu płci. Federacja jest blisko powiązana z Władimirem Putinem i sponsorowana przez Gazprom. Międzynarodowy Komitet Olimpijski stwierdził, że testy były nieprofesjonalne, a ich rezultaty nie mogą być traktowane poważnie.

- Same testy, sposób ich przeprowadzenia, pomysł, by je zrobić właściwie w ostatniej chwili, nic z tego nie jest uzasadnione i nie zasługuje na żaden komentarz - powiedział Mark Adams z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

CZYTAJ TEŻ: IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Międzynarodowa Federacja Bokserska sugerowała, że pięściarki miały za wysoki poziom testosteronu i męski zestaw chromosomów płciowych, a co za tym idzie - przewagę nad rywalkami. Żadna z tych zawodniczek nie jest osobą transpłciową. Urodziły się i wychowały jako kobiety.

- O te wskaźniki sport walczył od momentu, kiedy kobiety zaczęły uczestniczyć w sporcie wyczynowym, czyli prawie sto lat, nie znaleziono takich, popełniono wiele błędów, skrzywdzono masę ludzi, szukając tego jednoznacznego wskaźnika płci. Nie ma takiego. W tej chwili biologicznym, najważniejszym parametrem jest stężenie testosteronu - wskazuje prof. Marek Mędraś, endokrynolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

MKOl twierdzi, że sportsmenki przeszły pomyślnie wszelkie testy i badania przed przystąpieniem do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich. W sprawie płci kierowano się tym, co wpisano w paszportach. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS