Pieniądze Fundacji Książąt Czartoryskich w Liechtensteinie. "Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu"

29.03.2018 | Pieniądze Fundacji Książąt Czartoryskich w Liechtensteinie. "Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu"
29.03.2018 | Pieniądze Fundacji Książąt Czartoryskich w Liechtensteinie. "Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu"
Paweł Płuska | Fakty TVN
29.03.2018 | Pieniądze Fundacji Książąt Czartoryskich w Liechtensteinie. "Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu"Paweł Płuska | Fakty TVN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już raz patronowało akcji za miliony. Konkretnie za 100 milionów euro. Tyle zapłaciło Fundacji Książąt Czartoryskich między innymi za "Damę z Gronostajem". Ale Fundacja przerzuciła miliony z Polski do Liechtensteinu. Teraz pada pytanie, czy narodowy interes na pewno na tym zyskał.

Ponad rok temu zakup "Damy z Gronostajem" był przedstawiany jako sukces i wielkie święto. Nie tylko kultury.

Teraz fundacja, której konto zasiliło prawie pół miliarda złotych, właśnie jest likwidowana.

- Ona spełniła już swoja misję, którą była ochrona kolekcji Czartoryskich - mówi Maciej Radziwiłł, członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.

Teraz tym zajmuje się państwo, dlatego - jak dodaje Michał Radziwiłł - władze fundacji postanowiły ponad 90 procent majątku przelać na konto nowej - Le Jour Viendra - w Liechtensteinie.

- Uważamy, że prawodawstwo w Liechtensteinie jest o wiele bardziej stabilne, idziemy za przykładem między innymi fundacji Lanckorońskich - podkreśla Radziwiłł.

Inne prawo

To akurat nie dziwi. Nie tylko dlatego, że Liechtenstein do niedawna był uznawany za jeden z rajów podatkowych. Nie jest też tajemnicą, że polskie prawo trochę odstaje od tego w tym niewielkim księstwie.

- W świecie istnieje też pojęcie fundacji majątkowej, której zasadniczym celem jest ochrona majątku fundatorów - zaznacza prawnik Tomasz Wolski.

Za trzy tygodnie książę Czartoryski ma poinformować, czym ta nowa fundacja będzie się zajmowała - również w Polsce. Na razie jednak wracają pytania: jak to się stało, że kupiono kolekcję od księcia, który nie był jej właścicielem, jak twierdzi choćby były prezes Fundacji Książąt Czartoryskich. Wtedy, na znak protestu, podał się do dymisji.

- Czarę goryczy przelała informacja od członków rady fundacji, że w trakcie negocjacji z ministrem Czartoryski zażądał przelania całej kwoty na swoje prywatne konto, czyli to, co się teraz wydarzyło - uważa Marian Wolski, były prezes zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.

W tej sprawie wszystko było bez precedensu - wielkość kolekcji, liczącej ponad 250 tysięcy przedmiotów, jej szacowana na 10 miliardów wartość, kwota wykupu, tempo transakcji.

- Zabezpiecza prawo własności właśnie narodu polskiego - podkreślał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zaskakujące tempo

Były minister kultury Bogdan Zdrojewski przypomina jednak, że przed wiekami fundacja była zakładana i dedykowana narodowi polskiemu i że zgodnie ze statutem fundacji, zbiory nie mogły być sprzedane i podzielone.

- Zaskakujące jest czas, tempo. Według mojej oceny mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu - podkreśla europoseł PO.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które "Fakty" poprosiły o wypowiedź w tej sprawie, napisało jedynie, że "nie zajmuje się nadzorowaniem fundacji w zakresie zgodnego z prawem dysponowania ich majątkiem".

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS