Pędzimąż, Pieczychlebek, Cyps albo Zyps, Ojczenasz. Osoby z nietypowymi nazwiskami nie mają lekko

Źródło:
Fakty TVN
Pędzimąż, Pieczychlebek, Cyps albo Zyps, Ojczenasz. Osoby z nietypowymi nazwiskami nie mają lekko
Pędzimąż, Pieczychlebek, Cyps albo Zyps, Ojczenasz. Osoby z nietypowymi nazwiskami nie mają lekko
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Pędzimąż, Pieczychlebek, Cyps albo Zyps, Ojczenasz. Osoby z nietypowymi nazwiskami nie mają lekkoDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Wyjątkowe, zaskakujące nazwiska - czy to zaleta, czy brzemię? W Polsce jest 117 osób o nazwisku Ojczenasz. Są też nazwiska Pędzimąż, Pieczychlebek i Cyps albo Zyps. Tak, to jest jedno nazwisko - Cyps albo Zyps. Niektórzy nietypowe nazwiska zmieniają, a inni z dumą noszą.

Pani Sylwia nazwisko po mężu przyjęła prawie 20 lat temu. - Pamiętam, jak upiekłam swój pierwszy bochenek i zadzwoniłam do teściowej, i mówię: dopełniłam nazwiska! - wspomina Sylwia Pieczychlebek. Od tamtej pory zaczęła się jej wielka pasja. I do chleba, i do nazwiska.

Nagroda za najdziwniejsze nazwisko w Polsce

Inna pani Sylwia też przyjęła nazwisko po mężu: Cyps albo Zyps, i z dumą je nosi. - No, zwykle pytają: "Pani się zdecyduje. Tak albo tak" - mówi Sylwia Cyps albo Zyps. To jedno nazwisko, choć nieporozumień dostarcza wielu. Na przykład przy rejestracji dziecka do lekarza. - Pani pyta, czy na pewno jestem ojcem, bo nie wiem, jak się syn nazywa - wspomina Mariusz Cyps albo Zyps.

Prawie 20 lat temu pan Mariusz wygrał konkurs na najdziwniejsze nazwisko w Polsce. Im jest starszy, tym widzi więcej jego zalet, ale jedno się nie zmienia. - Najważniejsza rzecz, trzeba mieć zawsze dowód przy sobie - stwierdza pan Mariusz.

W przypadku nazwiska pani Izabelli Ojczenasz też jest wielu niedowiarków. - Że jak, czy na pewno, czy jestem pewna, że mam tak na nazwisko? - komentuje Izabela Ojczenasz.

Pani Iza jest tegoroczną maturzystką, właśnie wybiera kierunek studiów, a Pan Rafał Jakoktochce jako student z oryginalnym nazwiskiem od razu był zauważalny. - Nie mogłem się pokusić o numer pod tytułem, że wpisują mnie znajomi na listę obecności, a mnie na tej sali nie ma - przyznaje Rafał Jakoktochce.

"Nazwisko ma oznaczać, a nie znaczyć"

Pan Dominik Chomik, wykładowca akademicki, przyznaje, że posiadanie oryginalnego nazwiska ma swoje plusy. - Bardzo studzi wszelkie innowacje w zakresie wymyślania przezwisk dla takiej osoby. Bo tak jak moi inni koledzy mieli swoje przezwiska, to ja po prostu byłem zawsze Chomikiem - wspomina Dominik Chomik.

W Polsce najpopularniejszymi nazwiskami są te zakończone na -ski, lub -ska, ale jest też wiele nazwisk nietypowych.

- Nazwisko nigdy nie obraża. Musimy pamiętać o tym, że to jest nazwa własna. Ono ma oznaczać, ale nie znaczyć - komentuje Maciej Makselon, redaktor literacki i polonista. Problematyczne nazwisko można zmienić. Tylko w Gdańsku takich decyzji wydawanych jest około 800 rocznie, ale trzeba mieć ważny powód i dobrze uargumentować wniosek.

ZOBACZ TEŻ: Naukowiec ostrzega: za 500 lat wszyscy będą mieć to samo nazwisko

- Jeżeli imię i nazwisko jest ośmieszające, jeżeli jest nielicujące z godnością człowieka - wymienia Grażyna Gorczyca z Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku. Nazwisko można również zmienić, gdy powoduje wiele niekomfortowych sytuacji.

- Dzwoni konsultant z banku i po prostu nie mógł ze śmiechu, nie mógł ze mną rozmawiać. Nie mógł wymówić mojego nazwiska - relacjonuje Sylwia Pieczychlebek. Dla bohaterów tego materiału ich nazwiska to nie powód do śmiechu, a do dumy i satysfakcji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS