"Potraktował Gdańsk jako coś najważniejszego"

14.01.2019 | "Potraktował Gdańsk jako coś najważniejszego"
14.01.2019 | "Potraktował Gdańsk jako coś najważniejszego"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.01.2019 | "Potraktował Gdańsk jako coś najważniejszego"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

O Gdańsku mówił "moje miasto", o sobie, że jest prezydentem wszystkich gdańszczan. Kilka miesięcy temu został wybrany na szóstą kadencję. Dla Pawła Adamowicza najważniejsze w polityce były wolność, równość, solidarność i otwartość, a najlepiej czuł się na gdańskich ulicach.

Gdańsk właściwie nie pamięta innego prezydenta. Paweł Adamowicz pełnił tę funkcję od ponad 20 lat.

- Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie, dziękuję wam - tak brzmiały ostatnie słowa Pawła Adamowicza, wygłoszone podczas 27. Finału WOŚP tuż przed atakiem nożownika. Te słowa skierowane były do miasta, które kochał, i które od dekad odwdzięczało mu się za to zaangażowanie i oddanie.

Jeśli o kimś można powiedzieć, że był samorządowcem z krwi i kości, to właśnie o nim.

- Gdańsk zawsze dla niego był jego misją, jego miejscem. Nie polityka centralna - wspomina były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski.

W samorządzie czuł się najlepiej. Najpierw jako radny miasta od 1990 roku, potem już nieprzerwanie od 1998 roku jako prezydent miasta.

- To co mi naprawdę imponowało i mnie zachęcało w postawie Pawła Adamowicza to jest to, że on potraktował Gdańsk jako coś najważniejszego dla siebie - mówi pisarz i mieszkaniec Gdańska Stefan Chwin.

Aktywny od szkoły średniej

Gdańszczanie znali go dobrze już od czasów walki z komuną. Jeszcze jako uczeń szkoły średniej zaangażował się w konspiracyjną działalność. - Za to się chodziło siedzieć wtedy, więc to dla tych chłopaków był akt odwagi - tłumaczy Jacek Taylor, przyjaciel Pawła Adamowicza.

Paweł Adamowicz redagował podziemne wydawnictwa i zorganizował studencki strajk w 1988 roku w ramach poparcia dla strajkujących stoczniowców.

- Było dla nas dużym wsparciem i byłem zaskoczony, że akurat nie sąsiednia stocznia czy Stocznia Gdynia, lecz akurat studenci - wspomina Bogdan Borusewicz, który w 1988 roku wspierał strajki w Stoczni Gdańskiej. - Bardzo go szanowałem, szanuję i będę szanował - mówi były prezydent Lech Wałęsa.

Przyjaciele Pawła Adamowicza mówią, że cała jego postawa była efektem jednego spotkania z Janem Pawłem II.

- Paweł należał wtedy do tego młodego pokolenia, które z podniesioną głową podniosło to wezwanie Jana Pawła II, że każdy musi mieć swoje Westerplatte - wspomina Leszek Biernacki, historyk i przyjaciel Pawła Adamowicza.

Przemiany jako zadanie

Niezwykle bliska była Pawłowi Adamowiczowi idea promowania Gdańska jako symbolu upadku komunizmu. Dla niego to było "miasto wolności i solidarności".

- Przemiany, które nastąpiły 30 lat temu, odebrał jako zadanie. Nie tylko jako polityk, ale jako obywatel - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Ideałom "Solidarności" Paweł Adamowicz pozostawał wierny, gdy opowiadał się za przyjmowaniem uchodźców, ale także wtedy, kiedy wiele lat temu jechał z pomocą humanitarną do zdewastowanego przez wojnę Sarajewa.

- Był zawsze dla mnie takim człowiekiem, o którym wiedziałam, że mogę się do niego zwrócić o pomoc, o wsparcie apelu, o pomoc dla ludzi, którzy potrzebują pomocy. Paweł był zawsze gotów - wspomina Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Konflikt z PO

Paweł Adamowicz tworzył gdańskie środowisko liberałów i to on był jednym z organizatorów założycielskiego spotkania Platformy Obywatelskiej.

Jego drogi z Platformą Obywatelską rozeszły się wraz z niejasnościami wokół jego finansów. Pozbawiony wsparcia ze strony PO, rzucił dawnej partii rękawicę - wystartował w wyborach samorządowych w 2018 roku samodzielnie. W pierwszej turze PO wsparła Jarosława Wałęsę, jednak to Paweł Adamowicz przeszedł do drugiej tury. PO wsparła Adamowicza dopiero w drugiej turze.

Wybory w 2018 roku Paweł Adamowicz wygrał zdecydowanie, uzyskując w drugiej turze ponad 64 procent głosów i pokonując Kacpra Płażyńskiego.

"To jest moje miasto"

Chociaż rozstał się z Platformą Obywatelską, to Paweł Adamowicz wciąż stał wraz z nią po stronie demokratycznych wartości, poszanowania konstytucji i walki o wolne sądy.

- Bardzo aktywny był, na każdym wiecu, na każdej demonstracji pod sądami - wspomina Bogdan Borusewicz.

Gdańszczanie obdarzali Pawła Adamowicza zaufaniem, bo był serdeczny, otwarty i blisko ludzi, nie tylko w czasie kampanii wyborczych.

- To było na Targu Węglowym. Powiedziałem wtedy do prezydenta Adamowicza: "panie prezydencie, ale tak chodzić po ulicy?". Bo sam, bez żadnej obstawy, szedł wśród ludzi. On mi wtedy odpowiedział: "panie profesorze, to jest moje miasto". "To jest moje miasto", powtórzył dwa razy - tak Stefan Chwin wspomina swoje ostatnie spotkanie z prezydentem Gdańska.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS