Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"

Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"
Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"
Marek Nowicki | Fakty TVN
Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"Marek Nowicki | Fakty TVN

Pacjentki, które pokonały raka, stawiają na aktywne życie. W niedzielę maszerowały po Karkonoszach pod hasłem "Zdobywać szczyty". Wspierają się wzajemnie, walczą z przeciwnościami i zwyciężają.

Na górskim szlaku w Karkonoszach spotkały się kobiety po przejściach, a dokładnie po wieloletniej, ciężkiej i wygranej walce z rakiem. Kobiety, które na różnych etapach chorowania musiały zmagać się ze swoimi słabościami.

Pani Violetta Wensierska opowiedziała jak wyglądało jej życie podczas leczenia. Miała wiele zabiegów i operacji, a w tym także naświetlanie i brachyterapię. Podkreśliła, że tak, jak jej koleżanki, w trakcie choroby przytyła, straciła rzęsy i brwi.

Pani Agnieszka Zyglarska walkę z rakiem toczyła przez osiem lat i zwyciężyła. - Chorowałam dwa razy na raka piersi. Pierwszy raz zachorowałam w wieku 32 lat w 2011 roku. Po pięciu latach leczenia pierwszego raka, zachorowałam na drugiego, w drugiej piersi. Później jeszcze miałam wycinane profilaktycznie jajniki - opowiedziała.

W niedzielę kobiety maszerowały po Karkonoszach pod hasłem "Zdobywać szczyty". W 2017 i 2018 roku razem z Akademią Walki z Rakiem działającą przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, wybrały się w rejs po Bałtyku.

"Chodzi o to, żeby żyć, zanim się umrze"

Pani Barbara Duret podkreśla, że w walce z rakiem ważna jest świadomość kruchości życia.

- Najważniejsze było dla mnie to, że uświadomiłam sobie własną śmiertelność, nad czym na co dzień się nie zastanawiamy. Za tym poszła zmiana stylu życia - powiedziała.

Choroba i związane z nią cierpienie, paradoksalnie, dla wielu osób staje się dobrą okazją do uporządkowania swoich spraw. Do zrobienia tego, na co często do tej pory brakowało czasu.

- Mimo bardzo trudnego leczenia, można dalej cieszyć się życiem. A nawet podejmować wyzwania, o których wcześniej nie było mowy, bo to życie lepiej smakuje - podkreśliła Anna Marlęga-Woźniak koordynatorka Akademii Walki z Rakiem przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.

Rak to druga po chorobach układu krążenia przyczyna zgonów. Każdego roku lekarze wykrywają go u ponad 160 tysięcy osób.

Na szczęście z każdym rokiem mamy coraz skuteczniejsze leki, dzięki którym osoby z nowotworami mogą cieszyć się życiem coraz dłużej.

- Myślę, że w obliczu takich skrajnych wydarzeń, a takim wydarzeniem jest choroba onkologiczna, człowiek stwierdza, że po co czekać. Trzeba robić jakieś rzeczy fajne, bo jutra może nie być - podkreśliła Agnieszka Zyglarska.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS