"Sygnał dla wszystkich cwaniaczków". Ostateczna rozprawa z dziką reprywatyzacją?

30.01.2017 | "Sygnał dla wszystkich cwaniaczków". Ostateczna rozprawa z dziką reprywatyzacją?
30.01.2017 | "Sygnał dla wszystkich cwaniaczków". Ostateczna rozprawa z dziką reprywatyzacją?
Maciej Knapik | Fakty TVN
30.01.2017 | "Sygnał dla wszystkich cwaniaczków". Ostateczna rozprawa z dziką reprywatyzacją?Maciej Knapik | Fakty TVN

To była duża akcja w Warszawie. Agenci CBA zatrzymali pięć osób, w tym znanego adwokata, w związku z reprywatyzacją słynnej działki przy Placu Defilad, wartej 160 milionów. Zatrzymano także byłego urzędnika ratusza. Prokuratura mówi o korupcyjnych zarzutach. Czy to decydujące starcie z dziką reprywatyzacją?

- Zatrzymanym zostanie ogłoszony szereg zarzutów, w tym zarzutów korupcyjnych związanych z reprywatyzacją - mówi Ewa Bialik z prokuratury krajowej.

Jednak dużo dosadniej mówią o sprawie politycy. - To jest taki jasny "sygnał dla wszystkich cwaniaczków i złodziei, że wasz czas się skończył - mówił o sprawie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

- Bandytą i przestępcą jest ten, kogo skaże sąd. Czekam na wyroki sądów - odpowiada Robert Kropiwnicki z PO.

Będzie komisja

Sprawa jest polityczna, bo zdaniem PiS sprawa uderza bezpośrednio w prezydent miasta. - Żadnych wniosków nie wyciągnęło PO z tej gigantycznej kompromitacji Hanny Gronkiewicz-Waltz - twierdzi minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Ostatnie działania CBA są jednak tylko wstępem do tego, co ma się rozpocząć na wiosnę lub latem, kiedy ma ruszyć komisja weryfikacyjna w sprawie reprywatyzacji w Warszawie. Pomysł powołania specjalnej komisji powstał jesienią zeszłego roku. W skład komisji ma wchodzić wiceminister sprawiedliwości albo spraw wewnętrznych i ośmiu członków wybranych przez Sejm.

Zdaniem niektórych prawników komisja nie ma racji bytu. - Od tego są sądy, prokuratura i organy administracji - uważa adwokat Michał Wawrykiewicz.

Słynna działka

Postępowanie w sprawie reprywatyzacji prowadzi specjalny zespół prokuratorów, który został powołany zarządzeniem prokuratora krajowego już w październiku. Warta krocie działka przed wojną należała do obywatela Danii, a Dania zrzekła się roszczeń.

Dwóch zatrzymanych dziś to Robert N., znany warszawski adwokat, i Jakub R. - były pracownik stołecznego ratusza. Ich nazwiska nierzadko pojawiają się w kontekście sprawy działki przy Chmielnej 70. Adwokat chciał odzyskać nieruchomość, zaś Jakub R. wydał pozytywną decyzję.

Po drugie, obaj panowie posiadali wspólną nieruchomość, warty miliony dom wczasowy na Podhalu, który przejęli najpierw rodzice Jakuba R. Jego rodzice to kolejne dwie osoby zatrzymane przez CBA.

Jest jeszcze jeden wątek tej sprawy - kamienica przy Kazimierzowskiej 34, którą Jakub R. zwrócił "sam sobie" - uważa Jan Śpiewak ze stowarzyszenia „Miasto jest nasze”. Roszczenie do tej kamienicy kupił ojciec Jakuba R. Została mu ona zwrócona już po odejściu syna z ratusza, ale procedura trwała, kiedy Jakub R. jeszcze tam pracował. Wkrótce potem Jakub R. sam stał się właścicielem tej kamienicy.

Ratusz w oświadczeniu pisze, ze Jakub R. został zatrudniony jeszcze za rządów PiS, a obecna ekipa zgłaszała bezskutecznie sprawę prokuraturze.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS