Pięściarki Imane Khelif i Lin Yu-ting spotkał hejt w sieci. Algierka wytacza pozew

Źródło:
Fakty TVN

Imane Khelif, mistrzyni olimpijska z Algierii, oskarża między innymi Elona Muska i Donalda Trumpa o nękanie w sieci, na platformie X. Ona i pięściarka z Tajwanu, Lin Yu-ting, która wygrała finałowy pojedynek z Polką Julią Szeremetą, stały się bohaterkami sporu, czy na pewno są kobietami. Skąd się wzięły te wątpliwości? Chodzi o poziom testosteronu i chromosomy, a także o wcześniejszą dyskwalifikację Międzynarodowej Federacji Bokserskiej, w której wpływy na Władimir Putin.

Lot w eskorcie myśliwców F-16, a potem uroczyste powitanie złotej medalistki olimpijskiej - na Tajwanie Lin Yu-ting jest bohaterką. - Dzięki waszemu wsparciu moja ciężka praca została doceniona i dostrzeżona przez wszystkich, świat dowiedział się, gdzie jest Tajwan - powiedziała na lotnisku Lin Yu-ting.

Lin Yu-ting po walce z Julią Szeremetą zdobyła dla Tajwanu pierwszy złoty medal olimpijski w boksie i nikt nie ma tam wątpliwości, że jest kobietą. - Jestem bardzo dumna z tego, że zdobyła złoty medal, bo od początku musiała znieść potężną falę krytyki i bezpodstawnych oskarżeń z całego świata - oceniła studentka Sung Ruei-Chi.

ZOBACZ TEŻ: Julia Szeremeta wywalczyła srebro w boksie. W finale przegrała z Lin Yu-ting

Tajwanka była jedną z dwóch zawodniczek, wokół których przez całe igrzyska toczyła się dyskusja na temat płci. Druga, również mistrzyni olimpijska, to Algierka Imane Khelif - właśnie złożyła we Francji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciwko platformie X w związku z uporczywym nękaniem w sieci. W pozwie wymienieni są między innymi Elon Musk, J.K. Rowling i Donald Trump.

- Mam wszelkie kompetencje, by brać udział w tym turnieju. Jestem kobietą taką jak każda inna, urodziłam się kobietą, żyłam jako kobieta i jako taka rywalizowałam, nie ma tu wątpliwości. Są wrogowie mojego sukcesu, a to daje mu wyjątkowy smak - oświadczyła Imane Khelif.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Co warto zapamiętać?
Igrzyska olimpijskie w Paryżu dobiegają końca. Co warto zapamiętać?Paweł Kuwik/Fakty TVN

Test płci i federacja powiązana z Putinem

Kontrowersję wywołała ubiegłoroczna decyzja Międzynarodowej Federacji Bokserskiej, która zdyskwalifikowała pięściarki w trakcie mistrzostw świata, uznając, że nie przeszły testu płci. Federacja jest blisko powiązana z Władimirem Putinem i sponsorowana przez Gazprom. Międzynarodowy Komitet Olimpijski stwierdził, że testy były nieprofesjonalne, a ich rezultaty nie mogą być traktowane poważnie.

- Same testy, sposób ich przeprowadzenia, pomysł, by je zrobić właściwie w ostatniej chwili, nic z tego nie jest uzasadnione i nie zasługuje na żaden komentarz - powiedział Mark Adams z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

CZYTAJ TEŻ: IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Międzynarodowa Federacja Bokserska sugerowała, że pięściarki miały za wysoki poziom testosteronu i męski zestaw chromosomów płciowych, a co za tym idzie - przewagę nad rywalkami. Żadna z tych zawodniczek nie jest osobą transpłciową. Urodziły się i wychowały jako kobiety.

- O te wskaźniki sport walczył od momentu, kiedy kobiety zaczęły uczestniczyć w sporcie wyczynowym, czyli prawie sto lat, nie znaleziono takich, popełniono wiele błędów, skrzywdzono masę ludzi, szukając tego jednoznacznego wskaźnika płci. Nie ma takiego. W tej chwili biologicznym, najważniejszym parametrem jest stężenie testosteronu - wskazuje prof. Marek Mędraś, endokrynolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

MKOl twierdzi, że sportsmenki przeszły pomyślnie wszelkie testy i badania przed przystąpieniem do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich. W sprawie płci kierowano się tym, co wpisano w paszportach. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS